• Zveřejněno: 16.01.2024
  • Autor: Miroslav Svoboda

„Politici si mají znovu uvědomit, co znamená ohrožení konkurenceschopnosti a existence zemědělců a středních dopravních podniků,“ vysvětlovali pro německou sekci listu The Epoch Times protestující němečtí zemědělci a členové logistického a dopravního svazu BGL. Podle listu pondělní protest zemědělců v centru Berlína podpořili také speditéři, řemeslníci, malé a střední podniky a mnozí občané. Již v dopoledních hodinách se v Berlíně sešlo „více než 5000 vozidel“, tj. traktorů a nákladních aut, sdělila v pondělí mluvčí německé policie.

Předseda parlamentní frakce SPD Rolf Mützenich, předsedkyně parlamentní frakce Zelených Britta Hasselmannová a předseda parlamentní frakce liberálů Christian Dürr mají v úmyslu se sejít v Bundestagu k dialogu se šéfy zemědělských svazů.

Zemědělci vydali petici s názvem „Žádáme zachování slevy na zemědělskou naftu podle § 57 ,Daňové úlevy pro zemědělské a lesnické podniky‘ a osvobození od daně z motorových vozidel pro zemědělce a lesníky“. Tato petice do pondělí již přesáhla 1,1 milionu podpisů.

List The Epoch Times dále přiblížil celkový vývoj situace. Konstatoval, že v některých obchodech se objevily prázdné regály, a některé spolkové země zrušily nedělní zákazy jízdy pro nákladní automobily.

Načež list dodal, že narušení dopravy v důsledku protestů zemědělců a dopravců se oproti začátku akce, tj. v pondělí 8. ledna, snížilo. Po celém Německu se koná méně akcí a často jen v menším měřítku. Po třídenní stávce Německého logistického a dopravního svazu byla, podle plánu, obnovena také železniční doprava. Na některých místech však hrozí další protestní akce zaměstnanců maloobchodu v rámci aktuálního kola kolektivního vyjednávání.

Poté, co byly v některých supermarketech nalezeny prázdné regály, u nemalé části zákazníků vzrostly obavy z možných problémů se zásobováním, zejména pokud by protesty trvaly déle.

Odborníci však neočekávají, že by v důsledku protestů došlo v krátkodobém horizontu k omezení dodávek do obchodů. Před prvním velkým celostátním dnem protestů zemědělců a dopravců odborníci předpokládali, že zásobování spotřebitelů nebude takřka vůbec ovlivněno. Maloobchodní sklady prý budou minimálně do konce měsíce zásobeny masem, zeleninou a ovocem. Kromě toho by, v případě delšího protestu, byly nejdříve postiženy týdenní a farmářské trhy a velkoobchody.

Jak uvedl list Berliner Zeitung, některé regály v hlavním městě byly prázdné již na začátku týdne. Ne vždy to bylo způsobeno zrušením dodávek. Prodavač v supermarketu v Charlottenburgu hlásil hromadné nákupy jednotlivých zákazníků: „Mnozí se bojí, že nic nedostanou. Je to trochu jako v období koronaviru,“ dodal.

List k tomu dále uvedl, že na rozdíl od počáteční fáze koronavirové pandemie, však není nejžádanější toaletní papír, ale čerstvé potraviny a konzervy.

Jens Pawlowski, předseda Německého logistického a dopravního svazu, také hovoří o „napjaté“ situaci v zásobování. Zásobovací řetězce jsou již nyní přetížené kvůli akutnímu nedostatku řidičů kamionů. Nyní se navíc objevují protesty proti rozšiřování mýtného pro nákladní automobily a proti dvojímu zatížení cenami CO₂. Jens Pawlowski neočekává v příštích týdnech žádné zásadní změny.

List konstatuje, že za protesty zemědělců a dopravců stojí jasná většina obyvatel. Nicméně dodává, zda a jak by se nálada změnila, kdyby regály zůstávaly prázdné častěji, není, podle listu, jisté.

  • Zdroj: The Epoch Times
Registrací uživatel získá přístup k exkluzivním informacím.
Registrace   |   Přihlášení

Zemědělský svaz: Rozhodnutí Ústavního soudu respektujeme, o spravedlivém nastavení veřejné podpory musíme dál jednat s politiky

  • Zveřejněno: 02.04.2025

Zemědělský svaz ČR bere rozhodnutí Ústavního soudu, kterým ve středu 2. 4.2025 zamítl návrh na zrušení současného nastavení redistributivní platby, na vědomí a respektuje jej. Veřejná debata kolem ústavní stížnosti alespoň přispěla k otevření potřebné politické diskuse o spravedlivějším nastavení přímé podpory zemědělců.

Šéfka drůbežářů: Bojíme se dovozu kuřat z Ameriky, ošetřují je chlorem, my nesmíme

  • Zveřejněno: 07.04.2025
Lidé stále méně kupují celá kuřata, trendem jsou polotovary nebo trhaná kuřecí masa, říká nová ředitelka Sdružení drůbežářských podniků Zuzana Slámová. Organizace stále řeší jednodušší nabírání zahraničních pracovníků, měli by pracovat po vyřízení v daném podniku alespoň rok, v současnosti jde o poloviční dobu, přeje si. iDNES

Hospodářský výsledek zemědělství se propadl o téměř 30 %, hlásí Zemědělský svaz ČR a potvrzuje špatné vyhlídky odvětví

  • Zveřejněno: 10.04.2025

Podle finálních výsledků interního šetření Zemědělského svazu ČR po uzavření účetního roku 2024 dosáhly zemědělské podniky v loňském roce průměrného čistého zisku 1 295 korun na hektar, což je o 28 % méně než v předchozím roce. Přepočteno na celý obor zemědělství to činí 4,5 mld. Kč, oproti 6,3 miliardám o rok dříve. V průměru si tak každý podnikatelský subjekt bez ohledu na velikost či počet hektarů v roce 2024 vydělal pouhých 151.276 korun.