Česká republika je na samé hranici počtu uprchlíků, který je bez větších problémů schopna absorbovat. Do České republiky (ČR) za tři týdny ruské invaze přišlo 270.000 válečných utečenců z Ukrajiny. Na tiskové konferenci po mimořádném jednání Rady hospodářské a sociální dohody ČR neboli tripartity to dnes prohlásil předseda vlády ČR Petr Fiala (ODS). Podle něho ČR patří k zemím, které zvládají příliv příchozích nejlépe.
„V současné době je v ČR 270.000 lidí, kteří utekli před válečným konfliktem. Musíme si přiznat, že jsme na samé hranici toho, co dokážeme bez větších problémů absorbovat,“ řekl premiér. Podle něho ČR musí pokračovat v krocích, které pomohou další případné vysoké počty příchozích zvládnout. Zmínil připravované změny zákonů, které upravují víza, zabezpečení, vzdělávání či zaměstnávání uprchlíků. Vláda se shodla také na příspěvcích na ubytování, ministerstvo pro místní rozvoj chystá dotace pro obce na pořízení a rekonstrukce bytů.
Premiér Petr Fiala rovněž uvedl, že ČR patří k cílovým zemím příchozích a také ke státům, které migrační vlnu zvládají nejlépe. Dodal, že ČR má největší počet registrovaných na počet obyvatel. Ministerstvo vnitra vydalo dosud kolem 180.000 víz ke strpění.
Zároveň konstatoval, že více než polovinu příchozích tvoří děti, čtyři pětiny dospělých jsou ženy. Přitom řada mužů, kteří pracovali v ČR, se naopak vrátila do vlasti bojovat. Zdůraznil, že mnohé české firmy rodinám svých ukrajinských zaměstnanců poskytují podporu. Zaměstnavatelé nabízejí volná místa. Uprchlíci s vízem ke strpění budou mít po přijetí projednávaného zákona volný přístup na český trh práce, pracovní povolení nebudou potřebovat.
Prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR (SPD ČR) Jaroslav Hanák a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula po dnešním jednání tripartity ocenili úterní návštěvu premiéra Petra Fialy v Kyjevě, který čelí ruským vojenským útokům. Podle Jaroslava Hanáka ukázala cesta do válečného území význam České republiky před předsednictvím v Evropské unii, kterého se Praha ujme v druhé polovině letošního roku.
Pro vysvětlení k tomu musíme dodat, že premiér Petr Fiala navštívil Ukrajinu spolu s polským premiérem Mateuszem Morawieckým, polským vicepremiérem Jaroslawem Kaczyńským a slovinským premiérem Janezem Janšou. S ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a předsedou vlády Denysem Šmyhalem jednali o ukrajinském boji proti ruské agresi.
Předseda ČMKOS Josef Středula za návštěvu premiérovi Petru Fialovi poděkoval. „Chtěl bych vyjádřit poděkování za odvahu a dobrou značku pro ČR, kterou prokázal,“ uvedl. Načež dodal, že tato návštěva Kyjeva byla přesně ukázkou toho, co je aktuálně potřeba.
Samozřejmě, že v rámci tiskové konference po jednání tripartity hlavním problémem, o němž se na jednání zástupců vlády, zaměstnavatelů a odborů hovořilo, jak zajistit důstojný život ukrajinským uprchlíkům u nás, a to včetně jejich zapojení do pracovního procesu. Současně ale účastníci tripartity jednali i o problémech, s nimiž se české firmy, v důsledku válečných událostí na Ukrajině a zároveň i sankcí Evropské unie vůči Rusku, nyní potýkají. Jde především o růst cen energií, pohonných hmot a potravin.
Premiér Petr Fiala v podstatě zopakoval to, co vláda ke zmírnění důsledků těchto rostoucích cen navrhla a schválila. Vláda má v úmyslu odpustit zálohy na silniční daň, a to v případech, kdy ji nelze zrušit. Česká republika navrhne na evropské úrovni zrušení silniční daně pro vozidla nad 12 tun. Dopravci budou mít také možnost odložit platbu daně z přidané hodnoty (DPH). Ministr dopravy Martin Kupka k tomu dodal že kvůli aktuální situaci se dnes na společném jednání sejde se se sdružením dopravců ČSMAD Bohemia a bankovního sektoru.
