• Zveřejněno: 30.01.2024

Představenstvo a dozorčí rada Agrární komory ČR na svém mimořádném jednání 26. 1. 2024 ve Větrném Jeníkově rozhodly o prozatímním odkladu celorepublikových zemědělských protestů do 1. 3. 2024. Ministr zemědělství Marek Výborný slíbil, že do tohoto termínu předloží návrh řešení, který skutečně pomůže žalostné situaci tuzemského agrárního sektoru. V opačném případě Agrární komora ČR, která je největší zemědělskou organizací v Česku, vyzve zemědělce k protestním jízdám či jiným projevům nespokojenosti s cílem upozornit na jejich problémy.

Agrární komora ČR považuje za zásadní tyto problémy:

1) Zemědělci se potýkají s nízkými cenami zemědělských komodit, které se v řadě případů pohybují pod evropským průměrem. Tuto situaci zhoršuje bezcelní dovoz zemědělských komodit z Ukrajiny, které místo třetích zemí končí na evropském trhu a deformují jej. Ukrajinská produkce nemusí splňovat vysoké evropské standardy, a je tak pro překupníky levnější a výhodnější, i když nemusí být kvalitní. Agrární komora ČR je solidární s ukrajinskými pěstiteli, ale nemůže to být na úkor českých, potažmo evropských zemědělců. Je nezbytné tyto komodity odčerpat z evropského trhu nebo zajistit jejich zpracování, například do biopaliv.

2) Náklady na produkci zvyšují stále nová pravidla, která zavádí Evropská unie a na národní úrovni je ještě zpřísňujeme. Současně ale vláda nenabízí adekvátní kompenzace za jejich plnění. Patří k nim i takzvaný konsolidační balíček, který má sice ozdravit veřejné finance, ale zároveň přispívá k dalšímu rozvratu agrárního sektoru, například zvýšením úrovně zdanění zemědělské půdy. Pokračuje také zvyšování nákladů na energie, mzdy a další vstupy.

3) Vláda dosud nepřišla s plánem na podporu agrárního sektoru, který by zemědělcům skutečně pomohl. Zároveň ignoruje požadavky ze strany AK ČR, jako je Olomoucká výzva, která vzešla z 32. sněmu AK ČR v květnu 2023, či nedávná Táborská výzva, plně podpořená představenstvem AK ČR, jež by představovaly přímou i nepřímou podporu pro zemědělce.

Dosavadní ohlášené individuální akce zemědělců nebyly a nejsou konzultovány s vedením Agrární komory ČR a dozvěděli jsme se o nich většinou prostřednictvím médií či sociálních sítí. Dlouhodobě voláme po zásadní změně dotačního systému v Evropské unii a nastavení spravedlivějších podmínek pro všechny zemědělce. Agrární komora ČR proto z pověření vedení zahájila kroky k přípravě koordinovaných protestů napříč Evropou. S podobou protestů včas seznámíme veřejnost, stejně jako jsme to udělali během protestních akcí v roce 2022. Naším cílem rozhodně není někomu komplikovat život, ochromit ve městech dopravu a paralyzovat život společnosti, chceme ale důrazně upozornit na široké a prohlubující se problémy zemědělců.

  • Zdroj: Agrární komora ČR
Registrací uživatel získá přístup k exkluzivním informacím.
Registrace   |   Přihlášení

Zemědělský svaz: Rozhodnutí Ústavního soudu respektujeme, o spravedlivém nastavení veřejné podpory musíme dál jednat s politiky

  • Zveřejněno: 02.04.2025

Zemědělský svaz ČR bere rozhodnutí Ústavního soudu, kterým ve středu 2. 4.2025 zamítl návrh na zrušení současného nastavení redistributivní platby, na vědomí a respektuje jej. Veřejná debata kolem ústavní stížnosti alespoň přispěla k otevření potřebné politické diskuse o spravedlivějším nastavení přímé podpory zemědělců.

Šéfka drůbežářů: Bojíme se dovozu kuřat z Ameriky, ošetřují je chlorem, my nesmíme

  • Zveřejněno: 07.04.2025
Lidé stále méně kupují celá kuřata, trendem jsou polotovary nebo trhaná kuřecí masa, říká nová ředitelka Sdružení drůbežářských podniků Zuzana Slámová. Organizace stále řeší jednodušší nabírání zahraničních pracovníků, měli by pracovat po vyřízení v daném podniku alespoň rok, v současnosti jde o poloviční dobu, přeje si. iDNES

Hospodářský výsledek zemědělství se propadl o téměř 30 %, hlásí Zemědělský svaz ČR a potvrzuje špatné vyhlídky odvětví

  • Zveřejněno: 10.04.2025

Podle finálních výsledků interního šetření Zemědělského svazu ČR po uzavření účetního roku 2024 dosáhly zemědělské podniky v loňském roce průměrného čistého zisku 1 295 korun na hektar, což je o 28 % méně než v předchozím roce. Přepočteno na celý obor zemědělství to činí 4,5 mld. Kč, oproti 6,3 miliardám o rok dříve. V průměru si tak každý podnikatelský subjekt bez ohledu na velikost či počet hektarů v roce 2024 vydělal pouhých 151.276 korun.