• Zveřejněno: 10.11.2022
  • Autor: Miroslav Svoboda

Na rozvoj a modernizaci podnikání mohou zemědělci a potravináři využít národní podpory z Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF). Podle tiskové zprávy ministerstva zemědělství se v návrhu státního rozpočtu pro příští rok podařilo pro tyto účely ministrovi zemědělství vyjednat dvě miliardy korun, což je o miliardu více, než navrhovalo ministerstvo financí. Tyto peníze pomohou žadatelům například s dlouhodobými investicemi, nákupem zemědělské techniky a s náklady spojenými s úhradou pojištění.

„Jsem rád, že se nám při vyjednávání o státním rozpočtu na příští rok podařilo v souladu s programovým prohlášením vlády zajistit pro PGRLF dvě miliardy korun. Myslím si, že je to důležité, protože podpory poskytnuté přes Fond mají větší multiplikační efekt. V průměru je to zhruba šest a půl násobek a u programu Zemědělec dokonce až třináctinásobek. To znamená, že dvě miliardy korun ze státního rozpočtu mají v resortu Ministerstva zemědělství celkově pozitivní vliv v celkovém objemu zhruba třináct miliard korun,“ řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).

V tiskové zprávě ministerstva zemědělství se dále uvádí, že v roce 2021 poskytoval PGRLF podpory jak ve formě přímých nevratných podpor, tak prostřednictvím finančních nástrojů (úvěrů poskytovaných přímo společností PGRLF).). Nezanedbatelnou roli hraje PGRLF i v oblasti finanční podpory pojištění. Podpory společnosti mají výrazný takzvaný multiplikační efekt, tj. násobný, který v konečném důsledku přispívá i k růstu HDP a k celkové lepší kondici zemědělského odvětví. V roce 2021 tak například u Programu Zemědělec dosáhl tento poměr 1:13. V praxi to znamená, že na jednu korunu poskytnutou klientům se udělaly investice do zemědělství v minimální hodnotě 13 korun.

Program Zemědělec je investiční podpora zaměřená zejména na realizaci dlouhodobých investičních záměrů. Příjemce podpory investuje zejména do strojního zařízení, vybavení, technologických celků, výstavby, pořízení nebo vylepšení nemovitého majetku či investic na nákup plemenných zvířat. Podporovaná investice musí vést ke zlepšení celkové výkonnosti a udržitelnosti zemědělského podniku, zejména snížením výrobních nákladů nebo zlepšením a dalšímu rozvinutí produkce podniku zemědělského prvovýrobce.

  • Zdroj: Ministerstvo zemědělství ČR
Registrací uživatel získá přístup k exkluzivním informacím.
Registrace   |   Přihlášení

Zemědělský svaz: Rozhodnutí Ústavního soudu respektujeme, o spravedlivém nastavení veřejné podpory musíme dál jednat s politiky

  • Zveřejněno: 02.04.2025

Zemědělský svaz ČR bere rozhodnutí Ústavního soudu, kterým ve středu 2. 4.2025 zamítl návrh na zrušení současného nastavení redistributivní platby, na vědomí a respektuje jej. Veřejná debata kolem ústavní stížnosti alespoň přispěla k otevření potřebné politické diskuse o spravedlivějším nastavení přímé podpory zemědělců.

Šéfka drůbežářů: Bojíme se dovozu kuřat z Ameriky, ošetřují je chlorem, my nesmíme

  • Zveřejněno: 07.04.2025
Lidé stále méně kupují celá kuřata, trendem jsou polotovary nebo trhaná kuřecí masa, říká nová ředitelka Sdružení drůbežářských podniků Zuzana Slámová. Organizace stále řeší jednodušší nabírání zahraničních pracovníků, měli by pracovat po vyřízení v daném podniku alespoň rok, v současnosti jde o poloviční dobu, přeje si. iDNES

Hospodářský výsledek zemědělství se propadl o téměř 30 %, hlásí Zemědělský svaz ČR a potvrzuje špatné vyhlídky odvětví

  • Zveřejněno: 10.04.2025

Podle finálních výsledků interního šetření Zemědělského svazu ČR po uzavření účetního roku 2024 dosáhly zemědělské podniky v loňském roce průměrného čistého zisku 1 295 korun na hektar, což je o 28 % méně než v předchozím roce. Přepočteno na celý obor zemědělství to činí 4,5 mld. Kč, oproti 6,3 miliardám o rok dříve. V průměru si tak každý podnikatelský subjekt bez ohledu na velikost či počet hektarů v roce 2024 vydělal pouhých 151.276 korun.