• Zveřejněno: 18.11.2024

Francouzští zemědělci budou od příštího pondělí protestovat proti smlouvě o volném obchodu mezi Evropskou unií a jihoamerickými státy sdruženými v organizaci Mercosur. Šéf lobbistické organizace FNSEA Arnaud Rousseau rozhlasové stanici France Inter dnes řekl, že vyšší dovoz z jihoamerických zemí poškodí zemědělský sektor v EU. Francouzští zemědělci protestovali i v úterý, na dnešek protesty svolali i jejich belgičtí kolegové.

„Je zde riziko, že tato obchodní dohoda, která spojuje část jihoamerických států s Evropou, bude mít na zemědělství dramatické dopady,“ řekl Rousseau. Svaz FNSEA je největší lobbistickou organizací ve francouzském zemědělském sektoru.

Členy sdružení Mercosur jsou Argentina, Brazílie, Paraguay a Uruguay, Venezuele bylo plné členství od prosince 2016 pozastaveno. Přidruženými státy jsou Chile, Kolumbie, Ekvádor Guyana, Peru a Surinam, Bolívie se chystá do sdružení vstoupit.

„Od pondělí tedy budeme na několik dnů ve všech regionech, abychom v době konání schůzky G20 v Brazílii zajistili, že hlas Francie bude slyšet. Doufáme, že se k nám připojí všechny evropské země, protože tohle téma se netýká pouze jedné země, netýká se jen Francie. Je to evropské téma,“ řekl Rousseau.

Francouzští zemědělci ale tentokrát nehodlají blokovat silnice a dálnice, jak to dělali loni. Tehdy protestovali proti levnému dovozu z více zemí, včetně Ukrajiny, a proti regulatorní zátěži. Protesty zemědělců tehdy zasáhly celou Evropu. „Nejsme tady, abychom obtěžovali Francouze. Jsme tady, abychom jim řekli, že jsme hrdí na to, že je živíme a že dál vyrábíme ve Francii,“ řekl Rousseau.

Francouzská ministryně zemědělství Annie Genevard v neděli označila plánovanou smlouvu o volném obchodu mezi EU a jihoamerickými zeměmi za „špatnou dohodu“. Umožnila by totiž, aby mohlo do země vstupovat „99.000 tun hovězího masa, 180.000 tun cukru a podobné množství drůbežího masa“. Tím by podle ministryně vznikla škodlivá konkurence pro místní výrobce.

K potížím, s nimiž se francouzští zemědělci potýkají, patří i horší sklizeň v důsledku nepříznivého počasí. Vliv mají také nemoci hospodářských zvířat a v neposlední řadě i politická situace po předčasných volbách na začátku léta, uvedla agentura Reuters.

Na dnešek svolali protest i zemědělci v Belgii, a to do prostor v blízkosti institucí EU v Bruselu. Valonský svaz FUGEA, který je hlavním účastníkem protestů, se rovněž brání proti chystané smlouvě o volném obchodu se státy Mercosur. Ta by mohla být dokončena ve dnech 18. a 19. listopadu na schůzce skupiny velkých světových ekonomik G20 v Brazílii.

  • Zdroj: EURACTIV.CZ
Registrací uživatel získá přístup k exkluzivním informacím.
Registrace   |   Přihlášení

Zemědělský svaz: Rozhodnutí Ústavního soudu respektujeme, o spravedlivém nastavení veřejné podpory musíme dál jednat s politiky

  • Zveřejněno: 02.04.2025

Zemědělský svaz ČR bere rozhodnutí Ústavního soudu, kterým ve středu 2. 4.2025 zamítl návrh na zrušení současného nastavení redistributivní platby, na vědomí a respektuje jej. Veřejná debata kolem ústavní stížnosti alespoň přispěla k otevření potřebné politické diskuse o spravedlivějším nastavení přímé podpory zemědělců.

Šéfka drůbežářů: Bojíme se dovozu kuřat z Ameriky, ošetřují je chlorem, my nesmíme

  • Zveřejněno: 07.04.2025
Lidé stále méně kupují celá kuřata, trendem jsou polotovary nebo trhaná kuřecí masa, říká nová ředitelka Sdružení drůbežářských podniků Zuzana Slámová. Organizace stále řeší jednodušší nabírání zahraničních pracovníků, měli by pracovat po vyřízení v daném podniku alespoň rok, v současnosti jde o poloviční dobu, přeje si. iDNES

Hospodářský výsledek zemědělství se propadl o téměř 30 %, hlásí Zemědělský svaz ČR a potvrzuje špatné vyhlídky odvětví

  • Zveřejněno: 10.04.2025

Podle finálních výsledků interního šetření Zemědělského svazu ČR po uzavření účetního roku 2024 dosáhly zemědělské podniky v loňském roce průměrného čistého zisku 1 295 korun na hektar, což je o 28 % méně než v předchozím roce. Přepočteno na celý obor zemědělství to činí 4,5 mld. Kč, oproti 6,3 miliardám o rok dříve. V průměru si tak každý podnikatelský subjekt bez ohledu na velikost či počet hektarů v roce 2024 vydělal pouhých 151.276 korun.