Odborový svaz zdravotnictví a Lékařský odborový klub ostře odmítají pozměňovací návrh poslance Jana Birkeho k zákonu o potravinách, jehož cílem je omezit kompetence hygienické služby v této oblasti zveřejněno 20.01.2021

Odbory znovu důrazně varují před přijetím poslaneckého pozměňovacího návrhu poslance Jana Birkeho k novele zákona o potravinách. Tento pozměňovací návrh negativně zasahuje do kompetencí hygienické služby a může vést k ohrožení zdraví lidí.

Za prodej potravin dvojí kvality budou udělovány vysoké pokuty. Poslanecká sněmovna dnes schválila novelu zákona o potravinách a tabákových výrobcích zveřejněno 20.01.2021

Za prodej potravin dvojí kvality, tedy zaměnitelných s výrobky v jiných státech EU, ale s jiným složením, bude hrozit pokuta až 50 milionů korun. Podle zpravodajství České televize v novele zákona o potravinách a tabákových výrobcích to dnes schválila Poslanecká sněmovna. Původní vládní návrh ovšem zmírnila tím způsobem, že bude muset jít o podstatně odlišné složení nebo vlastnosti. Výjimky budou muset být odůvodněny a spotřebitel o nich bude muset být informován. Novelu nyní dostane k projednání Senát.

Pracovnělékařské prohlídky a nové usnesení vlády č. 54 - 3/21 zveřejněno 19.01.2021

Vláda ČR na svém jednání dne 19.1.2021 přijala usnesení č. 54. Zaměstnavatelé tak mohou opět nahrazovat vstupní lékařské prohlídky čestným prohlášením. Usnesení také stanovuje náhradní lhůty pro platnost posudků ze vstupních, periodických a mimořádných prohlídek, vydaných v době před vyhlášením nouzového stavu. Zároveň však platí, a hovoří o tom poslední bod tohoto usnesení, že čestná prohlášení a náhradní lhůty jsou až nejzazším řešením. Usnesení č. 54 tak není návodem, jak mají zaměstnavatelé standardně zajišťovat pracovnělékařské služby v době nouzového stavu, jako spíše dokumentem, který poskytne pomoc v případech, kdy prohlídku nelze ze skutečně závažných důvodů provést. Podrobnosti o usnesení čtěte ZDE.

Komise představuje klíčová opatření pro jednotný postup proti COVID-19 zveřejněno 19.01.2021

Dva dny před zasedáním vedoucích představitelů EU o koordinované reakci na krizi COVID-19 vytyčila Komise řadu opatření potřebných k zintenzivnění boje proti pandemii. Ve sdělení, které bylo dnes přijato, vyzývá členské státy EU, aby urychlily proces očkování. Do března 2021 by mělo být v každém členském státě naočkováno nejméně 80 % osob starších 80 let a 80 % zdravotnických pracovníků a zaměstnanců sociálních služeb. Do podzimu 2021 by pak mělo být v členských státech naočkováno nejméně 70 % dospělé populace.
Registrací uživatel získá přístup k exkluzivním informacím.
Registrace   |   Přihlášení