• Zveřejněno: 31.03.2022
  • Autor: Miroslav Svoboda

Prezident Agrární komory ČR Jan Doležal na webových stránkách komory zveřejnil svoji úvahu o tom, jak by Evropská unie měla řešit současnou složitou situaci ve světě, kdy nastala energetická krize a kdy, díky Green Dealu, ale i válce na Ukrajině hrozí i vážná krize potravinová.

Ve Své úvaze Jan Doležal napsal, že situace se změnila a staré vzorce uvažování, cílové pásky ani startovací pozice již neplatí. Potravinová krize, která se bude projevovat vysokými cenami a výpadky dodávek, je za dveřmi. Jestliže Evropa musí v reakci na energetickou krizi (alespoň po určitou dobu) vzít na milost uhlí a jádro, musí vzít na milost i produkční zemědělství. Krize na Ukrajině nám může ukázat řešení.

Zároveň si položil řečnickou otázku, jestliže členské státy mají dávat 2 % HDP na zbrojení, je současných 0,3 % HDP EU na zemědělství hodně? Navíc jen 15 % smí jít na produkci.

„Zvlášť pro Německo byla historicky produkce sprosté slovo, což je další zajímavá paralela s energetikou. Tak jako vyvážíme do Německa elektrickou energii a draze si ji zase kupujeme zpět, stejně tak vyvážíme k našim západním sousedům krmné obilí nebo syrové mléko – a oni nám sem za to zpátky do svých marketů vozí s přidanou hodnotou potraviny,“ říká Jan Doležal.

Podle něho Green Deal se svými emisními limity přísnějšími pro česká prasata a krávy bude tohle jen prohlubovat. Bez podpory produkce a zpracování je tak lepší v naší kotlině ekologicky „těžit dotace“ nebo se soustředit na jednoduchou polní výrobu, bez zaměstnanců, a hlavně bez speciální produkce, jako je ovoce, zelenina, brambory, chmel, vinná réva, cukrová řepa, a bez živočišné výroby, která už teď na trhu chybí. Chybět bude i organická hmota v půdě a dnes tolik diskutovaná pestrost krajiny.

Načež dodal, že přitom stačí „tak málo“, to je přehodnotit v době míru napsanou Společnou zemědělskou politiku pro roky 2023–2027, alespoň na dva roky podpořit produkční zemědělství a Green Deal zatím hodit do koše. „Bude na to mít současná vláda stejnou odvahu, jakou zatím veřejnosti prezentuje v otázce energetiky?,“ položil si opět řečnickou otázku. Přičemž konstatoval, že premiér správně vnímá soběstačnost a efektivitu v podobě Dukovan a Temelína jako výhodu. To neznamená, že tu zároveň nemohou být lokální zdroje. Jen to z hlediska soběstačnosti není a nemůže být hlavní kůň, na kterého Česko vsadí.

V závěru své úvahy uvedl, že v zemědělství zatím Česká republika sází na koně pasoucí se na ekologické trávě. „Jako koníček dobrý, ale možná by na ně mělo směřovat právě a jen těch 15 % podpor, a ne oněch 85 % jako doposud,“ dodal.

  • Zdroj: Agrární komora ČR
Registrací uživatel získá přístup k exkluzivním informacím.
Registrace   |   Přihlášení

Pozor na požár i na sankce ze strany kontrolních orgánů

  • Zveřejněno: 20.11.2024
V minulých dnech jsme zaznamenali několik velkých požárů se značnou škodou a bohužel i s obětmi na životech. Šetřením příčin bylo zjištěno, že vznikly z maličkostí, z prostého nedodržení předpisů o požární ochraně.