Nárůst platů zapříčinily dlouhé přesčasy i covidové odměny. Na průměrný plat přes 100 tisíc korun navíc dosáhli jen mužští lékaři ve veřejném sektoru.
Průměrný výdělek lékařů se loni vyšplhal na 74 210 korun, což je skoro dvojnásobek průměrného platu v České republice. Velké rozdíly panují u mužů a žen, zároveň pro výši odměny lékařů je citelné, zda pracují v soukromé, nebo státní nemocnici.
V absolutních číslech si lékaři za loňský rok polepšili v průměru o 7000 korun měsíčně. Promítly se do toho jak „covidové“ odměny, tak výrazný nárůst přesčasů. Díky tomu také nejvíce vzrostly platy nejmladších lékařů v kategorii 25 až 29 let, kteří měli přesčasů nejvíce.
ČSÚ připomíná, že k platu lékaře vede složitá a zdlouhavá cesta. Oproti ostatním zaměstnancům s magisterským nebo doktorským titulem byly výdělky lékařů loni vyšší v průměru o 16 500 korun. V porovnání s celostátním průměrem to bylo o 36 tisíc korun více.
Lékaři zaměstnaní v soukromých nemocnicích a dalších soukromých zařízeních navíc pobírají podobnou mzdu jako ostatní zaměstnanci s magisterským nebo doktorským vzděláním v soukromém sektoru.
Velký rozdíl ale panuje ve státním sektoru. Za minulý rok byl průměrný plat lékaře ve fakultních nebo krajských nemocnicích o 90 % vyšší než průměrný plat ostatních vysokoškolských zaměstnanců ve veřejné sféře, například učitelů.
Pro lékaře jsou typické rozdíly podle pohlaví a odsloužených let. V kategorii 35 až 54 let tak lékaři a lékařky loni pobírali o polovinu více než jejich kolegové v kategorii 25 až 34 let.
Údaje o platech lékařů zkreslují přinejmenším dva faktory. Zaprvé stojí za vyššími průměrnými platy ve veřejném sektoru velké množství odsloužených přesčasů. Lékaři v kategorii 30 až 34 let ve fakultních a krajských nemocnicích napracovali v průměru 201 hodin za měsíc.
Zadruhé statistika nesleduje lékaře, kteří kombinují více úvazků. Mnozí pracují pro svého zaměstnavatele pouze na zkrácený úvazek a k tomu provozují soukromou praxi, připomíná ČSÚ.