Visegrádská čtyřka by měla být podle prezidenta ČR Miloše Zemana jednotná při podpoře Polska a Maďarska ve sporu s Evropskou komisí o unijní rozpočet. Řekl to po setkání s polským prezidentem Andrzejem Dudou. Ten prezidentu Miloši Zemanovi představil první předzvěsti dohody v tomto sporu, což prezident ČR přivítal. Uvedla to dnes Česká televize v přímém přenosu tiskové konference obou hlav států.
Polsko a Maďarsko hrozí vetovat rozpočet EU na příští rok kvůli podmíněnosti čerpání unijních peněz dodržováním zásad právního státu.
Agentura Reuters ve středu s odvoláním na nejmenovaného vysoce postaveného představitele polské vlády informovala o předběžné dohodě mezi Polskem, Maďarskem a německým předsednictvím, mluvčí polské vlády to však později popřel. Polsko a Maďarsko podle něj představily společný rámec pro vyjednávání, ale dohody v rámci EU ještě dosaženo nebylo.
Prezident ČR Zeman na tiskové konferenci připomněl období migrační krize, ve které země V4 svou jednotou zabránily rozmísťování migrantů do jednotlivých unijních zemí. „Dnes bychom měli být stejně jednotní v podpoře Polska, ale i Maďarska ve věci sporu s Evropskou komisí,“ uvedl.
Zopakoval, že Evropskou komisi považuje za úřednický orgán, ale ne za evropskou vládu, kterou je, podle něho, Evropská rada. „Vítám informaci pana prezidenta Dudy, podle níž na půdě Evropské rady a pod německým předsednictvím může dojít ke kompromisu, který by uspokojil zájmy jak polské, tak maďarské strany,“ dodal Miloš Zeman.
Podle prezidenta Andrzeje Dudy jsou první předzvěsti dohody, dále se na ní pracuje a vedou se diskuse. Řekl, že prezidentu Miloši Zemanovi představil první návrhy této dohody.
Ředitel zahraničního odboru Hradu Rudolf Jindrák poté připomněl, že pracovní setkání prezidentů se konalo těsně před jednáním evropského summitu, který se bude zabývat unijním rozpočtem na příští rok. Podle Rudolfa Jindráka se nečekalo, že by se prezidenti detailněji zabývali sporem o pokračování těžby v hnědouhelném dolu Turów, který leží u českých hranic.
Prezident A. Duda v České republice jednal jen s prezidentem Milošem Zemanem. Podle Rudolfa Jindráka jde o pracovní návštěvu. Nedoprovázejí ji tak oficiální vojenské pocty.