• Zveřejněno: 12.02.2024
  • Autor: Miroslav Svoboda

V lednu představená novela zákona o sociálních službách straší jejich poskytovatele i příjemce, konstatuje ve svém zpravodajství CNN Prima NEWS. Podle Národní rady osob se zdravotním postižením navrhovaná podoba kvůli možnému nedostatku peněz přímo ohrožuje fungování sociálních služeb. Návrh ministra Mariana Jurečky (KDU-ČSL) počítá s větším zapojením zdravotních pojišťoven, aby náklady nenesl jen stát a kraje. Zároveň chce sociální služby více přesunout do domácího prostředí.

„Je to návrh, který nemá koncepci, není zřejmé, co předkladatel chce, a ohrožuje stovky poskytovatelů sociálních služeb,“ uvedl předseda Národní rady osob se zdravotním postižením ČR Václav Krása.

Největší kritika míří na přechodné ustanovení, které mluví o vytvoření nové sítě sociálních služeb v rámci Národní strategie. To ale bude mít odloženou účinnost až od 1. ledna 2026. Jenže změna jejich financování í má přijít už letos v červenci. To je podle kritiků rok a půl nejistoty.

uvedl člen výkonného výboru Unie sociálních služeb David Pospíšil.

Poskytovatelé sociálních služeb žijí z dotací a bez nich nepřežijí. „Začíná v tom být veliký zmatek a chaos jenom díky tomu, že pan poslanec Jurečka (KDU-ČSL), jakožto vicepremiér této vlády, dal svůj poslanecký návrh bez toho, aby to prošlo řádným připomínkovým řízením,“ sdělil poslanec Aleš Juchelka (ANO), který je stínovým ministrem práce a sociálních věcí za hnutí ANO.

KDU-ČSL ale postup ministra Jurečky hájí a pocit ohrožení považují za zbytečný. „My s tím počítáme i na rok 2025 a 2026. Je pro nás důležité, abychom zabezpečili služby pro klienty, kteří doposud jsou podporováni z dotačního titulu pro nadregionální a celostátní služby,“ poznamenala politička Zdislava Odstrčilová (KDU-ČSL).

Podle CNN Prima NEWS novela zákona ji prošla vládou i prvním čtením Poslanecké sněmovny PČR. K dalšímu projednávání by se měla dostat v nejbližších dnech.

Za odbory k tomu můžeme dodat, že v rozhovorech s místopředsedkyní OS zdravotnictví a sociální péče ČR Janou Hnykovou, které jsme na webech ASO uveřejnili v loňském roce, jsme rovněž poukázali na obavu pracovníků sociálních služeb, že uvedený návrh zákona není dobře a správně nastaven, pokud jde zajištění financování sociálních služeb. Podle odborů se tyto obavy zejména týkají zajištění sociálních služeb u klientů v domácnostech. Přičemž, právě návrh zákona počítá s přechodem značné části sociálních služeb do této skupiny služeb.

  • Zdroj: CNN Prima NEWS
Registrací uživatel získá přístup k exkluzivním informacím.
Registrace   |   Přihlášení

Zemědělský svaz: Rozhodnutí Ústavního soudu respektujeme, o spravedlivém nastavení veřejné podpory musíme dál jednat s politiky

  • Zveřejněno: 02.04.2025

Zemědělský svaz ČR bere rozhodnutí Ústavního soudu, kterým ve středu 2. 4.2025 zamítl návrh na zrušení současného nastavení redistributivní platby, na vědomí a respektuje jej. Veřejná debata kolem ústavní stížnosti alespoň přispěla k otevření potřebné politické diskuse o spravedlivějším nastavení přímé podpory zemědělců.

Šéfka drůbežářů: Bojíme se dovozu kuřat z Ameriky, ošetřují je chlorem, my nesmíme

  • Zveřejněno: 07.04.2025
Lidé stále méně kupují celá kuřata, trendem jsou polotovary nebo trhaná kuřecí masa, říká nová ředitelka Sdružení drůbežářských podniků Zuzana Slámová. Organizace stále řeší jednodušší nabírání zahraničních pracovníků, měli by pracovat po vyřízení v daném podniku alespoň rok, v současnosti jde o poloviční dobu, přeje si. iDNES

Hospodářský výsledek zemědělství se propadl o téměř 30 %, hlásí Zemědělský svaz ČR a potvrzuje špatné vyhlídky odvětví

  • Zveřejněno: 10.04.2025

Podle finálních výsledků interního šetření Zemědělského svazu ČR po uzavření účetního roku 2024 dosáhly zemědělské podniky v loňském roce průměrného čistého zisku 1 295 korun na hektar, což je o 28 % méně než v předchozím roce. Přepočteno na celý obor zemědělství to činí 4,5 mld. Kč, oproti 6,3 miliardám o rok dříve. V průměru si tak každý podnikatelský subjekt bez ohledu na velikost či počet hektarů v roce 2024 vydělal pouhých 151.276 korun.