• Zveřejněno: 17.02.2021
  • Autor: Miroslav Svoboda

Premiér Andrej Babiš (ANO) se v Krakově setkal se svými protějšky z Polska, Maďarska a Slovenska Mateuszem Morawieckým, Viktorem Orbánem a Igorem Matovičem na summitu uspořádaném u příležitosti 30. výročí založení Visegrádské skupiny (V4.) Schůzky na krakovském hradu Wawel se zúčastnil také předseda Evropské rady Charles Michel.

Podle zpravodajství České televize polský premiér Mateusz Morawiecki prohlásil, že se situace v Evropě kvůli pandemii koronaviru zásadně změnila. Na jednání se předsedové vlád shodli, že chtějí posílit EU a zrychlit programy očkování. Polský premér M. Morawiecki rovněž poděkoval svým kolegům a ocenil ostatní premiéry. „Spolupráce s vámi je úžasná, díky tomu jsme tam, kde jsme,“ řekl.

Při dopoledním jednání se, za účasti předsedy Evropské rady Charlese Michela, měla, podle Úřadu vlády ČR, hodnotit především dosavadní spolupráce V4 a její další směřování. Během pracovního oběda pak měli premiéři diskutovat o opatřeních proti šíření pandemie covidu-19 a o postupu očkování v Evropské unii, vztazích s Ruskem či situaci v Bělorusku.

Po odpolední tiskové konferenci předsedy vlád ještě čekají další debaty v krakovském kongresovém středisku o společných přeshraničních projektech v digitalizaci a o budoucnosti regionálního uskupení. Program summitu podle polských hostitelů skončí až večer.

Zpravodaj ČT v Polsku Lukáš Mathé k tomu dodal, že se premiéři chystají podepsat také memorandum o digitální spolupráci a zároveň se chtějí zabývat inovacemi ve virtuálním prostoru.

Co se týče návštěvy Charlese Michela, Lukáš Mathé nepředpokládá, že se pustí do kritiky V4, jak psala některá západní média, jež směřovala kritiku především na Polsko a Maďarsko. „Řekl bych, že Charles Michel přijíždí spíše s pochvalou pro region za spolupráci. Spíše poznamená, že region má před sebou po pandemii léta rozvoje a potenciál dál hospodářsky růst,“ řekl.

Česká premiér Andrej Babiš na brífinku před svým odletem reagoval na nedávná slova slovenského ministra zahraničních věcí Ivana Korčoka, který v komentáři v listu Sme napsal, že Visegrádská skupina by neměla vystupovat v Evropské unii jako politický blok. Andrej Babiš s názorem slovenského politika nesouhlasí. Ráno, před odletem, prohlásil, že V4 nevystupuje politicky. „Nevím, kde na to pan ministr přišel. Dokonce ani ty vládnoucí strany nejsou v jednom politickém uskupení. Takže to není politické, ale ekonomické uskupení. Je to uskupení, které reprezentuje 65 milionů lidí v regionu, který je historicky úspěšný, má nízké zadlužení, dobrý růst HDP, velice pracovité a šikovné lidi. Tenhle blok má v posledních letech vyšší význam než předtím. Je významný ekonomický partner, například Německa, tam jsme největší,“ řekl Andrej Babiš.

Premiéři spolu vždy koordinují svá stanoviska před všemi summity EU, skupina spolupracuje tam, kde jsou si země a jejich stanoviska blízká, dovysvětlil tuto situaci redaktor Lukáš Mathé. Úzce spolupracovala například v odporu k pomoci jihoevropským zemím převzetím části žadatelů o azyl, kteří přeplnili tamní kapacity. Že zabránila celoevropskému přerozdělení migrantů, považuje za úspěch.

Visegrádské spojenectví se týká výhradně témat, kde země mají stejné priority. V konfliktních věcech postupuje každá zvlášť. Stalo se to například při hlasování o evropském rozpočtu.

„Platí to i v některých mezinárodních vztazích. Víme, že Viktor Orbán má velmi blízko k Rusku, Vladimir Putin je jeho přítel. Polsko je naopak dlouhodobě k Rusku kritické, považuje ho za hrozbu, přeje si ještě přísnější sankce. To jsou stanoviska, která jsou naprosto v protikladu. To jakoby se na platformě Visegrádu neřešilo, že jsou zde takto rozdílné názory – Visegrád zkrátka spolupracuje tam, kde si je blízký,“ vysvětlil Lukáš Mathé.

Prezidenti zemí V4 si výročí připomněli minulý týden na dvoudenním summitu v rezidenci nedaleko letoviska Jurata na poloostrově Hel na severu Polska. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček na Twitteru uvedl, že prezident Miloš Zeman ve svém vystoupení na summitu mluvil o solidaritě a přátelství v rámci visegrádské čtyřky. „Poukázal na to, že se opakovaně zastal Polska a Maďarska, tedy zemí, které soustavně čelí nepodloženým útokům,“ napsal mluvčí. Vlády ve Varšavě a Budapešti jsou už několik let terčem kritiky ze strany Evropské unie i jiných mezinárodních organizací kvůli narušování principů nezávislosti justice, podkopávání práce nezávislých médií nebo nevládních organizací.

Zatímco pro prezidenta ČR Miloše Zemana byla cesta do Polska první zahraniční návštěvou po více než roce, premiér Andrej Babiš v poslední době vyrazil do Maďarska a Srbska, kde sbíral informace o využívaných vakcínách proti covidu-19 a o postupu při pandemii. Toto pondělí měl odletět do Rakouska, kde se chtěl seznámit s postupem testování ve školách. Kvůli mlze ale byla cesta zrušena.

  • Zdroj: Česká televize
Registrací uživatel získá přístup k exkluzivním informacím.
Registrace   |   Přihlášení

Pozor na požár i na sankce ze strany kontrolních orgánů

  • Zveřejněno: 20.11.2024
V minulých dnech jsme zaznamenali několik velkých požárů se značnou škodou a bohužel i s obětmi na životech. Šetřením příčin bylo zjištěno, že vznikly z maličkostí, z prostého nedodržení předpisů o požární ochraně.