Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů jednali o vývoji koronavirové epidemie v Česku a o opatřeních proti ní. Tripartita také debatovala o dopadech Zelené dohody pro Evropu na republiku, o národním plánu obnovy a o postupu přípravy větších dopravních staveb. Uvedla to dnes ve svém zpravodajství televize CNN Prima NEWS.
Tripartita jednala o podpoře podnikatelům, kterých se dotknou další vládní protiepidemická opatření. „Jsou připraveny scénáře podpory všem segmentům, které budou opětovně zavřeny. Celý víkend jsme na tom pracovali, detaily zatím nemohu představit. Jednání jsou konstruktivní se všemi svazy i ministerstvem financí,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).
To kvitoval prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák. „Doufám, že opatření budou prováděna plošně na sektor či na obor, aby byly zachovány rovné podmínky podnikání,“ uvedl Jaroslav Hanák na tiskové konferenci po jednání mezi vládou, zaměstnavateli a odbory. Jaroslav Hanák zároveň vládě vytkl, že nestihla Parlamentem prosadit takzvaný kurzarbeit. „Strašně mě mrzí, že se kurzarbeit táhne týdny a měsíce. Je dobře, že do té doby bude platit Antivirus,“ doplnil.
O prodloužení programu Antivirus bude vláda jednat v pondělí 21. prosince. „Projednáme to za týden v pondělí, protože kurzarbeit se už do konce roku schválit nestihne,“ vysvětlil předseda vlády Andrej Babiš (ANO).
„Analýzu programu Antivirus dokončíme. Bude podkladem pro jednání o jeho prodloužení,“ uvedla na tiskové konferenci Jan Maláčová, ministryně práce a sociálních věcí. Ujistila také, že vláda řeší co nejrychlejší schválení kurzarbeitu. „Kurzarbeit do druhého čtení zařadíme tento týden, aby mohl ještě před vánočními svátky putovat do Senátu, aby se mohl spustit, pokud bude potřeba,“ dodala.
Slovo si vzal také předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. „Věřím, že se věci napraví a do nového roku vstoupíme s jasnými pravidly, aby bylo jasné, co se má a co nemá dělat,“ řekl s odkazem na protesty podnikatelů v gastronomii, ke kterým došlo kvůli zkracování otevírací doby restaurací. Tímto způsobem zkritizoval způsob, jakým vláda komunikuje protiepidemická opatření.
Předseda ČMKOS Josef Středula se dále podivil nad tím, jak některá města organizují hromadnou dopravu. „Vypouštějí se spoje a tím pádem to jde proti snahám ministerstva zdravotnictví zbrzdit epidemii. Je to postavené na hlavu v kontextu omezení obchodů nebo lyžařských areálů,“ dodal.
Středula podpořil kompenzace podnikatelským subjektům, které budou uzavřeny. „Ano, bude to náročné pro státní rozpočet, ale tady chráníme budoucí ekonomiku, aby mohla fungovat,“ dodal. Josefu Středulovi se dále nelíbí, že vláda dosud nebyla schopna prosadit kurzarbeit. „Zůstává mi to záhadou,“ řekl. Vláda by tak podle něho měla jasně deklarovat, aby do doby, než kurzarbeit projde legislativním procesem, byl prodloužen program Antivirus. „Mělo by to být nejméně do 1. února,“ dodal předseda ČMKOS.
Kritické stanovisko k faktu, že dosud nebyl schválen program kurzarbeit, zastává i Asociace samostatných odborů (ASO), jak nás informoval předseda ASO Bohumír Dufek, o čemž jsme v našem zpravodajství na portále Odbory.info a na webu ASO před několika dny informovali.