„Sankce ruskou ekonomiku nezlomily. Rubl je silnější, než byl předtím. A bohužel se láme naše životní úroveň,“ říká pro Parlamentní listy bývalý premiér Jiří Paroubek. Vládu posílá projít se do samoobsluh nebo se podívat na meziroční srovnání cen potravin. „Nárůsty o desítky procent,“ upozorňuje a varuje před až pětadvacetiprocentní inflací. Znovu promluvil o generální stávce i o tom, proč nakonec možná vyjdou lidé do ulic. Kroutí hlavou nad „fantazírováním o nákupu útočných zbraní“ i nad plněním zásobníků s plynem.
Na otázku redakce, že ceny elektřiny a plynu letí dále nahoru, takže, kam až to může dojít a co může lidem doporučit, Jiří Paroubek odpověděl, že se před pár dny dozvěděl, že mu ve víkendovém domě vzroste cena elektrické energie zhruba o třicet procent. Má tam čerpadlo na systém voda–vzduch, které šetří, tak si říká, že kdyby ho tam neměl, kolik by to stálo? A pokud by tedy nepracoval, tak ze svého důchodu, který přitom není malý, by si nemohl dovolit takový víkendový dům vůbec mít.
Takže, a otázku, co doporučit lidem, odvětil, že to považuje nejen za zásah do nízkopříjmových vrstev, ale i do života středně příjmových skupin. Obává se, že i tito lidé uvíznou v síti dopadu růstu cen energií, pohonných hmot i potravin, kde se jedná o desítky procent.
Zároveň odmítl veřejně prezentovaný názor, že inflace je něco přes třináct procent, myslí si, že už dnes naše republika zažívá inflaci někde přes dvacet procent, a že může dostoupit až na pětadvacet procent.
Protože současná vláda je naprosto klidná, a tváří se, jako že se jí to netýká, podle Jiřího Paroubka, by to chtělo nějaký šok! Myslí si, že odbory jsou příliš krotké v této chvíli, kdy vláda ukazuje, že s nimi nehodlá jednat seriózně. No tak asi by to chtělo ještě do prázdnin, nebo na začátku prázdnin, udělat generální stávku. Protože tyto věci, to je dopady inflace, je možné omezit, tak jako to dělají v okolních zemích, a to tím, že se sáhne do DPH, a to například u vybraných druhů základních potravin nebo u energií. Jinak se skutečně dostanou celé vrstvy obyvatelstva do stavu akutní nouze. Když se zvýší životní náklady měsíčně o nějakých osm, deset, dvanáct tisíc korun, a pokud lidé nemají abnormální příjem, to je vysoko nad průměrnou mzdou, což je problém asi osmdesáti procent našich občanů, tak tyto domácnosti na tom budou opravdu bledě, dodal Jiří Paroubek.
Na otázku redakce, jak si vysvětluje, že vláda nedělá obdobné kroky, jako je tomu v jiných zemích, Jiří Paroubek konstatoval, že si myslí, že členové vlády jsou neschopní ministři, kteří prostě nevnímají běžný život lidí, to je jaký ve skutečnosti je. Doporučil jim, aby se prošli do samoobsluh nebo se podívali třeba na srovnání cen potravin, kdy jde o nárůsty o desítky procent. Vláda, podle něho, žije v úplně jiné realitě. Dodal, že členové vlády mají asi slušný plat, takže se domnívají, že v podobné situaci jsou i ti ostatní. A navíc ještě vycházejí z bludné zásady lese „pase lese fér“, zkrátka nezasahovat do ekonomiky, což může mít na podzim fatální následky.
Rozhovor se dále stočil k otázce příčin této inflace. Podle Jiřího Paroubka, je k nám inflace vnesena. Uvedl, že na problém narůstající inflace upozorňoval ve svých článcích již loni na podzim. Každý měsíc dělal meziroční srovnání vývoje cen, ze kterého vyplývalo, že dochází k nárůstu o desítky procent u cen komodit, ať už energetických surovin, průmyslových kovů anebo také potravin. Konstatoval, že takovéto rozbory mohl vládě připravit každý analytik. Přičemž se k tomu přidala i válka na Ukrajině. V této souvislosti doporučil, že co nejrychleji prosadit mírové řešení tohoto konfliktu. Podle něho, Rusové postupují sice pomalu, ale jistě obsadí východní a jižní část Ukrajiny, která je obývaná ruskojazyčným obyvatelstvem. Dodal, že tito lidé, v těchto oblastech, totiž akceptují změnu, ke které dojde ve státoprávním uspořádání.
