• Zveřejněno: 20.11.2024
  • Autor: Ing. Jaromír Šedivec, svazový inspektor BOZP – OSPZV ASO ČR
V minulých dnech jsme zaznamenali několik velkých požárů se značnou škodou a bohužel i s obětmi na životech. Šetřením příčin bylo zjištěno, že vznikly z maličkostí, z prostého nedodržení předpisů o požární ochraně.
 
Samozřejmě, že vyšetřovací orgán vždy najde viníka, který se ze zanedbání povinností bude zodpovídat před soudem, kde mu bude vyměřen příslušný trest. To už je ale pozdě.
 
Aby se pokud možno předešlo požárům zintenzivnil Hasičský záchranný sbor kontroly plnění povinností stanovených předpisy o požární ochraně. Tyto povinnosti jsou jasně stanoveny a musí je dodržovat každý majitel, nebo provozovatel příslušných nemovitostí. Pokud tyto povinnosti vyplývající z požárních předpisů nedodržuje, vystavuje se možnosti sankcí. Pokuty za porušení požárních předpisů mohou být značné a v některých případech mohou dosáhnout až milionových částek. Celkovou vybranou částku by bylo možné určitě zjistit, ale je to asi dost administrativně složité a ani to není předmětem mého článku.
 
Náš odborový svaz je svého druhu největším provozovatelem dětských táborových zařízení a dále několika rekreačních zařízení pro dospělé. Provozovatelé na jednotlivých střediscích byli před následující topnou sezonou důrazně upozorněni na dodržování předpisů na úseku požární ochrany, a to zejména na tyto hlavní povinnosti:
 
Požární ochrana v rekreačních zařízeních
Požární ochrana je důležitá pro bezpečnost v rekreačních zařízeních. Zde jsou hlavní povinnosti, které musí provozovatelé dodržovat:
1. Dokumentace požární ochrany:
o Vytvořit a pravidelně aktualizovat dokumentaci požární ochrany.
o Zařadit zařízení do kategorie požárního nebezpečí.
o Stanovit pravidla a postupy pro požární ochranu, včetně preventivních opatření a hlídek.
o Vytvořit požární řád, knihu, poplachové směrnice, evakuační plán a dokumentaci pro případ požáru.
o Zajistit záznamy o školení zaměstnanců v oblasti požární ochrany.
 
2. Stavební dokumentace:
o Udržovat aktuální projektovou dokumentaci stavby.
o Mít kolaudační rozhodnutí a požárně bezpečnostní řešení stavby.
 
3. Revize a kontroly:
o Pravidelně kontrolovat a revidovat technická zařízení, jako jsou kotle, plynová zařízení, elektroinstalace a hromosvody.
 
4. Doklady a protokoly:
o Uchovávat dokumenty dokládající plnění povinností v oblasti požární ochrany, jako jsou doklady o kontrolách spalinových cest, hasicích přístrojů, preventivní požární hlídce, cvičných požárních poplaších a školení zaměstnanců.
 
5. Ostatní povinnosti:
o Viditelně vyvěsit požární poplachové směrnice a evakuační plán.
o Zajistit přístup ke komunikačním prostředkům (telefon) a jejich provozuschopnost.
o Udržovat volné a průchozí únikové cesty a nouzové východy.
o Označit únikové cesty a nouzové východy fotoluminiscenčním značením.
o Označit a zpřístupnit uzávěry energií (hlavní vypínač elektřiny, hlavní uzávěr plynu).
o Udržovat požární dveře uzavřené a nezablokované.
o Dodržovat minimálně 3 m šířku příjezdové komunikace.
o Zajistit volné nástupní plochy pro požární techniku.
o Udržovat hasicí přístroje, hydranty a jiná požární zařízení v provozuschopném stavu.
 
6. Samozřejmě, že k nejdůležitějším povinnostem provozovatelů a majitelů nemovitostí patří neustálé vyhledávaní rizik jak v oblasti požární ochrany, tak v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.
Dodržování těchto povinností je klíčové pro zajištění bezpečnosti a ochrany všech osob v rekreačních zařízeních. Nedodržení těchto povinností může vést k sankcím.
 
Ing. Jaromír Šedivec
Svazový inspektor BOZP – OSPZV ASO ČR
Registrací uživatel získá přístup k exkluzivním informacím.
Registrace   |   Přihlášení

Zemědělský svaz: Rozhodnutí Ústavního soudu respektujeme, o spravedlivém nastavení veřejné podpory musíme dál jednat s politiky

  • Zveřejněno: 02.04.2025

Zemědělský svaz ČR bere rozhodnutí Ústavního soudu, kterým ve středu 2. 4.2025 zamítl návrh na zrušení současného nastavení redistributivní platby, na vědomí a respektuje jej. Veřejná debata kolem ústavní stížnosti alespoň přispěla k otevření potřebné politické diskuse o spravedlivějším nastavení přímé podpory zemědělců.

Šéfka drůbežářů: Bojíme se dovozu kuřat z Ameriky, ošetřují je chlorem, my nesmíme

  • Zveřejněno: 07.04.2025
Lidé stále méně kupují celá kuřata, trendem jsou polotovary nebo trhaná kuřecí masa, říká nová ředitelka Sdružení drůbežářských podniků Zuzana Slámová. Organizace stále řeší jednodušší nabírání zahraničních pracovníků, měli by pracovat po vyřízení v daném podniku alespoň rok, v současnosti jde o poloviční dobu, přeje si. iDNES

Hospodářský výsledek zemědělství se propadl o téměř 30 %, hlásí Zemědělský svaz ČR a potvrzuje špatné vyhlídky odvětví

  • Zveřejněno: 10.04.2025

Podle finálních výsledků interního šetření Zemědělského svazu ČR po uzavření účetního roku 2024 dosáhly zemědělské podniky v loňském roce průměrného čistého zisku 1 295 korun na hektar, což je o 28 % méně než v předchozím roce. Přepočteno na celý obor zemědělství to činí 4,5 mld. Kč, oproti 6,3 miliardám o rok dříve. V průměru si tak každý podnikatelský subjekt bez ohledu na velikost či počet hektarů v roce 2024 vydělal pouhých 151.276 korun.