• Zveřejněno: 17.05.2024

Předsedkyně Konfederace odborových svazů SR (KOZ SR) Monika Uhlerová a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula na pravidelném bilaterálním jednání, tentokráte v Praze, důrazně odsoudili středeční politicky motivovaný útok na slovenského premiéra Roberta Fica po výjezdním zasedání vlády v Handlové.

Pro odboráře je násilí nepřijatelné a odsouzeníhodné, ať už pochází odkudkoli. Násilí nemá místo v žádné civilizované diskusi ani při řešení konfliktů. Takové projevy ničí stabilitu státu, podněcují sociální chaos a nenávist ve společnosti, štěpí názory a postoje.

Je smutné a znepokojující, že čelíme činům, které podkopávají základy naší společnosti a ohrožují bezpečnost a důstojnost každého z nás.

Odbory vždy bojují se skrytým nepřítelem a konfliktem. Tento konflikt je však přirozený a vyplývá z různosti zájmů, které mají v pluralitní společnosti své místo. Tento konflikt je třeba kultivovat v dialogu a konstruktivní diskusi. To jsou nástroje, které musí mít v civilizované společnosti své místo. Musíme konstatovat, že právě díky silné fragmentaci společnosti se silnými polarizačními liniemi jsme dospěli k současné situaci.

Vyzýváme proto ke smíření, ke zklidnění vášní a nenávisti ve společnosti, ke změně atmosféry ve společnosti, ke změně přístupu politiků a médií, ke změně rétoriky a k návratu ke vzájemnému dialogu. Ať pomyslný konflikt zůstane pouze v rovině ideové a ideologické a hledání řešení ať posune společnost kupředu. Ať se nikdy nezvrhne ve slovní či fyzické násilí.

Vyzýváme všechny nezávislé, svobodné a demokratické odborové organizace, stejně jako politiky, zaměstnavatele a širokou veřejnost v obou zemích, aby se spojili v boji proti nenávisti. Útok na zvoleného politika je útokem na naše demokratické hodnoty. Společnost, kterou ovládá strach z druhého a v níž se skutečné příčiny sociálních nepokojů mohou skrývat za obviňování nepřítele, je pro odboráře naprosto nepřijatelná.

Musíme podniknout společné kroky v boji proti trendu fragmentace společnosti na mezinárodní, evropské, národní a regionální úrovni. My odboráři jako výkladní skříň občanské společnosti musíme společně sehrát zásadní roli při zajišťování budování spravedlivější a rovnější společnosti založené na principech demokracie, tolerance a solidarity.

V myšlenkách jsme s premiérem Ficem, jeho rodinou a občany Slovenska.

Praha – Horní Počernice, Česká republika, 16. 5. 2024

ČMKOS

  • Zdroj: ČMKOS
Registrací uživatel získá přístup k exkluzivním informacím.
Registrace   |   Přihlášení

Zemědělský svaz: Rozhodnutí Ústavního soudu respektujeme, o spravedlivém nastavení veřejné podpory musíme dál jednat s politiky

  • Zveřejněno: 02.04.2025

Zemědělský svaz ČR bere rozhodnutí Ústavního soudu, kterým ve středu 2. 4.2025 zamítl návrh na zrušení současného nastavení redistributivní platby, na vědomí a respektuje jej. Veřejná debata kolem ústavní stížnosti alespoň přispěla k otevření potřebné politické diskuse o spravedlivějším nastavení přímé podpory zemědělců.

Šéfka drůbežářů: Bojíme se dovozu kuřat z Ameriky, ošetřují je chlorem, my nesmíme

  • Zveřejněno: 07.04.2025
Lidé stále méně kupují celá kuřata, trendem jsou polotovary nebo trhaná kuřecí masa, říká nová ředitelka Sdružení drůbežářských podniků Zuzana Slámová. Organizace stále řeší jednodušší nabírání zahraničních pracovníků, měli by pracovat po vyřízení v daném podniku alespoň rok, v současnosti jde o poloviční dobu, přeje si. iDNES

Hospodářský výsledek zemědělství se propadl o téměř 30 %, hlásí Zemědělský svaz ČR a potvrzuje špatné vyhlídky odvětví

  • Zveřejněno: 10.04.2025

Podle finálních výsledků interního šetření Zemědělského svazu ČR po uzavření účetního roku 2024 dosáhly zemědělské podniky v loňském roce průměrného čistého zisku 1 295 korun na hektar, což je o 28 % méně než v předchozím roce. Přepočteno na celý obor zemědělství to činí 4,5 mld. Kč, oproti 6,3 miliardám o rok dříve. V průměru si tak každý podnikatelský subjekt bez ohledu na velikost či počet hektarů v roce 2024 vydělal pouhých 151.276 korun.