• Zveřejněno: 18.12.2023

Agrární komora ČR nám zaslala komentář jejího prezidenta, Jana Doležala, k prvnímu odhadu podnikatelského důchodu ze zemědělské činnosti za rok 2023, který v pondělí vydal Český statistický úřad, a který uveřejňujeme níže.

„Oficiální statistiky jen potvrdily dosavadní odhady Agrární komory ČR, podle kterých české zemědělství zažívá jeden z nejhlubších poklesů za posledních několik let. Výsledek se nominálně blíží roku 2018, přičemž od té doby došlo kvůli inflaci k propadu hodnoty peněz o téměř 30 procent. Hlavním viníkem masivního propadu agrárního sektoru jsou nízké realizační ceny, které mnohdy nemají šanci pokrýt neustále rostoucí náklady na energie, krmiva či hnojiva. Jen pro představu, ceny mléka se momentálně pohybují na úrovni roku 2000 a ceny hlavních tahounů tuzemské zemědělské ekonomiky, tedy obilovin a olejnin, se pohybují na úrovni roku 1989. Do výsledků rostlinné výroby se kromě ochlazení evropské poptávky vlivem stagnace HDP značnou měrou propisují také bezcelní a levné dovozy zemědělských komodit z Ukrajiny, které místo třetích zemí končí na evropském trhu, přitom tyto plodiny s velkou pravděpodobností nebyly vypěstovány v souladu s vysokými evropskými standardy a tlačí na ceny domácí produkce. Agrární komora ČR, společně s organizacemi sdružujícími zemědělce v Polsku, Maďarsku a na Slovensku, nedávno vyzvala Evropskou unii znovu k řešení této situace, ale bohužel stále bez výsledku. Zejména u obilovin pak vidíme, že důležitá je především jejich nezávadnost a kvalita, kterou český zemědělec umí. I přes nižší cenu z dovozu totiž zůstává cena pečiva na pultech stejná či vyšší než v minulém roce. V živočišné výrobě je již znát pokles stavů hospodářských zvířat, před kterým jsme opakovaně varovali na základě průzkumů mezi našimi členy, a kolísavost cen způsobená rostoucím dovozem ze zahraničí. Pokud vláda nepřijde s aktualizovanou vizí pro budoucí vývoj českého zemědělství, hrozí další propad tuzemského agrárního sektoru a nadvláda zahraničních obchodních řetězců, které i přes nižší ceny zemědělců a potravinářů neplní své sliby ohledně promítnutí snížené sazby DPH do cen potravin na pultech. To vše povede k jedinému, k problémům zákazníků pořídit si základní potraviny za dostupné ceny,” říká prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.

  • Zdroj: Agrární komora ČR
Registrací uživatel získá přístup k exkluzivním informacím.
Registrace   |   Přihlášení

Zemědělský svaz: Rozhodnutí Ústavního soudu respektujeme, o spravedlivém nastavení veřejné podpory musíme dál jednat s politiky

  • Zveřejněno: 02.04.2025

Zemědělský svaz ČR bere rozhodnutí Ústavního soudu, kterým ve středu 2. 4.2025 zamítl návrh na zrušení současného nastavení redistributivní platby, na vědomí a respektuje jej. Veřejná debata kolem ústavní stížnosti alespoň přispěla k otevření potřebné politické diskuse o spravedlivějším nastavení přímé podpory zemědělců.

Šéfka drůbežářů: Bojíme se dovozu kuřat z Ameriky, ošetřují je chlorem, my nesmíme

  • Zveřejněno: 07.04.2025
Lidé stále méně kupují celá kuřata, trendem jsou polotovary nebo trhaná kuřecí masa, říká nová ředitelka Sdružení drůbežářských podniků Zuzana Slámová. Organizace stále řeší jednodušší nabírání zahraničních pracovníků, měli by pracovat po vyřízení v daném podniku alespoň rok, v současnosti jde o poloviční dobu, přeje si. iDNES

Hospodářský výsledek zemědělství se propadl o téměř 30 %, hlásí Zemědělský svaz ČR a potvrzuje špatné vyhlídky odvětví

  • Zveřejněno: 10.04.2025

Podle finálních výsledků interního šetření Zemědělského svazu ČR po uzavření účetního roku 2024 dosáhly zemědělské podniky v loňském roce průměrného čistého zisku 1 295 korun na hektar, což je o 28 % méně než v předchozím roce. Přepočteno na celý obor zemědělství to činí 4,5 mld. Kč, oproti 6,3 miliardám o rok dříve. V průměru si tak každý podnikatelský subjekt bez ohledu na velikost či počet hektarů v roce 2024 vydělal pouhých 151.276 korun.