• Zveřejněno: 08.11.2023
  • Autor: Miroslav Svoboda
Odborový svaz KOVO a Asociace samostatných odborů (ASO) se 27. listopadu 2023 připojí k hodinové výstražné stávce proti krokům vlády. Zároveň na stejný den na pražské Malostranské náměstí svolají demonstraci. Po středečním společném jednání to uvedli předseda OS KOVO Roman Ďurčo a předseda Asociace samostatných odborů (ASO) Bohumír Dufek.
 
Na 14. listopadu je, podle Romana Ďurča, svolaná koordinační schůzka OS KOVO, Asociace samostatných odborů, Českomoravské konfederace odborových svazů ČMKOS) a dalších odborových centrál, kde budou jednat o koordinaci postupu v době protestu. Bohumír Dufek doplnil, že protest svolaný na 27. listopadu 2023 je jen začátek dalších chystaných akcí. Podle něho je těchto akcí připravených k zorganizování více. O tom mohou být novináři, a tím i naše veřejnost, informování na tiskové konferenci, která se uskuteční několik dní před zahájením odborářských protestních akcí před 27. listopadem 2023.
 
 
„Pohár trpělivosti přetekl. Je to první akce, po které budou následovat další. Chceme vládu upozornit, aby změnila svůj postup, protože padá celá ekonomika a ona do toho ještě přichází s úsporným balíčkem,“ uvedl Bohumír Dufek. Zároveň ve svém vystoupení zdůvodnil, proč se odbory, kvůli špatné politice současné vlády, zejména v oblasti ekonomiky, rozhodly k těmto protestním akcím, které, podle něho, mohou v následujícím období pokračovat, pokud vláda nevyslyší názory a připomínky odborů k její současné, zejména ekonomické politice.
 
Mimochodem, podle středeční zprávy ČTK, nejsilnější odborová centrála, tj. ČMKOS, dosud formu protestu neurčila, na 21. listopadu má naplánovaný sněm. Školské odbory v úterý rozhodly, že 27. listopadu uskuteční celodenní výstražnou stávku základních, středních i mateřských škol. Hodinová stávka by, podle nich, nebyla dostatečná pro splnění zamýšleného účelu.
 
Dá se obecně říci, že odbory vládu viní ze zhoršení životní úrovně zaměstnanců a jejich rodin, nespokojené jsou s kroky kabinetu například v důchodech či s jeho postupem při tvorbě cen elektřiny. Jde, podle nich, také o dopady tzv. konsolidačního balíčku na firmy a domácnosti. Balíček má, podle vlády, v příštích dvou letech mimo jiné daňovými změnami pomoci snížit rozpočtový deficit o 150 miliard korun, čemuž odbory, na základě svých analýz, nevěří.
 
Odbory současnou vládu viní ze zhoršení životní úrovně zaměstnanců a jejich rodin, nespokojené jsou s kroky vlády například v důchodech či s jejím postupem při tvorbě cen elektřiny. Jde, podle nich, také o dopady tzv. konsolidačního balíčku na firmy a domácnosti. Odbory dále namítají, že právě tento tzv. konsolidační balíček negativně postihne zaměstnance, jejich rodiny, a také důchodce a další skupiny našich občanů.
 
 
 
Registrací uživatel získá přístup k exkluzivním informacím.
Registrace   |   Přihlášení

Zemědělský svaz: Rozhodnutí Ústavního soudu respektujeme, o spravedlivém nastavení veřejné podpory musíme dál jednat s politiky

  • Zveřejněno: 02.04.2025

Zemědělský svaz ČR bere rozhodnutí Ústavního soudu, kterým ve středu 2. 4.2025 zamítl návrh na zrušení současného nastavení redistributivní platby, na vědomí a respektuje jej. Veřejná debata kolem ústavní stížnosti alespoň přispěla k otevření potřebné politické diskuse o spravedlivějším nastavení přímé podpory zemědělců.

Šéfka drůbežářů: Bojíme se dovozu kuřat z Ameriky, ošetřují je chlorem, my nesmíme

  • Zveřejněno: 07.04.2025
Lidé stále méně kupují celá kuřata, trendem jsou polotovary nebo trhaná kuřecí masa, říká nová ředitelka Sdružení drůbežářských podniků Zuzana Slámová. Organizace stále řeší jednodušší nabírání zahraničních pracovníků, měli by pracovat po vyřízení v daném podniku alespoň rok, v současnosti jde o poloviční dobu, přeje si. iDNES

Hospodářský výsledek zemědělství se propadl o téměř 30 %, hlásí Zemědělský svaz ČR a potvrzuje špatné vyhlídky odvětví

  • Zveřejněno: 10.04.2025

Podle finálních výsledků interního šetření Zemědělského svazu ČR po uzavření účetního roku 2024 dosáhly zemědělské podniky v loňském roce průměrného čistého zisku 1 295 korun na hektar, což je o 28 % méně než v předchozím roce. Přepočteno na celý obor zemědělství to činí 4,5 mld. Kč, oproti 6,3 miliardám o rok dříve. V průměru si tak každý podnikatelský subjekt bez ohledu na velikost či počet hektarů v roce 2024 vydělal pouhých 151.276 korun.