• Zveřejněno: 02.03.2023
  • Autor: Miroslav Svoboda

Ministerstvo zemědělství ČR, jak uvádí ve své tiskové zprávě, chce do roku 2027 poskytnout chovatelům přibližně 2 miliardy korun na očkování prasat proti infekčním nemocem. Další prostředky půjdou zemědělcům, kteří hospodaří v přírodně cenných oblastech Natura 2000, horských oblastech nebo na méně kvalitních pozemcích. Příspěvky jsou určeny také na zalesňování zemědělské půdy. Čtyři nařízení připravené na ministerstvu zemědělství, které českému zemědělství přinesou více než 23 miliard korun, ve středu schválila vláda.

Čtyři nařízení vlády, které připravilo ministerstvo zemědělství, uvádějí podmínky, za kterých mohou zemědělci v letech 2023-2027 získat environmentální dotace ze Strategického plánu Společné zemědělské politiky. Dotace jsou financovány ze zdrojů EU (35 %) a z českého rozpočtu (65 %).

„Novinkou je dotace určená chovatelům prasat na zlepšení podmínek v chovech, konkrétně na vakcinaci prasat proti infekčním chorobám. Snahou je cílené používání antimikrobik v chovu prasat, a to podáváním vakcín podle programu zpracovaného pro daný chov. Zlepšíme tak zdraví zvířat a získáme kvalitnější potraviny. Celkem jsou na opatření vyhrazeny 2 miliardy korun,“ řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).

Další nařízení vlády stanoví podmínky pro zemědělce, kteří mají své pozemky v oblastech Natura 2000. Jde zpravidla o velmi cenné plochy, kde žije mnoho druhů zvířat i rostlin. Hlavním cílem dotace je poskytnout zemědělcům kompenzaci zejména za omezení hnojení kvůli ochraně přírody. V období 2023-2027 je na toto opatření připraveno 117 milionů korun. Opatření navazuje na obdobné podmínky dotace z předchozích let.

Vláda projednala i nařízení, které stanovuje podmínky hospodaření v oblastech s přírodními znevýhodněními, v horských oblastech, na svažitých pozemcích a na pozemcích s nižší bonitou. Zemědělci získají příspěvek za dodatečné náklady a ušlé příjmy kvůli přírodním nebo jiným omezením. Na opatření je vyčleněno přibližně 21 miliard korun. Zásadní změnou proti dosavadnímu nastavení je, že žadatel o dotaci musí být aktivním zemědělcem.

Nařízení také upravuje podmínky pro zalesňování zemědělské půdy. Má kompenzovat náklady, které zemědělcům vznikají při zalesnění a péči o les a ušlé příjmy v důsledku ukončení zemědělské výroby na zalesněném pozemku. Výše dotace na celé období do roku 2027 je téměř 100 milionů korun.

  • Zdroj: Ministerstvo zemědělství ČR
Registrací uživatel získá přístup k exkluzivním informacím.
Registrace   |   Přihlášení

Zemědělský svaz: Rozhodnutí Ústavního soudu respektujeme, o spravedlivém nastavení veřejné podpory musíme dál jednat s politiky

  • Zveřejněno: 02.04.2025

Zemědělský svaz ČR bere rozhodnutí Ústavního soudu, kterým ve středu 2. 4.2025 zamítl návrh na zrušení současného nastavení redistributivní platby, na vědomí a respektuje jej. Veřejná debata kolem ústavní stížnosti alespoň přispěla k otevření potřebné politické diskuse o spravedlivějším nastavení přímé podpory zemědělců.

Šéfka drůbežářů: Bojíme se dovozu kuřat z Ameriky, ošetřují je chlorem, my nesmíme

  • Zveřejněno: 07.04.2025
Lidé stále méně kupují celá kuřata, trendem jsou polotovary nebo trhaná kuřecí masa, říká nová ředitelka Sdružení drůbežářských podniků Zuzana Slámová. Organizace stále řeší jednodušší nabírání zahraničních pracovníků, měli by pracovat po vyřízení v daném podniku alespoň rok, v současnosti jde o poloviční dobu, přeje si. iDNES

Hospodářský výsledek zemědělství se propadl o téměř 30 %, hlásí Zemědělský svaz ČR a potvrzuje špatné vyhlídky odvětví

  • Zveřejněno: 10.04.2025

Podle finálních výsledků interního šetření Zemědělského svazu ČR po uzavření účetního roku 2024 dosáhly zemědělské podniky v loňském roce průměrného čistého zisku 1 295 korun na hektar, což je o 28 % méně než v předchozím roce. Přepočteno na celý obor zemědělství to činí 4,5 mld. Kč, oproti 6,3 miliardám o rok dříve. V průměru si tak každý podnikatelský subjekt bez ohledu na velikost či počet hektarů v roce 2024 vydělal pouhých 151.276 korun.