Poté se Jiří Paroubek vrátil k inflaci. Myslí si, že není možné, aby se tato válka promítala do životní úrovně lidí takovým výrazným způsobem, jak to zatím vypadá. Při minimálním růstu nominálních mezd zaměstnanců a při růstu cen například základních druhů potravin, ale i těch komodit, jako je plyn, elektrická energie, pohonné hmoty a další, se Česká republika opravdu dostane na nějakou dvaceti až pětadvacetiprocentní inflaci. Pokles reálné mzdy odhaduje v druhé polovině roku kolem patnácti procent. Takže takový také bude i pokles životní úrovně. To se možná, podle Jiřího Paroubka, nebude týkat horních deseti procent příjmově nejsilnějších lidí u nás, ale bude se to týkat všech těch, kteří jsou pod průměrnou nebo mírně nad průměrnou mzdou. A to je naprostá většina českého obyvatelstva. Situace je velmi vážná, a Jiří Paroubek si myslí, že vláda ji podceňuje.
Na otázku, zda je možné ukončit nebo omezit obchodování v České republice vyrobené elektrické energie na německé burze, Jiří Paroubek odpověděl, že vláda musí být pevná a jít cestou, aby se elektřina prodávala a nakupovala u nás. Zároveň se domnívá, že by to tak mělo být i v případě plynu. Neví, proč se plyn nakupuje od německého dodavatele, který nám dodává plyn podstatně dráže, než, za kolik ho sám nakupuje. Podle něho by bylo asi dobré s dodavateli plynu jednat, protože zde je přece v sázce životní úroveň českého obyvatelstva.
Další otázka redakce směřovala k obecnému trendu zdražování všeho zboží, například, že se hovoří o tom, že pivo bude stát 70 Korun. Jiří Paroubek k tomu odvětil, že když vzroste cena zboží, klesá o určité procento také poptávka. Prostě to bude znamenat pokles poptávky i po takovém zboží, jako je pivo. Takže to samozřejmě zasáhne jak obchody, tak především restaurace. Dodal, že v době pandemie si lidé zvykli pít alkohol, a to včetně piva, doma, tak to se může zase vrátit. Přece jenom bude toto pivo levnější nežli v restauraci.
Na otázku, jestli pro Čechy, kteří jsou národem pivařů, to nebude poslední kapka, aby lidé opravdu již vyšli do ulic, Jiří Paroubek odvětil, že si myslí, že to bude spíše soubor řady faktorů, který lidi k tomuto kroku podnítí. Velkou roli, podle něho, v tom bude hrát drahota a neochota vlády se některými problémy zabývat včetně toho, aby třeba u svých amerických přátel, ale také u ukrajinského prezidenta, začala lobbovat za urychlené ukončení toho válečného konfliktu. „Představa o tom, že ukrajinské tanky vjíždějí do Kremlu, tak ta je opravdu z říše science fiction,“ prohlásil. K tomu nikdy, podle něho, nedojde, byť by si to kdokoliv přál. Četl totiž někde článek na toto téma, tak si Jiří Paroubek říká, že lidé tohoto názoru, vlastně nevnímají realitu, sílu ruské armády ani sílu ruské ekonomiky. Podle něho sankce ruskou ekonomiku nezlomily. Rubl je silnější, než byl předtím. A bohužel se láme naše životní úroveň, konstatoval. Zároveň konstatoval, že by bylo dobré z toho vyvodit závěry. A „nefantazírovat, jak to dělá vláda, o nákupu útočných zbraní, tu za dvacet miliard padesát Leopardů a za 85 miliard třicet stíhaček…,“ dodal. Myslí si, že je to opět z říše science fiction, to je utrácet peníze, které ještě státní rozpočet ani nedostal. Protože, jak dále poznamenal, by to znamenalo zásah do výdajů na školství, zdravotnictví, vědu, do sociální oblasti, ale také to třeba, že se nám vzdálí vybudování funkčních železničních koridorů, dálnic... „To je přece obrovská suma, sto miliard za dva útočné zbraňové systémy. A k čemu je chceme používat? Neukazují ty boje na Ukrajině nebo předtím na Kavkaze mezi Arménií a Ázerbájdžánem, že je lepší si pořídit drony s raketami, které ty útočné zbraně protivníka prostě ničí nežli těžké zbraně, které se potom mění ve šrot,“ uvedl k tomu Jiří Paroubek.
Redakce se poté zeptala, co by vzkázal poradci premiéra Petra Fialy Velkou bouři vyvolal výrok poradce premiéra Fialy ekonoma Štěpána Křečka, který lidem, kteří nevystačí s financemi, doporučil, aby si našli další práci? Jiří Paroubek k tomu uvedl, že tento názor, to je ekonoma Štěpána Křečka, nepotřebuje ani komentáře. „Duševní zdraví toho člověka svědčí o tom, že by měl dělat poradce někomu jinému a ne premiérovi. Pokud se premiér pohybuje mezi individui, kteří neznají život, tak to nemůže dopadnout dobře,“ dodal.