Vláda považuje opatření, kterými může po skončení nouzového stavu bránit šíření epidemie covidu-19, za nedostatečná. Podle zpravodajství České televize to oznámil vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) s tím, že to ministři sdělili při pátečním odpoledním jednání hejtmanům. Podle jihomoravského hejtmana Jana Grolicha (KDU-ČSL) se šéfové krajů na dalším postupu dohodnou v sobotu večer. Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) uvedl, že ministerstvo zdravotnictví většinu současných opatření zachová. Některé kraje již žádaly o prodloužení nouzového stavu, jiné plánují vyhlásit stav nebezpečí. Nouzový stav má skončit v neděli, poslanci nepovolili jeho další prodloužení.
Vláda, podle Jana Hamáčka, s hejtmany probrala, jaké bude mít bez nouzového stavu možnosti. „Upozornili jsme na to, že (opatření) jsou podle našeho názoru nedostatečná a bude to znamenat růst epidemie a komplikace ve zdravotnictví. Hejtmani se poradí o dalším postupu,“ uvedl Jan Hamáček.
Jan Hamáček dodal, že konec nouzového stavu a související zrušení některých plošných opatření bude znamenat nárůst rizikových kontaktů o přibližně 30 procent, nárůst reprodukčního čísla k 1,4 a vyčerpání kapacit jednotek intenzivní péče do 20 dnů.
„Vláda nám představila to, co je schopna udělat, aby překlopila některá opatření do nových opatření, které může udělat ministerstvo a hygiena. V podstatě se tvářila, že vůbec nic nepotřebuje, ale zároveň nám řekla, jaká rizika vyplývají z toho, když se nebude pokračovat v nouzovém stavu,“ uvedl po jednání pro Českou televizi hejtman Jihomoravského hraje Jan Grolich (KDU-ČSL).
Jan Grolich se diví se, proč tato rizika vláda nesdělila při dřívějších jednáních. Bez nouzového stavu bude, podle něho, dále řídit a vyhlašovat opatření vláda, ale bude mít horší podmínky. Zítra večer by se podle něj mělo rozhodnout, kdo bude ochotný požádat vládu o pokračování nouzového stavu, postup by podle něj měl být co nejvíce jednotný.
Primátor Zdeněk Hřib po jednání sdělil, že po konci nouzového stavu nebudou zrušena všechna opatření. „Z informací, které dnes zazněly na odpoledním jednání Asociace krajů ČR s vládou, vyplývá, že v pondělí po ukončení nouzového stavu nedojde k okamžitému zrušení všech omezení. Naopak lze očekávat, že ministerstvo zdravotnictví větší část opatření zachová. Koronavirus v noci z neděli na pondělí opravdu nezmizí,“ uvedl Zdeněk Hřib. Pražský krizový štáb mu v pátek odpoledne uložil, aby vyhlásil na území hlavního města stav nebezpečí.
Na jeho vyhlášení se již připravuje i Karlovarský kraj, kde se epidemie šíří nejrychleji a dva z jeho tří okresů – Chebsko a Sokolovsko – jsou od pátku uzavřené, jejich hranice mohou lidé překračovat pouze výjimečně. „Vyhlášení stavu nebezpečí pro nás znamená možnost omezení pohybu, nepočítáme se zákazem nočního vycházení, ale počítáme s tím, abychom opravdu minimalizovali pohyb a vycházeli pouze za účelem nezbytně nutným, za prací, za zdravotní péčí a naplněním základních životních potřeb,“ řekl v pátek odpoledne hejtman Petr Kulhánek (KOA).
Podle České televize část hejtmanů chtěla na jednání žádat vládu o vyhlášení nového nouzového stavu. Stav nebezpečí, který mohou v mimořádných situacích vyhlásit sami, nepovažují za dostatečný nástroj pro boj s nákazou. Požádat o delší nouzový stav se chystali hlavy Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO), Ústeckého kraje Jan Schiller (ANO) a Zlínského kraje Radim Holiš (ANO).
Již dopoledne schválila bezpečnostní rada Pardubického kraje žádost hejtmana Martina Netolického (ČSSD) vůči vládě, aby vyhlásila nový nouzový stav na 30 dnů. „Musíme si uvědomit, že denně přibývá v České republice asi 10 tisíc nakažených, z toho v Pardubickém kraji okolo pěti set každý den. Navíc současnou epidemickou situaci zhoršují nové mutace koronaviru,“ uvedl Martin Netolický. O nový nouzový stav žádají také lékařské odbory s odkazem na situaci ve zdravotnictví.
Někteří hejtmani zastupující opoziční strany ale vyčkávali, jaký postup zvolí kabinet a ministerstvo zdravotnictví. Kromě primátora Zdeňka Hřiba se o vyhlášení nového nouzového stavu nechystal požádat i jihočeský hejtman Martin Kuba či středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN).
Z vlády dříve opakovaně zaznělo, že by situaci, kdy poslanci neschválili prodloužení nouzového stavu, mohla obejít vyhlášením nového. Po čtvrtečním neúspěchu vládní žádosti ve sněmovně o tom hovořila vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) a v pátek i vicepremiér Jan Hamáček. Uvedl, že by kabinet nouzový stav pravděpodobně znovu vyhlásil, pokud by o to hejtmani požádali.
Alena Schillerová již dříve ostatně zdůraznila, že pro vyhlášení nového nouzového stavu by si vláda musela být jista, že je to v souladu s ústavou. Ústavní právník Jan Wintr je přesvědčen, že by nový nouzový stav ústavě odporoval a vláda by obcházela Poslaneckou sněmovnu. K novému vyhlášení nouzového stavu by podle něj bylo potřeba, aby nastala nová situace, například zhoršení pandemie. Žádost hejtmanů za novou situaci nepovažuje. „Kdyby šlo ustanovení zákona vykládat tak, že vláda pokrčí rameny a vyhlásí nouzový stav nový, činí to tuto právní úpravu nepoužitelnou,“ podotkl Jan Wintr. Hejtman Martin Netolický však soudí, že k vyhlášení nouzového stavu jsou nové důvody oproti těm z podzimu. Zmínil se o nových mutacích i o tom, že „váznou vakcíny“.
Alena Schillerová zároveň připustila, že je možné, že vláda v pátek konečné rozhodnutí ještě neučiní a nechá je na víkend. „Počítáme, že vláda bude dlouhá. Jsme připraveni pracovat přes víkend. Je to jedna z variant,“ uvedla vicepremiérka.
Podle České televize by alternativou k nouzovému stavu mohlo být vyhlášení některých opatření na základě zákona o ochraně veřejného zdraví. Ten umožňuje například zavést opatření proti zavlečení infekce ze zahraničí, vyčlenit lůžka ve zdravotnických zařízeních nebo omezit styk nakažených s jinými lidmi, zakázat kulturní a sportovní akce nebo zavřít školy, ubytovací a stravovací podniky. Podle právníka Jana Wintra ale nemohou být restrikce celoplošné.
Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) také řekl ve sněmovně, že armáda bude pokračovat v pomoci zdravotnickým a sociálním zařízením i bez nouzového stavu. Nasazení podle něj umožňuje zákon o ozbrojených silách.