Kolem novely zákona o potravinách, a především kolem povinných kvót, se strhla mediální bouře. Většina komentátorů se nicméně soustředila na nevhodnost řešení, nikoliv na podstatu problému. Objevila se celá řada textů upozorňující na naši „zlobivost“ vůči Bruselu, která vždy zvláštním způsobem zesílí před naším předsednictvím v Radě EU.
Upozornil na to na webových stránkách Agrární komory ČR její prezident Jan Doležal, který dále uvedl, že jestli to v roce 2009 Evropě „osladila“ Česká republika Entropou, podle stanoviska některých lidí, to Česká republika tentokrát začala „sladit“ už s ročním předstihem. V té souvislosti prezident AK ČR Jan Doležal ocenil komentář profesora Petra Druláka (MF DNES, 28. 1. 2021), který nejenže se, na rozdíl od ostatních komentátorů, ptal na příčinu nutnosti podobné diskuse, ale zamýšlel se také nad naší zahraniční politikou, respektive asertivitou vůči Bruselu. Zatímco Polsko a Maďarsko si v rámci EU dobře osvojily tzv. průzkum bojem, Češi si zavtipkují, sem tam si rýpnou, ale jinak si nechají všechno líbit. Tím rozhodně Jan Doležal nechce tvrdit, že bychom se měli vydat cestou Velké Británie a v příštích x letech se s Unií přetahovat na téma czexit, ale pokud jde o silnější obhajobu národních zájmů a ochranu klíčových odvětví, měla by Česká republika trvat na rovné hře. Jestli se pro Británii stala rybolovná politika jedním z impulzů pro vystoupení, je správné nechat dál pod pokličkou bublat problém nerovných zemědělských podpor na tzv. jednotném unijním trhu?
Jan Doležal k tomu dále uvedl, Že někdo může namítnout, že zákazník má mít vždy možnost volby, tak s tím prezident AK ČR jednoznačně souhlasí. „Musíme se však zároveň bavit o tom, jestli si skutečně při současném stavu věcí vybírá vítěze soutěže v základní ekonomické hře, která říká, že ten, kdo dokáže vyrobit za nejméně s nejvyšší kvalitou, bere vše. V okamžiku, kdy tu existuje nerovná soutěž v nastavení podpor, není to tak úplně pravda,“ uvedl na webových stránkách Agrární komory ČR její prezident Jan Doležal.