• Zveřejněno: 11.01.2024
  • Autor: Miroslav Svoboda

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) nevidí důvod, proč by čeští zemědělci měli protestovat tak, jako se to děje v Německu. Podle zprávy amerického listu The Epoch Times to řekl v úterý 9. ledna 2024 na setkání s novináři. List dále upozornil, že podporu protestům německých zemědělců přitom vyjádřila i Agrární komora ČR, podle které protesty zvažují i čeští zemědělci. List zároveň konstatoval, že protesty německých zemědělců podpořila i Asociace samostatných odborů (ASO), podle které může dojít k podobným protestům i v Česku, pokud se nezastaví ekonomický propad firem. Ministr Výborný novinářům k tomu dále řekl, že se pravidelně s nevládními organizacemi i odbory setkává.

Ministr Výborný dále poznamenal, že o tématech, kvůli kterým protestují němečtí zemědělci, se u nás ani nejedná. Německý protest proti vládě odmítá vládní škrty v resortu. Německá vláda již ustoupila a oznámila, že zemědělská vozidla budou nadále osvobozena od daně a že daňové zvýhodnění dieselu pro zemědělské stroje se zruší postupně, což se původně mělo stát letos.

Ministr Výborný rovněž řekl, že o nastavení zemědělských dotací by se mělo ještě jednat jak s nevládními organizacemi, tak na úrovni vládní koalice. V loňském roce začalo nové dotační období Společné zemědělské politiky EU, a nastavení podpor přesunulo větší část peněz k menším farmářům. Podle ministra Výborného se ukazuje, že u středně velkých zemědělských podniků se změnou nastavení dotací výrazně snižuje dotační podpora.

„Vidíme, že jsme napravili podmínky pro malé zemědělce, kteří neměli spravedlivé postavení, ale současně jsme způsobili to, že poměrně markantní dopad není ani tak na ty největší podniky, ale na ty střední, “ prohlásil ministr Výborný. Podle něho jde o propad ve výši milionů korun ročně.

Podle ministra Výborného vláda stále plní slib ministra práce a sociálních věcí a předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky ohledně daňových úlev pro zemědělce. List The Epoch Times k tomu rovněž dodal, že ministr Jurečka o tom mluvil na jednom z protestů Agrární komory ČR a Zemědělského svazu ČR v roce 2022, které reagovaly právě na změny v dotacích. Tehdy řekl, že by se daňové úlevy pro zemědělce mohly týkat například oblasti důchodového pojištění.

List zároveň upozornil, že vyjádření ministra Jurečky často zmiňují nevládní zemědělské organizace, které ale současně připomínají, že zatím žádné úlevy na dani nevznikly. Ministr Výborný na úterním setkání s novináři k tomu dále řekl, že proces dále pokračuje. Načež dodal, že zatím je notifikace u Evropské komise. „Pokud to komise schválí, tak o tom budeme jednat na úrovni vlády, “ doplnil s tím, že nyní ČR vysvětluje dotazy a připomínky od Komise.

  • Zdroj: The Epoch Times
Registrací uživatel získá přístup k exkluzivním informacím.
Registrace   |   Přihlášení

Zemědělský svaz: Rozhodnutí Ústavního soudu respektujeme, o spravedlivém nastavení veřejné podpory musíme dál jednat s politiky

  • Zveřejněno: 02.04.2025

Zemědělský svaz ČR bere rozhodnutí Ústavního soudu, kterým ve středu 2. 4.2025 zamítl návrh na zrušení současného nastavení redistributivní platby, na vědomí a respektuje jej. Veřejná debata kolem ústavní stížnosti alespoň přispěla k otevření potřebné politické diskuse o spravedlivějším nastavení přímé podpory zemědělců.

Šéfka drůbežářů: Bojíme se dovozu kuřat z Ameriky, ošetřují je chlorem, my nesmíme

  • Zveřejněno: 07.04.2025
Lidé stále méně kupují celá kuřata, trendem jsou polotovary nebo trhaná kuřecí masa, říká nová ředitelka Sdružení drůbežářských podniků Zuzana Slámová. Organizace stále řeší jednodušší nabírání zahraničních pracovníků, měli by pracovat po vyřízení v daném podniku alespoň rok, v současnosti jde o poloviční dobu, přeje si. iDNES

Hospodářský výsledek zemědělství se propadl o téměř 30 %, hlásí Zemědělský svaz ČR a potvrzuje špatné vyhlídky odvětví

  • Zveřejněno: 10.04.2025

Podle finálních výsledků interního šetření Zemědělského svazu ČR po uzavření účetního roku 2024 dosáhly zemědělské podniky v loňském roce průměrného čistého zisku 1 295 korun na hektar, což je o 28 % méně než v předchozím roce. Přepočteno na celý obor zemědělství to činí 4,5 mld. Kč, oproti 6,3 miliardám o rok dříve. V průměru si tak každý podnikatelský subjekt bez ohledu na velikost či počet hektarů v roce 2024 vydělal pouhých 151.276 korun.