• Zveřejněno: 10.12.2022
  • Autor: Miroslav Svoboda

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) schválil Zásady pro poskytování národních dotací v roce 2023. Z celkem 2,739 miliard korun směřuje do živočišné výroby 1,88 miliardy, do rostlinné výroby 305 milionů, do potravinářství 356 milionů a na ostatní aktivity, jako je například vzdělávání a poradenství, 198 milionů korun.

Z tiskové zprávy ministerstva zemědělství vyplývá, že národní podpory v zemědělství jsou určeny na programy zaměřené proti rozšiřování nebezpečných nákaz hospodářských zvířat nebo na dobré životní podmínky v chovech. Další programy zajištují zlepšení genetického potenciálu hospodářských zvířat či podporou včelařství a rybníkářství. Peníze jsou připraveny na ozdravování polních plodin, ovocné sady nebo budování kapkových závlah. Podporu mohu získat také potravinové banky, nevládní organizace nebo obce, které mají v náhradní péči zvířata.

„V roce 2023 budou národní zemědělské dotace nižší než letos, protože musíme vycházet z aktuálních možností státního rozpočtu. Tyto dotace ale nejsou jediný zdroj podpory z národních zdrojů. Další příspěvky mohou zemědělci a potravináři získat z Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu, protože tomu jsme na příští rok rozpočet o jednu miliardu navýšili. Tyto peníze tak pomohou žadatelům například s nákupem zemědělských strojů, půdy nebo s náklady na pojištění. Navíc budeme ještě průběžně hledat další zdroje, kterými národní programy dodatečně posílíme, třeba z nespotřebovaných výdajů rozpočtu ministerstva nebo z úspor,“ řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula.

Programy pro rok 2023 navážou na programy z minulých let. Pravidla pro žadatele rovněž udržují kontinuitu s předešlými zásadami. Změna vycházející vstříc žadatelům nastala u data podání žádosti. Pro všechny programy začne nyní platit, že šanci na uznání dotace budou mít i žádosti, které přijdou po termínu. Pokud podá zájemce žádost později o 15 dní, bude mu dotace zkrácena o 3 %, u zpoždění do 30 dní to bude 5 %. Doposud toto pravidlo pro všechny programy neplatilo a opožděné žádosti byly zamítány. V případě nedostatku prostředků si ministerstvo vyhrazuje možnost některé podprogramy s ohledem na jejich účelnost a efektivitu nerealizovat.

 

Národní dotace v zemědělství pro rok 2023

 

Název programu

 

 rok 2023

dotace k hospodář. výsledku

(neinvestiční)

dotace na pořízení dlouhodobého hmotného majetku

 (kapitálové výdaje)

 

tis. Kč

tis. Kč

Podpora včelařství

47 000

 

Podpora vybudování kapkové závlahy v ovocných sadech, chmelnicích, vinicích a ve školkách

 

30 000

Podpora restrukturalizace ovocných sadů

 

65 000

Podpora restrukturalizace ovocných sadů v režimu ekologického zemědělství

 

10 000

Udržování a zlepšování genetického potenciálu vyjmenovaných hospodářských zvířat 

200 000

 

Podpora ozdravování polních a speciálních plodin

162 000

18 000

Genetické zdroje

94 000

 

Nákazový fond

900 000

 

Poradenství a vzdělávání

133 000

700

Podpora evropské integrace nevládních organizací

15 000

 

Podpora technologických platforem v působnosti rezortu MZe

21 500

 

Podpora zpracování zemědělských produktů a zvyšování konkurenceschopnosti českého potravinářského průmyslu

 

230 000

Podpora mimoprodukčních funkcí rybníků

60 000

 

Podpora mimoprodukčních funkcí rybářských revírů

18 000

 

Podpora činnosti potravinových bank a dalších subjektů s humanitárním zaměřením

76 000

36 000

Podpora na účast producentů a zpracovatelů zemědělských produktů v režimech jakosti Q CZ

20 000

 

Zlepšení životních podmínek v chovu hospodářských zvířat

600 000

 

Podpora obcím na zajištění nákladů péče o zvířata umístěná do náhradní péče

2 800

 

Rámcový program pro řešení rizik a krizí v zemědělství

0

*)

 

Podpora poskytovaná dle Dočasného krizového rámce pro opatření státní podpory na podporu hospodářství po agresi Ruska vůči Ukrajině

0

**)

 

 

2 349 300

389 700

C e l k e m

2 739 000

*) Finanční prostředky na program budou v případě vzniku škod způsobených mimořádnými událostmi stanoveny na základě příslušného usnesení vlády ČR.

