Jsme přesvědčeni, že se všemi zvířaty by se mělo zacházet s ohledem na jejich přirozené potřeby. Proto si přejeme, aby klece pro slepice byly co nejdříve zakázány v celé EU. Vřele vítám závazek české vlády k prosazení tohoto cíle, píše v komentáři Michaela Šojdrová.
Michaela Šojdrová (KDU-ČSL, EPP) je česká europoslankyně, členka poslaneckého klubu Evropské lidové strany. Je náhradnicí ve Výboru pro zemědělství a rozvoj venkova.
V těchto dnech, kdy Evropa bojuje s Covidem-19, máme nedostatek dobrých zpráv. Dnes je ale důvod k oslavě: chov milionů slepic v klecích bude v České republice od roku 2027 zakázán.
Dalším krokem musí být tyto klece urychleně zakázat v celé Evropské unii. Klece jsou nejen kruté, jsou také zbytečné, protože alternativy šetrnější ke zvířatům se již běžně používají.
Dnešní hlasování v horní komoře Parlamentu ČR, Senátu, stvrzuje zákaz klecí schválený již dolní komorou v září. Zákon vejde v platnost, až ho podepíše pan prezident.
Chovatelé nosnic a zemědělské podniky mají sedm let na to, aby se na plnění zákazu připravili, tudíž finanční dopad bude minimalizován.
Moje politická strana, KDU-ČSL, tento zákaz plně podporuje. Podmínky, v nichž jsou některá hospodářská zvířata v současnosti chována, jsou jednoduše nepřijatelné: slepice v klecích mají prostor o velikosti listu papíru A4 a nemohou ani zamávat křídly.
Jsme přesvědčeni, že se všemi zvířaty by se mělo zacházet s ohledem na jejich přirozené potřeby. Proto si přejeme, aby klece pro slepice byly co nejdříve zakázány v celé EU. Vřele vítám závazek české vlády k prosazení tohoto cíle.
Zbavit se klecí je proveditelné, jelikož se již běžně používají alternativy, jako jsou halové chovy na podestýlce, voliérové chovy a chovy s volným výběhem či ekologické chovy.
Český zákaz klecí není v EU samozřejmě první. Lucembursko a Rakousko již používání klecí ukončilo a Německo a Slovensko to mají v plánu od roku 2025, resp. od roku 2030.
Na co ještě zbytek Evropy čeká?
Zvyšující se počet zákazníků, znepokojených krutostí klecových velkochovů, odmítá nakupovat klecová vejce. Dobrá zpráva je, že více než polovina nosnic v komerčních chovech v EU se v současnosti chová v neklecových systémech.
To ale znamená, že druhá polovina slepic stále žije v klecích, což představuje 182 milionů z více než 300 milionů hospodářských zvířat držených každoročně v klecích po celé EU.
Zákaz vysvobodí z klecí asi 4,5 milionu českých slepic ročně. Nyní musíme udělat totéž pro další miliony slepic v klecových chovech všude jinde v Evropě.
Je naprosto zřejmé, že pro zákaz existuje silná podpora veřejnosti po celé EU.
Průzkum veřejného mínění v EU Eurobarometr, zadaný Evropskou komisí, zjistil, že 94 % lidí si myslí, že ochrana hospodářských zvířat je důležitá, a 82 % si přeje, aby tato zvířata byla chráněna lépe.
Minulý měsíc byla Komisi předána evropská občanská iniciativa požadující ukončení používání všech klecí v živočišné výrobě, kterou podepsalo 1,4 milionu občanů ze všech členských států.
Komise již přijala vítaný závazek zlepšit legislativu na ochranu zvířat a zvýšit udržitelnost zemědělství ve své nedávno zveřejněné strategii pro reformu způsobu, jak se v EU produkují a konzumují potraviny s názvem „Z farmy na vidličku” („Farm to Fork”).
Zástupci Komise však už naznačili, že své návrhy na zlepšení legislativy nebudou mít připravené dříve než koncem roku 2023. To je příliš pozdě, nejen z hlediska welfare zvířat. Mohlo by se stát, že Evropský parlament nebude mít dost času tyto návrhy projednat před ukončením své činnosti před příštími volbami na jaře 2024. To by zdrželo přijetí legislativy ještě víc.
Zvládneme-li ukončit používání klecí v Česku od roku 2027, nevidím žádný důvod, proč EU nemůže pracovat s podobným rozvrhem. Naléhavě žádám Evropskou komisi, aby revizi legislativy učinila svou prioritou a předložila své návrhy co nejdříve tak, aby zákaz používání klecí začal platit nejpozději od roku 2027.
https://euractiv.cz/section/evropske-finance/opinion/evropa-musi-nasledovat-ceskou-republiku-a-zakazat-klece-pro-slepice/?utm_source=traqli&utm_medium=email&utm_campaign=2098&tqid=i.DufCY6GVcBh7DS7wfX68l4dnA5dyOHCbwjumPeJg