• Zveřejněno: 04.05.2020
  • Autor: Miroslav Svoboda

Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v dubnu kvůli dopadům šíření koronaviru výrazně dále zhoršily. Index PMI klesl na 35,1 bodu z březnových 41,3 bodu, tedy tedy na nejnižší hodnotu od března 2009, podle zpravodajství České televize o tom informovala společnost IHS Markit. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem. Výsledek nad 50 bodů znamená zlepšení sektoru.

Dubová data zároveň ukázala na nejprudší pokles objemů výroby a nových zakázek v českém zpracovatelském sektoru od začátku sběru dat v červnu 2001. Pokles poptávky způsobený pandemií přispěl i k největšímu snížení zaměstnanosti od finanční krize v roce 2009 a k propadu obchodní důvěry na minimum od července 2012.

„Pandemie Covid-19 a nouzová zdravotní opatření v dubnu dopadla na český zpracovatelský sektor v plné míře. Kvůli zastavení domácí i zahraniční poptávky objemy výroby i nových zakázek klesly historicky prudkým tempem, které předčilo pokles během finanční krize,“ uvedla ekonomka společnosti IHS Markit Sian Jones.

Omezení v České republice se podle ní sice pomalu uvolňují, ale firmy očekávají, že výroba bude během příštího roku klesat. Podle ekonomky důvěru zpracovatelských firem podemílá nejistota z trvání karantény a postupné obnovy i obavy z dopadu případného poklesu investic.

Podobně, jako v České republice, jsou na tom i v dalších zemích. Například i v Polsku aktivita ve zpracovatelském sektoru v dubnu klesla na rekordní minimum, zatímco v Maďarsku zůstala v jeho blízkosti, kam se dostala už v březnu. Ukázaly to také výsledky průzkumu mezi nákupními manažery konzultační společnosti IHS Markit.

A i aktivita zpracovatelského průmyslu eurozóny jako celku v dubnu kvůli koronaviru prudce klesla, její index sestoupil na rekordní minimum, plyne z průzkumu IHS.

  • Zdroj: Česká televize
Registrací uživatel získá přístup k exkluzivním informacím.
Registrace   |   Přihlášení

Boj proti nelegálnímu zaměstnávání a ochrana pracovních podmínek

  • Zveřejněno: 30.11.2024
Státní úřad inspekce práce i letos provedl sérii šetření zaměřených na případy nelegálního zaměstnávání. Úřad udělil od ledna do konce října za nelegální zaměstnávání pokuty za 143,6 milionu korun, což je o více než deset milionů více než za celý rok 2023. Za nárůstem je mimo jiné vyšší efektivita kontrol.