**) Finanční prostředky budou v případě podpory poskytované dle Dočasného krizového rámce pro opatření státní podpory na podporu hospodářství po agresi Ruska vůči Ukrajině stanoveny na základě příslušného usnesení vlády ČR.

 

Dotace z rozpočtu České republiky jsou nezbytné pro podporu českého zemědělství a potravinářství. Stát tak přispívá k udržování výrobního potenciálu zemědělství a jeho podílu na rozvoji venkova. Zároveň tím pomáhá udržovat konkurenceschopnost českých zemědělců a potravinářů na mezinárodním trhu.

K této tiskové zprávě ministerstva zemědělství můžeme jenom dodat, že Agrární komora ČR, společně s její členskou organizací Zemědělským svazem ČR, a za souhlasného stanoviska našeho OS pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR (OSPZV-ASO ČR), s tímto omezením národních podpor pro rok 2023, jak je stanovil ministr zemědělství Zdeněk Nekula, nesouhlasí. Proto také po ministerstvu zemědělství požadovaly zachování letošní národní podpory ve výši 5 mld. Kč.

Čeští produkční zemědělci, které sdružuje Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR, jsou toho názoru, že toto snižování finančních prostředků oslabuje postavení českých zemědělců nejen na našem, ale i na evropském, potažmo i světovém trhu. České zemědělství tak postupně ztrácí konkurenceschopnost obstát v jejich konkurenčním boji s farmáři původní EU14, jejichž vlády své zemědělce dotují mnohem bohatěji. Načež se tím vytváří situace, že zejména živočišná výroba, která je finančně nákladnější než rostlinná, u nás postupně zaniká a hrozí, že se bude v následujících letech zvyšovat dovoz potravin ze zahraničí, které, nebude-li u nás dostatečná tuzemská konkurence, budou, pro naše spotřebitele, dražší.

  • Zdroj: Ministerstvo zemědělství ČR, Agrární komora ČR
Registrací uživatel získá přístup k exkluzivním informacím.
Registrace   |   Přihlášení

Zemědělský svaz: Rozhodnutí Ústavního soudu respektujeme, o spravedlivém nastavení veřejné podpory musíme dál jednat s politiky

  • Zveřejněno: 02.04.2025

Zemědělský svaz ČR bere rozhodnutí Ústavního soudu, kterým ve středu 2. 4.2025 zamítl návrh na zrušení současného nastavení redistributivní platby, na vědomí a respektuje jej. Veřejná debata kolem ústavní stížnosti alespoň přispěla k otevření potřebné politické diskuse o spravedlivějším nastavení přímé podpory zemědělců.

Šéfka drůbežářů: Bojíme se dovozu kuřat z Ameriky, ošetřují je chlorem, my nesmíme

  • Zveřejněno: 07.04.2025
Lidé stále méně kupují celá kuřata, trendem jsou polotovary nebo trhaná kuřecí masa, říká nová ředitelka Sdružení drůbežářských podniků Zuzana Slámová. Organizace stále řeší jednodušší nabírání zahraničních pracovníků, měli by pracovat po vyřízení v daném podniku alespoň rok, v současnosti jde o poloviční dobu, přeje si. iDNES

Hospodářský výsledek zemědělství se propadl o téměř 30 %, hlásí Zemědělský svaz ČR a potvrzuje špatné vyhlídky odvětví

  • Zveřejněno: 10.04.2025

Podle finálních výsledků interního šetření Zemědělského svazu ČR po uzavření účetního roku 2024 dosáhly zemědělské podniky v loňském roce průměrného čistého zisku 1 295 korun na hektar, což je o 28 % méně než v předchozím roce. Přepočteno na celý obor zemědělství to činí 4,5 mld. Kč, oproti 6,3 miliardám o rok dříve. V průměru si tak každý podnikatelský subjekt bez ohledu na velikost či počet hektarů v roce 2024 vydělal pouhých 151.276 korun.