Sněmovna v prvním čtení schválila hlasy vládní koalice základní parametry státního rozpočtu na letošní rok. Jde o jeho příjmy, výdaje, schodek a způsob jeho vypořádání. Rozpočet počítá se schodkem 280 miliard korun.
Podle zpravodajství České televize celkové příjmy a výdaje podpořilo 103 poslanců vládní koalice. Stalo se tak po téměř jedenáctihodinové debatě, v níž rozpočet kritizovali hlavně zástupci ANO včetně bývalých ministrů. Ke kritice se přidalo i hnutí SPD. Opozice hlasovala proti rozpočtu. Ačkoli si poslanci již dopředu schválili možnost jednat celou noc a také v sobotu, stihli o rozpočtu hlasovat ve 21:40.
Česká televize k tomu dodala, že současná koaliční vláda Petra Fialy (ODS) předložila svůj návrh rozpočtu s vyššími příjmy, nižšími výdaji i nižším schodkem. Zatímco bývalá vláda Andreje Babiše (ANO) navrhla schodek o 97 miliard vyšší. Schválený rozpočet počítá s příjmy 1613,2 miliardy korun a výdaji 1893,2 miliardy. Nyní už poslanci nemohou tyto základní parametry měnit, mohou jen přesunovat peníze uvnitř rozpočtu.
Rozpočet nyní dostanou k projednání sněmovní výbory. Rozpočtový výbor projedná jejich doporučení v úterý 1. března. Druhé čtení na plénu, kdy mají poslanci možnost přednášet své návrhy na přesuny peněz, má přijít na řadu v pátek 4. března. Závěrečné schvalování by se mělo odehrát ve čtvrtek 10. března.
Podle zpravodajství České televize politici ANO při večerní debatě kritizovali nedostatky například v rozpočtech ministerstva vnitra nebo dopravy. Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) rozpočtu vytkla, že nynější vláda pouze vzala původní návrh bývalého kabinetu a seškrtala v něm, co se dalo. Další politici ANO pak rozebírali jednotlivé oblasti rozpočtu podle svého zaměření. Vytýkali nedostatek peněz na jednotlivé účely nebo zpochybňovali vládou uváděné úspory.
Bývalá karlovarská hejtmanka a nynější místopředsedkyně sněmovny Jana Mračková Vildumetzová (ANO) například kritizovala rozpočet ministerstva vnitra za to, že podle ní nedává dost peněz policistům a hasičům. Není podle ní například jasné, zda budou peníze na stravné a náborový příspěvek policistům.
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) její kritiku odmítl s tím, že, podle něho, rozpočet zajistí bezproblémové fungování všech složek, které pod ministerstvo vnitra spadají. Jana Mračková Vildumetzová ho také obvinila, že v resortu škrtá na těch, kteří peníze potřebují nejvíce. Proto chce, prostřednictvím pozměňovacího návrhu, peníze hasičům vrátit. Vít Rakušan mimo jiné ujistil, že i nadále počítá s investicemi v resortu.
Ekonomický expert ODS, místopředseda sněmovny Jan Skopeček řekl, že nynější návrh rozpočtu je maximum možného a nešlo šetřit více. Podle něho je „pouze rozcvička na rozpočty v příštích letech“. V dalších letech bude podle něho potřeba velkým tempem snižovat schodek a snížit podíl výdajů, které určují zákony. Načež poznamenal, že to nepůjde bez systémových změn ve zdravotním a penzijním systému.
Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) nabádal opoziční poslance ke zdrženlivosti ohledně rozboru jednotlivých rozpočtových kapitol, když první čtení návrhu je o jeho základních ukazatelích. Podrobnější debata patří, podle něho, do výborů a do druhého čtení, byť, jak řekl, ani nyní ji nikomu nezakazuje. Alena Schillerová reagovala, že stínoví ministři ANO se potřebují zeptat na některé podrobnosti, aby mohli kvalitně připravit návrhy na přesuny peněz uvnitř rozpočtu.
