Nový plošný systém kompenzací, který vláda schválila tento týden, je podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) mimořádně velkorysý. Podle Českého rozhlasu to řekl na nedělní tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády. Bez záruk bude čítat 20 až 25 miliard korun měsíčně. Jednání o nastavení tohoto režimu náhrad se účastní hlavní oborové svazy a asociace, řekl Karel Havlíček. Ty se ale ohrazují a program kritizují.
V novém programu náhrad by podnikatelé, kteří zaznamenali propad tržeb aspoň o 50 procent, měli dostat příspěvek 500 korun na den za každého zaměstnance. Vzorem pro tento dotační titul byl jeden z nejpozději zavedených programů COVID gastro uzavřené provozovny.
V pondělí, kdy, ministr Karel Havlíček, program představil, se vůči němu profesní organizace ohradily. Podle Hospodářské komory ČR bude nerovný a nespravedlivý. Asociace hotelů a restaurací ČR uvedla, že sníží dosavadní pomoc uzavřeným provozům až o 75 procent.
„Program považuji za velkou chybu vlády. Více podnikatelů poškodí, než kterým pomůže,“ řekl v neděli Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR. Připomněl, že ve čtvrtek v minulém týdnu se více než tři desítky oborových organizací připojily k otevřenému dopisu vládě, ve kterém popsaly výhrady k návrhu kompenzací a vyzvaly premiéra Andreje Babiše (ANO), ministra Karla Havlíčka a ministryni financí Alenu Schillerovou (za ANO) k jednání.
Profesní organizace volaly po vzniku plošného programu, který by měl být, po dohodě s ministerstvy, ale založen na kompenzaci nepokrytých nákladů. Podle Karla Havlíčka se o tomto návrhu mluvilo, ale vyřizovat a kontrolovat náklady u živnostníků a ostatních podnikatelů by znamenalo vysokou administrativu.
Profesní organizace tento týden uvedly, že v programu, který připomínkovaly, měli mít podnikatelé nárok na náhradu 80 procent daňově uznatelných nákladů. Podle Karla Havlíčka to mělo být jen 50 procent.
Nový plošný dotační titul má fungovat vedle programu na podporu zaměstnanosti Antivirus a kompenzačního bonusu pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), ve kterém se má příspěvek z dosavadních 500 korun zvýšit na 1000 korun na den. „Přepočet přes zaměstnance v doplnění všech těch ostatních programů, které jsou, podle našeho názoru je férový přístup,“ řekl Karel Havlíček. Doplnil, že finance z něj budou moci čerpat všechny firmy bez výjimky, včetně průmyslových podniků, které měly dosud nárok jen na podporu z Antiviru.
Nový program má nahradit dosavadní specifické programy jako COVID nájemné, COVID ubytování nebo COVID sport. Podle Karla Havlíčka je možné, že některé firmy dostanou podle nových pravidel nižší pomoc, ale program pomůže více firmám.
O dalším vývoji programu COVID nájemné se podle Havlíčka ještě vedou jednání.