V nedělní Partii televize CNN Prima NEWS debatovaly ministryně financí za hnutí ANO Alena Schillerová a ekonomka Ilona Švihlíková. Švihlíková popsala, kudy by Česká republika měla jít, aby obstojným způsobem řešila koronavirovou krizi. Pokud jde o rozpočet na příští rok, Ilona Švihlíková byla velmi kritická. „To je taková metoda lovec-sběrač. Vláda nedrží volant,“ udeřila Ilona Švihlíková proto vládě premiéra Andreje Babiše. Ministryně A. Schillerová jí oponovala.
V úvodu se obě věnovaly situaci, jaká nastala po uvolnění opatření přechodem ze 4. stupně do třetího stupně covidového systému PES.
„Ten systém, protože je přetížen, tak zkolaboval, přesně detaily neznám, ale pracuje se na tom a už by to mělo být v pořádku. Pro pana ministra Blatného je PES zásadní. Nás to velmi mrzí, ale už by měla být zjednána náprava,“ oznámila Alena Schillerová. Ministryně financí je prý smutná z toho, že lidé opět nedodržují nařízení systému PES. „A to může vést k tomu, že se ty restaurace opět zavřou. A to nikdo nechce. Proto prosím lidi, aby dodržovali ta opatření,“ uvedla Alena Schillerová.
Když se dostala ke slovu ekonomka Ilona Švihlíková, zdůraznila, že země ve východní Asii se rozhodly potlačit virus, nehleděly přitom na ekonomiku, a možná trochu paradoxně na tom jsou dnes i ekonomicky lépe. V českém prostředí to, podle ní, už dnes nepřichází v úvahu, takže vláda tady podle Ilony Švihlíkové musí aplikovat cestu cukru a biče. „Za to porušení musí následovat trest, a to velmi rychle, protože pokud ne, tak je to jen pro smích,“ upozornila ekonomky Ilona Švihlíková. Jedním dechem však dodala, že lidé porušují nařízení i proto, že mají obavy o svou existenci, bojí se, že budou bez peněz. A tady je, podle Ilony Švihlíkové, třeba, aby stát uklidnil lidi, že v případě velkých problémů jim pomůže. „Já si opravdu myslím, že velká část těch, kteří nedodržují opatření, mohou být motivováni těmi existenčními obavami,“ uvedla Ilona Švihlíková.
Ministryně Alena Schillerová přislíbila, že se zeptá ministra vnitra Jana Hamáčka, jak policie řeší různé případy. „Když někdo bude chtít ten systém obejít, tak se mu to může podařit, protože nemůže stát policie na každém rohu, nejsme v policejním státě,“ upozornila ministryně financí. U pozitivních motivací pak vyjádřila obavy, že toho budou lidé zneužívat.
„Ty náklady, které by s tím byly spjaté, se vám prostě milionkrát vrátí,“ prohlásila Ilona Švihlíková s tím, že celkový lockdown by nakonec vždycky vyšel dráž.
Moderátorka Terezie Tománková poté přehodila debatní výhybku ke státnímu rozpočtu.
A ekonomka Ilona Švihlíková to komentovala slovy, že tam nevidí směr pro ekonomiku. Má pocit, že to je taková metoda lovec-sběrač. Vláda, podle ní, „nedrží volant“. To, podle ní, není dobře nikdy a v krizi už vůbec ne.
Ministryně Alena Schillerová kontrovala, že „vláda ten volant určitě drží v tom směru, že lije peníze do ekonomiky.“ Vláda, podle ní zvolila cestu „nalít peníze lidem, nalít peníze firmám, a konsolidovat až potom. A na tom se shodují všichni světoví experti,“ konstatovala Alena Schillerová.
Ilona Švihlíkovou se tím však neuklidnila. Je toho názoru, že v krizi by bylo třeba stát spíše posílit, a ne ho oslabovat zásahem do daní. „Když tam osekáváte jednu daň za druhou, tak ten stát oslabujete. A v té krizi musí být stát silný,“ zdůraznila Ilona Švihlíková.
Zdá se jí, že vláda premiéra Andreje Babiše cestou daňových úlev pomáhá především lidem bohatým, a nikoli nízkopříjmovým skupinám, u kterých je přitom pravděpodobnější, že ty peníze nalijí zpátky do ekonomiky a nebudou je spořit. „Vy máte pravdu, že lijete peníze do ekonomiky, ale otázkou je komu. O to jde,“ upozornila Ilona Švihlíková. Dále uvedla, že státní rozpočet drží při životě především zaměstnanci, a když vláda sníží daně právě zaměstnancům, aniž by řekla, jak tyto peníze nahradí, tak podle Švihlíkové hrozivým způsobem podkope státní rozpočty na mnoho let dopředu.
Ministryně Alena Schillerová poté položila na stůl graf, na kterém chtěla ukázat, že snížením daně pro zaměstnance na 15 % pomáhá vláda i nízkopříjmovým skupinám. „Pro ty lidi to dělá procentuálně obrovskou částku peněz a oni to utratí. A uvědomme si, že ti lidé, kteří mají vyšší mzdy, a já si netroufnu říct, kde je ta hranice bohatství, tak ti lidé odvádějí vyšší odvody,“ konstatovala ministryně financí.
Ilona Švihlíková poté prohlásila, že vláda se rozhodla lidem snížit daně, což, podle ekonomky, povede k tomu, že přestanou přirozenou cestou růst mzdy a Česká republika bude opět známa jen levnou pracovní silou. „Já to upřímně nechápu, protože ta vaše vláda, i ta vláda předchozí, šla až do koronaviru cestou konsolidace mezd,“ upozornila Ilona Švihlíková s tím, že teď jsou položeny koleje, po kterých stát pojede a podle ekonomky nepojede dobrou cestou.
Alena Schillerová okamžitě kontrovala, že v krizi by platy tak či tak nerostly. Alespoň ne v soukromém sektoru. Takže je správné, aby platy nerostly ani v sektoru státním.
„Ale to je uhnutí od té správné trajektorie,“ rozčílila se ekonomka Ilona Švihlíková.
Ministryně Alena Schillerová opět argumentovala, že zmíněnou trajektorii nenarušila vláda, ale covid, a kabinet jen reaguje na pandemii. A reaguje tak, že si pořád udrží relativně nízkou formu zadlužení. „Teď jsme v bezprecedentní krizi a musíme si půjčit; a my si půjčujeme velmi levně. A to je ta cesta, půjčovat si – a konsolidovat až poté, když tu krizi zvládneme,“ uvedla ministryně financí.
Ilonu Švihlíkovou tím však neuklidnila. Ekonomka dále konstatovala, že má strach o veřejné služby, a zároveň má strach, že to může vést k privatizaci veřejných služeb. „A toho já se velmi obávám, protože ta daňová změna byla prohlasována s ODS, která se tím nikdy netajila,“ uvedla Ilona Švihlíková. „Ten daňovej mix je hrozně nespravedlivej. A když už mluvíme o přibližování k západním zemím, tak my tam vidíme obrovské nerovnováhy. Už u majetkových daní, které u nás prostě neexistujou,“ namítla ekonomka Ilona Švihlíková.
„Na to já jsem velmi citlivá, žádná privatizace veřejných služeb se nechystá,“ ohradila se okamžitě ministryně financí Alena Schillerová.