• Zveřejněno: 20.03.2024

Více než tři čtvrtiny české veřejnosti si myslí, že by vláda ČR měla vyjít vstříc požadavkům zemědělců. Vyplývá to z exkluzivního bleskového průzkumu, který pro Zemědělský svaz ČR realizovala agentura NMS Market Research. Dosavadní protesty, včetně vysypání hnoje před Úřadem vlády považuje mírná většina veřejnosti za radikální, ještě více – přes 60 % – si myslí, že by další protesty měly být stejné, nebo ještě radikálnější. Lidé jsou také jednoznačně proti zákazu vjezdu traktorů do hlavního města, o čemž uvažovalo vedení hl. m. Prahy po posledních zemědělských protestech.

Aktuální zemědělské protesty mají vysokou podporu veřejnosti – 77,7 % lidí si myslí, že by zemědělcům měla vláda vyjít vstříc. Šest procent míní, že by je vláda měla ignorovat a necelá tři procenta jsou názoru, že si zemědělci nezaslouží ani to, co jim vláda již přislíbila. Ve vnímání zemědělských protestů došlo k posunu oproti situaci v roce 2022, kdy obdobný průzkum realizoval Zemědělský svaz ČR společně s Agrární komorou ČR. Tehdy se pro odpověď „vláda by měla zemědělcům vyjít vstříc“ vyslovilo 72 % veřejnosti, 5 % řeklo, že by je měla ignorovat, 1 % se vyslovilo pro potrestání zemědělců. Odpověď „nevím“ zvolilo v letošním průzkumu 13,4 %, zatímco to před dvěma lety bylo podstatně více – 22 %.

Pochopení pro zemědělce u české veřejnosti roste

„Podle výsledků průzkumu je zřejmé, že se v posledních dvou letech daří veřejnosti vysvětlovat zemědělskou problematiku lépe než předtím. Kromě vyšší podpory je to zřejmé i z pochopení důvodů současných protestů,“ uvádí Martin Pýcha, předseda Zemědělského svazu ČR. Více než 50 % respondentů správně uvedlo omezení bezcelních dovozů obilovin a dalších zemědělských produktů ze zemí, které nejsou členy EU, a také nenavyšování nákladů zemědělců dalšími povinnostmi, například zavedením daně z nemovitosti na zemědělskou půdu. Kolem 35 % respondentů také správně zařadilo mezi požadavky zemědělců nedanění evropských dotací a nekrácení národních dotací. Kolem 25 % veřejnosti si myslí, že zemědělci demonstrují proto, aby získali podporu zaměstnanosti na venkově (např. prostřednictvím slev na sociálním pojištění), a také na podporu prostřednictvím krizového balíčku, který připravuje EU, a který by měla plně financovat česká vláda v případě chybějících zdrojů z EU.

Protesty jsou radikální, očekává se, že budou i nadále

Průzkum se také zaměřil na otázky intenzity a formy protestů. „Zajímalo nás, do jaké míry lidé vnímají vysypání hnoje před Úřadem vlády jako radikální. A vzhledem k tomu, že i mezi zemědělci probíhá živá diskuze nad budoucí formou protestů, zajímalo nás také, co si o tom myslí veřejnost. Překvapivě, řada lidí je pro ještě radikálnější postup,“ říká Martin Pýcha. Celkem 52,4 % respondentů vnímá vysypání hnoje jako radikální, nebo spíše radikální postup. Až 61,3 % lidí si myslí, že by další protesty měly být stejné, nebo dokonce radikálnější (16,9 % - stejné, 22,3 % spíše radikálnější, 22,1 % rozhodně radikálnější).

Traktory jsou legitimní způsob protestu

V letošním průzkumu se Zemědělský svaz zajímal také o postoj veřejnosti k možnému zákazu vjezdu traktorů do hlavního města. Šlo o reakci na vyjádření náměstka pro dopravu Zděnka Hřiba, který tuto možnost uvedl po protestech v Praze 7. března letošního roku. Veřejnost se jednoznačně (58,8 %) vyslovila proti zákazu. 26,7 % bylo pro zákaz a 14,6 % nevědělo.

O průzkumu

Průzkum veřejného mínění realizovala společnost NMS Market Research na vzorku 521 respondentů ve věku 18+ v období 14. – 17. března 2024 s využitím Českého národního panelu.

Detailní výsledky průzkumu v grafech

 

  • Zdroj: Zemědělský svaz ČR
Registrací uživatel získá přístup k exkluzivním informacím.
Registrace   |   Přihlášení

Zemědělský svaz: Rozhodnutí Ústavního soudu respektujeme, o spravedlivém nastavení veřejné podpory musíme dál jednat s politiky

  • Zveřejněno: 02.04.2025

Zemědělský svaz ČR bere rozhodnutí Ústavního soudu, kterým ve středu 2. 4.2025 zamítl návrh na zrušení současného nastavení redistributivní platby, na vědomí a respektuje jej. Veřejná debata kolem ústavní stížnosti alespoň přispěla k otevření potřebné politické diskuse o spravedlivějším nastavení přímé podpory zemědělců.

Šéfka drůbežářů: Bojíme se dovozu kuřat z Ameriky, ošetřují je chlorem, my nesmíme

  • Zveřejněno: 07.04.2025
Lidé stále méně kupují celá kuřata, trendem jsou polotovary nebo trhaná kuřecí masa, říká nová ředitelka Sdružení drůbežářských podniků Zuzana Slámová. Organizace stále řeší jednodušší nabírání zahraničních pracovníků, měli by pracovat po vyřízení v daném podniku alespoň rok, v současnosti jde o poloviční dobu, přeje si. iDNES

Hospodářský výsledek zemědělství se propadl o téměř 30 %, hlásí Zemědělský svaz ČR a potvrzuje špatné vyhlídky odvětví

  • Zveřejněno: 10.04.2025

Podle finálních výsledků interního šetření Zemědělského svazu ČR po uzavření účetního roku 2024 dosáhly zemědělské podniky v loňském roce průměrného čistého zisku 1 295 korun na hektar, což je o 28 % méně než v předchozím roce. Přepočteno na celý obor zemědělství to činí 4,5 mld. Kč, oproti 6,3 miliardám o rok dříve. V průměru si tak každý podnikatelský subjekt bez ohledu na velikost či počet hektarů v roce 2024 vydělal pouhých 151.276 korun.