Do kritiky rozpočtu se zapojili i poslanci SPD. Například Jan Síla uvedl, že návrh rozpočtu snižuje příliv peněz do zdravotnictví. Je jen těžko pochopitelné, proč se šetří na zdravotnictví, které je dlouhodobě podfinancované, domnívá se.
Dopoledne se v půlhodinovém projevu vyjádřil i prezident Miloš Zeman. Rozpočet podle něj není protiinflační ani prorůstový. Měl výhrady k návrhu rozpočtu například kvůli škrtům v platbách do veřejného zdravotního pojištění za státní pojištěnce nebo snížení investic.
Kritizoval také, že návrh neruší žádné daňové výjimky, které podle něj stát stojí 380 miliard korun. Vyzval členy dolní komory k obnovení vyššího zdanění příjmů fyzických osob, což by příjmy státu zvýšilo o 90 miliard. Státní rozpočet by tak mohl být podle něj přebytkový. Zeman si myslí, že vládě i poslancům k takovým krokům chybí politická odvaha. Uznal ale, že pokud by tímto způsobem vláda a poslanci dosáhli přebytkového rozpočtu, „jejich voliči je zabijí“.
Zbyněk Stanjura v reakci na projev prezidenta Miloše Zamana rušení většiny daňových výjimek odmítl. Ne proto, že by se, podle něho, vláda bála voličů, ale protože by to byl chybný krok.
Zdravotní stav prezidenta Miloše Zemana, po loňské hospitalizaci, vyzdvihli poslanci opozičního ANO. Bývalý ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) uvedl, že prezident byl ve skvělé formě a perlil, načež napsal: „Kde jsou ti politici, kteří ho před pár měsíci už takřka pohřbívali?“.
Také předseda hnutí šéf ANO a bývalý premiér Andrej Babiš ocenil, v jaké je prezident Miloš Zeman formě. „Vtipný, trefný, vybavený argumenty, půl hodiny mluvil spatra. Opět se mi při jeho projevu vybavilo, jak ho před koncem minulého roku někteří senátoři a poslanci vládní koalice chtěli zbavit úřadu,“ uvedl.
Andrej Babiš souhlasí s prezidentem v tom, že vláda nešetří. „Připravila jen tupé škrty, které jsou v rozporu se sliby, že nebudou občany bolet. Souhlasím i s tím, že tento rozpočet není protiinflační, ale proinflační, a už vůbec není prorůstový,“ doplnil expremiér.
Návrh státního rozpočtu není dobrý ani podle předsedy opozičního hnutí SPD Tomia Okamury. Kritizoval například plánované snížení plateb státu do zdravotnictví na loňskou úroveň. „Vláda škrtá na potřebných lidech, a naopak zvyšuje výdaje na nepotřebné politické trafiky,“ prohlásil předseda SPD.
Řekl, že ačkoli představitelé koalice před volbami tvrdili, jak jsou připraveni vládnout, ve skutečnosti, podle Tomia Okamury, jen provedli „některé šachy“ v návrhu rozpočtu, který předložil předchozí kabinet, a který byl rovněž špatný. Při sestavování rozpočtu by podle něho bylo nutné nejprve stanovit, co je reálně potřeba, a na to dávat peníze. „Spousta pijavic by přišla o dojnou krávu,“ prohlásil.
Premiér Petr Fiala (ODS) označil návrh rozpočtu za úsporný a protiinflační. „Šetřili jsme na státu, na provozu a na zbytečných výdajích,“ řekl. Ministerský předseda zároveň kritizoval tempo zadlužovaní za koaliční vlády svého předchůdce – expremiéra Andreje Babiše.
Ministr financí Zbyněk Stanjura mimo jiné potvrdil, že v rozpočtu bude krácena, vedle dalších institucí, i kancelář prezidenta České republiky. Podle návrhu by měla hospodařit s 420,1 milionu korun. Hrad si, proti předchozímu schválenému rozpočtu, má pohoršit o 2,7 milionu korun. Podle Zbyňka Stanjury mají být úspory podobné těm, které provedou další instituce.