• Zveřejněno: 11.10.2023
  • Autor: Vojtěch Bílý, tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství

Tisková zpráva — Velké exportní příležitosti pro české dodavatele nabídne v následujících letech Kazachstán. Země plánuje v nejbližších letech otevřít 120 velkých farem zaměřených na produkci mléka, kde by se mohlo chovat až 55 tisíc dojnic. Na jednání s českým ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL) to uvedl jeho kazašský protějšek Aidarbek Saparov.

Kazašské zemědělství se rychle rozvíjí, pro současnou vládu země je jednou z důležitých priorit, tomu odpovídají i velké finanční pobídky, které do zemědělství směřují. Kazachstán má velký potenciál i pro české dodavatele, proto jsem právě sem vyrazil s více než čtyřiceti českými podnikateli z oblasti zemědělství, potravinářství či strojní výroby,“ řekl ministr Výborný.

Vzhledem k avizovanému zájmu o dodávky skotu a genetického materiálu je součástí delegace i místopředseda Českomoravské společnosti chovatelů Josef Kučera. „Česká republika má dlouhodobě fungující systém genetického hodnocení skotu. Díky tomu máme konkurenční výhodu proti jiným zemím. Dokážeme případným zájemcům poskytnout kompletní údaje o každém kusu zvířete, jeho původu, užitkovosti a genetických dispozicích. Máme skvělé jméno v oblasti šlechtění, a proto je o česká zvířata dlouhodobě velký zájem,“ uvedl Josef Kučera.

Podle ministra Saparova dá letos kazašská vláda na podporu zemědělských investic 100 miliard tenge, v přepočtu zhruba 5 miliard korun. Stejnou částku má připravenou i pro příští rok. Největší zájem má Kazachstán o dodávky technologií pro rostlinnou a živočišnou výrobu, chov skotu a drůbeže nebo kompletní zpracovatelské linky. Na ně vláda zemědělcům poskytuje až 30% dotaci.

„Obrovské příležitosti nabízí dodávky zemědělské techniky. V současnosti Kazachstán obnovil podle slov ministra Saparova 4,4 procenta zemědělské techniky, ambiciózní plán přitom hovoří o obnově 80 procent techniky. Je to tedy skvělá šance pro české dodavatele traktorů a další zemědělské techniky,“ řekl ministr Výborný.

Další oblastí, kde by Česká republika mohla nabídnout své zkušenosti a technologie, jsou závlahové systémy, které se i v Kazachstánu stávají v posledních letech nutností. Zájem je také o navýšení již probíhajícího exportu násadových vajec z ČR. Země projevila zájem o možné vybudování závodu na produkci násadových vajec s českou účastí přímo v Kazachstánu.

Pracovní návštěva ministra zemědělství Marka Výborného s podnikatelským doprovodem do Kazachstánu a Uzbekistánu začal včera návštěvou Akmolské oblasti v Kazachstánu. Jde o jednu z nejdůležitějších zemědělských oblastí na severu země, jen zde by se mělo v nejbližších třech letech otevřít přes 700 nových farem zaměřených na rostlinnou i živočišnou výrobu. Podnikatelé se zde účastnili byznys fóra s kazašskými firmami, podobné setkání absolvovali včera odpoledne také v hlavním městě Astaně.

„Jsem rád, že podnikatelská fóra již přinesla první konkrétní výsledky, jako je podpis kontraktu na dodávky osiva z České republiky,“ uvedl ministr Marek Výborný.

Dnes se delegace přesouvá do oblasti Turkestánu na jihu Kazachstánu a následně do Taškentu v Uzbekistánu, kde program podnikatelské mise pokračuje ve středu a ve čtvrtek.

Registrací uživatel získá přístup k exkluzivním informacím.
Registrace   |   Přihlášení

Zemědělský svaz: Rozhodnutí Ústavního soudu respektujeme, o spravedlivém nastavení veřejné podpory musíme dál jednat s politiky

  • Zveřejněno: 02.04.2025

Zemědělský svaz ČR bere rozhodnutí Ústavního soudu, kterým ve středu 2. 4.2025 zamítl návrh na zrušení současného nastavení redistributivní platby, na vědomí a respektuje jej. Veřejná debata kolem ústavní stížnosti alespoň přispěla k otevření potřebné politické diskuse o spravedlivějším nastavení přímé podpory zemědělců.

Šéfka drůbežářů: Bojíme se dovozu kuřat z Ameriky, ošetřují je chlorem, my nesmíme

  • Zveřejněno: 07.04.2025
Lidé stále méně kupují celá kuřata, trendem jsou polotovary nebo trhaná kuřecí masa, říká nová ředitelka Sdružení drůbežářských podniků Zuzana Slámová. Organizace stále řeší jednodušší nabírání zahraničních pracovníků, měli by pracovat po vyřízení v daném podniku alespoň rok, v současnosti jde o poloviční dobu, přeje si. iDNES

Hospodářský výsledek zemědělství se propadl o téměř 30 %, hlásí Zemědělský svaz ČR a potvrzuje špatné vyhlídky odvětví

  • Zveřejněno: 10.04.2025

Podle finálních výsledků interního šetření Zemědělského svazu ČR po uzavření účetního roku 2024 dosáhly zemědělské podniky v loňském roce průměrného čistého zisku 1 295 korun na hektar, což je o 28 % méně než v předchozím roce. Přepočteno na celý obor zemědělství to činí 4,5 mld. Kč, oproti 6,3 miliardám o rok dříve. V průměru si tak každý podnikatelský subjekt bez ohledu na velikost či počet hektarů v roce 2024 vydělal pouhých 151.276 korun.