• Zveřejněno: 18.07.2024

Ministerstvo zemědělství ČR (MZe) ve středu předložilo k projednání vládě materiál o sloučení některých veřejných výzkumných ústavů, které má ve své gesci. Od příštího roku by se měl Výzkumný ústav zemědělské techniky a Výzkumný ústav potravinářský Praha sloučit pod jednotnou hlavičku Výzkumného ústavu rostlinné výroby. Vědecké projekty budou po změně pokračovat a integrace bude znamenat úsporu pro státní rozpočet.

„Předpokládáme, že sloučením výzkumných ústavů ušetříme zejména na nákupu materiálu, na službách a také na provozních a režijních nákladech. Podle předběžných odhadů by mohlo jít o úspory v řádu milionů korun ročně. Úspory budeme postupně analyzovat a upřesňovat na základě jednání týmů koordinujících proces sloučení. Zároveň je pro nás důležité, že výzkum bude pokračovat,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).

Řízení ústavů bude efektivnější a racionálnější. Místa všech vědeckých pracovníků zůstanou zachovaná, tento krok tak neohrozí žádný z výzkumů. Také v budoucnu počítá MZe s novými projekty v oblasti potravinářství i zemědělské techniky. Po sloučení bude naopak pro menší výzkumné týmy snazší zapojovat se do mezinárodních projektů, podpoří je totiž silnější výzkumná infrastruktura.

„Současně také plníme programové prohlášení vlády, v němž jsme se zavázali zaměřit na efektivitu resortních výzkumných organizací. Sloučením tří pracovišť pod jedno totiž kromě úspory prostředků na jejich provoz také budeme moci cíleněji využívat podporu na výzkumu,“ uvedl ministr Výborný

Spojení tří výzkumných institucí je rozvrženo do dvou fází. První potrvá do konce letošního roku, aby se od 1. ledna 2025 mohly instituce formálně sloučit. Následovat bude dvouletá konsolidační fáze fyzických a materiálních změn. MZe k tomuto účelu vytvořilo koordinační tým tvořený zástupci ministerstva, ředitelů všech tří výzkumných ústavů, předsedů jejich dozorčích rad a dalších přizvaných zástupců.

Ministr Výborný v minulých měsících navštívil všechny výzkumné instituce v gesci MZe. Jednal s jejich vedeními a seznámil se s výzkumnými projekty. Při plánování integrace MZe vycházelo z jasných dat, od velikosti jednotlivých výzkumných pracovišť, aktuální výzkumy a jejich přínosy, až po zapojení do mezinárodních projektů. S ohledem na racionalizaci a efektivitu bylo rozhodnuto o sloučení dvou nejmenších výzkumných ústavů pod Výzkumný ústav rostlinné výroby.

  • Zdroj: Ministerstvo zemědělství ČR
Registrací uživatel získá přístup k exkluzivním informacím.
Registrace   |   Přihlášení

Zemědělský svaz: Rozhodnutí Ústavního soudu respektujeme, o spravedlivém nastavení veřejné podpory musíme dál jednat s politiky

  • Zveřejněno: 02.04.2025

Zemědělský svaz ČR bere rozhodnutí Ústavního soudu, kterým ve středu 2. 4.2025 zamítl návrh na zrušení současného nastavení redistributivní platby, na vědomí a respektuje jej. Veřejná debata kolem ústavní stížnosti alespoň přispěla k otevření potřebné politické diskuse o spravedlivějším nastavení přímé podpory zemědělců.

Šéfka drůbežářů: Bojíme se dovozu kuřat z Ameriky, ošetřují je chlorem, my nesmíme

  • Zveřejněno: 07.04.2025
Lidé stále méně kupují celá kuřata, trendem jsou polotovary nebo trhaná kuřecí masa, říká nová ředitelka Sdružení drůbežářských podniků Zuzana Slámová. Organizace stále řeší jednodušší nabírání zahraničních pracovníků, měli by pracovat po vyřízení v daném podniku alespoň rok, v současnosti jde o poloviční dobu, přeje si. iDNES

Hospodářský výsledek zemědělství se propadl o téměř 30 %, hlásí Zemědělský svaz ČR a potvrzuje špatné vyhlídky odvětví

  • Zveřejněno: 10.04.2025

Podle finálních výsledků interního šetření Zemědělského svazu ČR po uzavření účetního roku 2024 dosáhly zemědělské podniky v loňském roce průměrného čistého zisku 1 295 korun na hektar, což je o 28 % méně než v předchozím roce. Přepočteno na celý obor zemědělství to činí 4,5 mld. Kč, oproti 6,3 miliardám o rok dříve. V průměru si tak každý podnikatelský subjekt bez ohledu na velikost či počet hektarů v roce 2024 vydělal pouhých 151.276 korun.