• Zveřejněno: 04.05.2020
  • Autor: Miroslav Svoboda

Pod tímto výše uvedeným titulkem zveřejnil Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů (ČMSZP) v pondělí 4. května své stanovisko, ve kterém v podstatě vyzývá, aby evropští zemědělští zaměstnavatelé (GEOPA COPA) a zemědělské odbory (EFFAT) vydaly společné prohlášení k podpoře zemědělců v členských státech napříč EU. Jak je z titulku patrné, je to výzva s otazníkem, v níž čeští zemědělští podnikatelé naznačují, že evropská organizace GEOPA sice přijala toto jejich stanovisko k přijetí společného prohlášení zemědělských zaměstnavatelů a odborů, nicméně, zatím se tak nestalo.

Ve svém stanovisku ČMSZP dále uvádí, že jedním z důvodů, proč k tomuto společnému prohlášení zemědělských podnikatelů a zemědělských odborů v rámci EU vyzývají, je i to, že finanční pomoc všem zaměstnavatelům nemusí být jen administrativně náročná dotace, ale že otázka pomoci zemědělským subjektům v současné době se prolíná do mnoha širších aspektů, které je zapotřebí vyjasnit a přijmout příslušná doporučení a opatření.

Ve svém stanovisku českomoravští zemědělští podnikatelé mimo jiné uvádějí, že zdraví sezónní pracovníci, kteří chtějí přijet do jiného členského státu EU, by měli mít právo na volný pohyb mezi členskými státy, a to za předpokladu splnění a dodržování předběžných podmínek. Jako jsou:

  • Výměna korektních informací o potřebě sezónní práce, přičemž se uznává, že práce v zemědělství a zahradnictví by měla být považována za zásadní činnost (klíčový sektor), a tedy mobilita do členských států by měla být efektivní.
  • Zaměstnavatelé v zemědělství a zahradnictví se telefonicky nebo e-mailem spojí s potenciální pracovní silou. Formulář – Osvědčení zaměstnavatele (COVID-19 – klíčový sektor) bude pracovníkům doručeno e-mailem, přičemž tento dokument zaměstnavatele, že zaměstná dotyčné osoby, bude dostačující. Při předkládání těchto dokumentů je zaručen volný pohyb v souladu se sdělením Evropské komise (podle Úředního věstníku Evropské unie), což bude rovněž sděleno pohraničním orgánům.
  • Zaměstnavatelé zaručí uplatňování sociální distance od všech ostatních osob, tj. dodržení všech hygienických a bezpečnostních předpisů, a to jak v pracovním prostředí, tak v oblasti bydlení a přemístění do místa výkonu práce.
  • Pokud existuje podezření, že by někteří zaměstnanci měli příznaky COVID-19, musí být neprodleně kontaktovány příslušné orgány.

Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů rovněž upozorňuje, že je třeba pomoci udržet a podpořit zaměstnanost co nejefektivněji napříč všemi zemědělskými subjekty bez ohledu na velikost. To je zaměřit se na náklady zaměstnavatelů vzniklé v návaznosti na zaměstnance. Proto také vyzvali evropské zemědělské odbory (EFFAT), zda by se nepřidaly k výzvě nejen pro zachování pracovních míst a volnému pohybu pracovníků, ale i k motivaci zaměstnanců k práci.

Pro zvýšení motivace zaměstnanců, bez toho, aniž by byly zvyšovány náklady zaměstnavatelům, ČMSZP doporučuje - jako jednoduchý nástroj – odpuštění sociálních, popř. i zdravotních odvodů ze strany členských států, tj. odpuštění plateb ze strany zaměstnance i zaměstnavatele do konce roku 2020.

Zároveň vedení ČMSZP navrhuje, že u OSVČ by byla odpuštěna na půl roku minimální platba sociálního i zdravotního pojištění. Přičemž k tomu dodává, že o aplikaci této podmínky na minimální mzdu, se v České republice nehovoří.

  • Zdroj: ČMSZP
Registrací uživatel získá přístup k exkluzivním informacím.
Registrace   |   Přihlášení

Boj proti nelegálnímu zaměstnávání a ochrana pracovních podmínek

  • Zveřejněno: 30.11.2024
Státní úřad inspekce práce i letos provedl sérii šetření zaměřených na případy nelegálního zaměstnávání. Úřad udělil od ledna do konce října za nelegální zaměstnávání pokuty za 143,6 milionu korun, což je o více než deset milionů více než za celý rok 2023. Za nárůstem je mimo jiné vyšší efektivita kontrol.