V České republice přibývá lidí, kteří jsou v předčasném starobním důchodu. Loni ho pobíralo už 643 tisíc obyvatel, což je téměř 27 procent ze všech starobních důchodců. O pět let dříve evidoval Český statistický úřad (ČSÚ) o 80 tisíc méně předčasných důchodů, v roce 2009 jich pak nebylo ani 400 tisíc.
Podle zpravodajství serveru Novinky.cz mezi nově přiznanými důchody tvořily loni ty předčasné dokonce 29 procent. Naopak odložený odchod do důchodu využilo pouze 0,8 procenta ze všech nových důchodců. Ještě před deseti lety představovaly předčasné penze jen 19 procent ze všech starobních důchodů.
Při odchodu do předčasného důchodu, tedy za předpokladu splnění povinné doby pojištění, ale nedosažení důchodového věku, dochází k trvalému krácení procentní výměry důchodu.
„Měsíční výše předčasného starobního důchodu dosahovala v prosinci 2019 v průměru 12.261 korun, tedy o více než dva tisíce korun méně než průměrná výše řádného starobního důchodu,“ uvedla Markéta Pištorová z ČSÚ.
Maximální doba, o kterou můžete odejít do důchodu dříve, závisí na důchodovém věku. Je-li nižší než 63 let, může být předčasný starobní důchod přiznán nejvýše o tři roky dříve před dosažením důchodového věku. Je-li alespoň 63 let, může být přiznán až o pět let dříve, ale ne dříve než od dosažení 60 let věku. Výše krácení je přitom závislá na délce doby, která chybí od data přiznání předčasné starobní penze do dosažení důchodového věku.
Zpráva ČSÚ dále uvádí, že stejně tak jako mezi příjemci všech starobních důchodů je i mezi příjemci předčasných starobních důchodů více žen než mužů, což je dáno obecně vyšším počtem žen v seniorské populaci, upozorňují statistici. Relativní zastoupení mužů, kteří pobírají předčasný starobní důchod, je ale vyšší.
„Z mužů pobírajících starobní důchod jich má ten předčasný 29 procent, oproti ženám, kterých je mezi starobními důchodkyněmi 25 procent,“ doplnila vedoucí oddělení statistiky vzdělávání, zdravotnictví, kultury a sociálního zabezpečení ČSÚ Helena Chodounská.