• Zveřejněno: 28.12.2022
  • Autor: Miroslav Svoboda

Mléko za 43,90 korun – i na takovou částku lze narazit na pultech obchodů. Ceny mléčných výrobků trhají rekordy. Ve vysílání CNN Prima NEWS to potvrdil ekonom Lukáš Kovanda. Podle něho mlékárny bojují s vyššími náklady na suroviny, obaly a energie.

Mléko – další ze základních surovin, za kterou zákazníci v této době zaplatí rekordní částky. Podle některých odborníků jsou na vině obchody, které si účtují vysoké marže.

„Možná je potřeba se ptát, jak jsou nastaveny marže u obchodních řetězců. Jedna konkrétní česká mlékárna z mléka za téměř 13 korun vyrábí plnotučné mléko, které prodává řetězcům za 17,50 a výsledek na krámě je, že se toto mléko prodává třeba za 43,90,“ uvedl na televizní obrazovce předseda Českomoravského svazu mlékárenského Jiří Kopáček.

„Průměrná cena mléka je 26 korun, do konce příštího roku může vystoupat nad 30 korun za litr. Ceny jsou suverénně nejvyšší v českých dějinách,“ podotkl k tomu ekonom Lukáš Kovanda.

Podle televize CNN Prima NEWS se obchody brání tomu, co říkají zemědělci a potravináři, to je, že by za vysokými cenami stály jejich marže. Musí prý, podle obchodníků, navíc ustát vysoké náklady s menším objemem prodeje zboží. „Ziskovost obchodu je nejnižší v historii, kolem čtyř až pěti procent, zatímco velcí zemědělci mají ziskovost asi 13 procent. Je vidět, kdo na té krizi skutečně vydělává,“ prohlásil viceprezident Hospodářské komory ČR a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza.

Televize CNN Prima NEWS zároveň upozornila, že do koncové ceny potravinářských výrobků se také promítají vysoké náklady zemědělců. Ty v některých případech, podle zemědělců a potravinářů, stouply až o 100 procent. „Nevidím žádný trend nebo příslib, že by cena měla klesat, protože není žádný důvod. Rostou ceny primárních zemědělských komodit, tím pádem roste krmení, a proto je dražší mléko,“ zdůvodnili, růst ceny mléka od zpracovatelů pro obchod, majitelé Němcovy selské mlékárny Radonice.

V závěru televizní reportáže CNN Prima NEWS uvedla, že na konci roku 2021 nakupovaly mlékárny litr syrového mléka asi za devět korun padesát. V lednu 2022 cena stoupla na 10 korun a od února se pak zvyšovala každý měsíc o 30 až 40 haléřů. Meziroční nárůst ceny za nákup mléka je tedy asi tři koruny.

  • Zdroj: CNN Prima NEWS
Registrací uživatel získá přístup k exkluzivním informacím.
Registrace   |   Přihlášení

Zemědělský svaz: Rozhodnutí Ústavního soudu respektujeme, o spravedlivém nastavení veřejné podpory musíme dál jednat s politiky

  • Zveřejněno: 02.04.2025

Zemědělský svaz ČR bere rozhodnutí Ústavního soudu, kterým ve středu 2. 4.2025 zamítl návrh na zrušení současného nastavení redistributivní platby, na vědomí a respektuje jej. Veřejná debata kolem ústavní stížnosti alespoň přispěla k otevření potřebné politické diskuse o spravedlivějším nastavení přímé podpory zemědělců.

Šéfka drůbežářů: Bojíme se dovozu kuřat z Ameriky, ošetřují je chlorem, my nesmíme

  • Zveřejněno: 07.04.2025
Lidé stále méně kupují celá kuřata, trendem jsou polotovary nebo trhaná kuřecí masa, říká nová ředitelka Sdružení drůbežářských podniků Zuzana Slámová. Organizace stále řeší jednodušší nabírání zahraničních pracovníků, měli by pracovat po vyřízení v daném podniku alespoň rok, v současnosti jde o poloviční dobu, přeje si. iDNES

Hospodářský výsledek zemědělství se propadl o téměř 30 %, hlásí Zemědělský svaz ČR a potvrzuje špatné vyhlídky odvětví

  • Zveřejněno: 10.04.2025

Podle finálních výsledků interního šetření Zemědělského svazu ČR po uzavření účetního roku 2024 dosáhly zemědělské podniky v loňském roce průměrného čistého zisku 1 295 korun na hektar, což je o 28 % méně než v předchozím roce. Přepočteno na celý obor zemědělství to činí 4,5 mld. Kč, oproti 6,3 miliardám o rok dříve. V průměru si tak každý podnikatelský subjekt bez ohledu na velikost či počet hektarů v roce 2024 vydělal pouhých 151.276 korun.