Výpadek z plateb silniční daně, který bude mezi pěti a šesti miliardami korun, se, podle Martina Kupky, nepromítne do investic do dopravní infrastruktury v průběhu roku. Kvůli aktuální situaci se ve čtvrtek na společném jednání sejde Kupka se sdružením automobilových dopravců Česmad Bohemia a zástupci České bankovní asociace. Hovořit mají o řešení konkrétních problémů, jako jsou například úhrady leasingových splátek. Vláda, podle Martina Kupky, hodlá vývoj cen na trhu, a to s ohledem na růst cen paliv, nadále sledovat.
Předseda ČMKOS Josef Středula v souvislosti s uprchlickou krizí a migrací Ukrajinců do České republiky upozornil, že je také třeba bojovat pro různým mafiánům, kteří uprchlíkům nabízejí různé služby s cílem je finančně poškodit. Zároveň zdůraznil, že je pro ukrajinské uprchlíky nutné vytvořit vhodné sociální podmínky. Podle něho k tomu patří například i vybudování deseti tisíců bytů, aby nebyli Ukrajinci nebyli ubytováni po tělocvičnách či jiných provizorních ubytovnách, jako je tomu v těchto dnech a týdnech.
Samozřejmě, že Josef Středula rovněž upozornil na to, že válka na Ukrajině, a s tím související problémy českých firem, ale současně i další faktory, jako jsou například Green Deal, vedou k tomu, že rostou ceny energie, pohonných hmot a potravin. Mimo jiné se to odráží i v tom, že značná část našich občanů se propadá do kategorie chudoby. Uvedl, že z původních 9 procent jejich počet v této době narostl na 15 až 16 procent. To je, podle něho, potřeba řešit. Pamatovat by na to mělo především ministerstvo práce a sociálních věcí, a to tím, že přehodnotí výši sociálních dávek, které v řadě případů se již několik let nevalorizovaly.
V této návaznosti dodal, že je také nutné přeložit české pracovní právo do ukrajinštiny, aby bylo k dispozici pro ukrajinské zaměstnance českých firem, aby textu českého pracovního práva, při jejich současné dostatečné neznalosti českého jazyka, také rozuměli. S tím logicky souvisí i otázka varování před nebezpečím pracovních úrazů během pracovní činnosti.
V závěru svého úvodního vystoupení předseda ČMKOS Josef Středula zdůraznil myšlenku zachování sociálního smíru v naší společnosti, což premiér Petr Fiala a prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák podpořili.
Představitel zaměstnavatelských a podnikatelských kruhů v průmyslu a dopravě Jaroslav Hanák se ve svém vystoupení věnoval enormnímu růstu cen energií a pohonných hmot. V této souvislosti ocenil práci a činnost krizových štábů, ať již centrálního či krajských. Vyzdvihl i činnosti různých nevládních neziskových organizací, konkrétně zejména organizace Člověk v tísni.
Načež se dále zaměřil i na charakteristiku ekonomického postavení českých firem, tedy toho, jak tuto současnou situaci tyto naše firmy prožívají a jak se s tím vyrovnávají. V této návaznosti poukázal na bleskový průzkum Svazu průmyslu a dopravy ČR, u průmyslu a dopravy ČR, který se uskutečnil od 11. do 15. března mezi 124 průmyslovými podniky. Šetření také potvrdilo, že největší dopad má na firmy skokové zdražování energie a surovin. Rostoucí náklady ale plánuje část podniků řešit dlouhodobě a systematicky investicemi do energetických úspor nebo technologické a digitální transformace. Ovšem, jak průzkum dále poukázal, na většinu firem u nás má válka na Ukrajině negativní vliv. Průzkum dále popisuje, jak tuto situaci naše firmy hodlají řešit. Podrobnější zprávu o průzkumu zveřejňujeme samostatně.
V diskusi premiér Petr Fiala, prezident SPD ČR Jaroslav Hanák, předseda ČMKOS Josef Středula, a současně přítomný ministr dopravy Martin Kupka, odpovídali na dotazy jednotlivých novinářů. Ti se, mimo jiné, dozvěděli, že ukrajinští uprchlíci, to je otcové rodin, najdou své uplatnění v zemědělství, stavebnictví či jinde v průmyslu, zatímco ženy spíše v terciální sféře. Jako nutnost se v této souvislosti ukazuje, aby pro ukrajinské děti byli k dispozici mateřské školky a školy, aby jejich rodiče mohli pracovat v českých firmách. Skutečností však je, že ukrajinští muži zatím bojují na frontě, ovšem, očekává se, až válka skončí, tak se ukrajinští muži přestěhují do České republiky, aby se jejich rozdělení rodiny spojily. To je přece součást humanistického myšlení, které odpovídá naší zemi.