• Zveřejněno: 04.03.2024

Praha, 4. března 2024

Zemědělci z Agrární komory ČR, Zemědělského svazu ČR, Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů, Společnosti mladých agrárníků České republiky a řada soukromých zemědělců a členů Asociace soukromých zemědělců se na dnešním jednání shodli, že nabídka vlády směrem k zemědělcům není dostatečná. Shodli se proto na celoplošných protestech 7. března 2024. Demonstrace bude první v řadě protestů, které mají poukázat na žalostný stav českého zemědělství.

Zemědělci vnímají snahu ministra zemědělství, nicméně také konstatovali, že podpora chybí u ostatních koaličních stran. Přitom je v jiných zemích zemědělství vnímáno a podporováno jako součást kritické infrastruktury státu.

„Kácení sadů, ukončování chovů hospodářských zvířat, zadlužování, propouštění zaměstnanců na venkově, krachy zemědělských podniků. Propad cen zemědělských komodit na úroveň 80. a 90. let minulého století při mnohonásobně vyšších nákladech. Neustálé snižování soběstačnosti České republiky v produkci potravin. Vše, na co jsme v roce 2022 v kampani Zastavme vládní agrohazard upozorňovali se stalo nebo se stále děje. Proto říkám, že se s vládou bohužel neshodneme na zhodnocení aktuálního stavu. Především střední zemědělci, za kterými stojí největší podíl českých potravin jsou na kolenou a pokud něco hned neuděláme, naši zemědělci za pár let tady nebudou. Skoupí je investiční fondy a další nezemědělské a zahraniční podniky“, říká Martin Pýcha, předseda Zemědělského svazu ČR.

 

Přehled vývoje jednání s vládou:

Požadavky zemědělců

(29.2.2024)

Nabídka vlády

(1.   března 2024)

Požadavky zemědělců

(4. 3. 2024)

1.   Splnění slibu na spuštění podpory zaměstnanosti na venkově – sleva na sociálním pojištění od roku 2023

(slib dán vicepremiérem Marianem Jurečkou před dvěma lety a na které se shodla vládní koalice v roce 2022). 

2 mld. Kč v rozpočtu na rok 2025

Trváme na splnění slibu už nyní a pro celé plánovací období do roku 2027.

 

2.   Splnění slibu vlády na nekrácení národních podpor ve výši 5 mld. Kč, která nám byla dána vicepremiérem Marianem Jurečkou v roce 2022. Tento slib vláda porušila hned v roce 2023, kdy byly kráceny na 2,7 mld. a v roce 2024 je dále kráceny na 2,5 mld. Kč.

 

550 mil. Kč na wellfare zvířat (platí pro některé střední podniky)

Návrat na původních 5 mld. Kč národních podpor nebylo splněno, nicméně zemědělci akceptují 3,2 mld. Kč. (po navýšení o příspěvek na welfare zvířat ve výši 550 mil. Kč), pokud bude stát ochoten řešit ekonomickou situaci zemědělců (bod 5)

3.   Nedanění evropských dotací a vrátit daň z nemovitostí na zemědělskou půdu na úroveň roku 2023

 

Žádná nabídka

Požadavek nesplněn, zemědělci považuji stále za zásadní.

4.   Aktivně v EU řešit přebytek základních komodit, především obilovin a olejnin – omezením dovozů ze třetích zemích, podporou exportu z EU a větší spotřebou v OZE. (Ministr zemědělství sliboval, že bude v EU řešit přebytek obilovin na trhu. Následně vláda prostřednictvím ministerstva průmyslu hlasovala, aby byl prodloužen bezcelních dovoz z Ukrajiny o další rok.)

 

Ministr nabízí aktivní prosazování (slib).

Zemědělci požadují prosazení na úrovni vlády a jednání v orgánech EU.

5.   Plně kofinancovat, stejně jako v ostatních zemích EU, záchranný balíček na rok 2024, který připravuje Evropská komise a vyplatit ho co nejrychleji všem zemědělcům na hektar obilovin.

Pouze, pokud bude finanční podpora z EU.

Zemědělci požadují v každém případě (EU nebo z českého rozpočtu).

 

Přílohy:
  • Zdroj: Zemědělský svaz ČR
Registrací uživatel získá přístup k exkluzivním informacím.
Registrace   |   Přihlášení

Zemědělský svaz: Rozhodnutí Ústavního soudu respektujeme, o spravedlivém nastavení veřejné podpory musíme dál jednat s politiky

  • Zveřejněno: 02.04.2025

Zemědělský svaz ČR bere rozhodnutí Ústavního soudu, kterým ve středu 2. 4.2025 zamítl návrh na zrušení současného nastavení redistributivní platby, na vědomí a respektuje jej. Veřejná debata kolem ústavní stížnosti alespoň přispěla k otevření potřebné politické diskuse o spravedlivějším nastavení přímé podpory zemědělců.

Šéfka drůbežářů: Bojíme se dovozu kuřat z Ameriky, ošetřují je chlorem, my nesmíme

  • Zveřejněno: 07.04.2025
Lidé stále méně kupují celá kuřata, trendem jsou polotovary nebo trhaná kuřecí masa, říká nová ředitelka Sdružení drůbežářských podniků Zuzana Slámová. Organizace stále řeší jednodušší nabírání zahraničních pracovníků, měli by pracovat po vyřízení v daném podniku alespoň rok, v současnosti jde o poloviční dobu, přeje si. iDNES

Hospodářský výsledek zemědělství se propadl o téměř 30 %, hlásí Zemědělský svaz ČR a potvrzuje špatné vyhlídky odvětví

  • Zveřejněno: 10.04.2025

Podle finálních výsledků interního šetření Zemědělského svazu ČR po uzavření účetního roku 2024 dosáhly zemědělské podniky v loňském roce průměrného čistého zisku 1 295 korun na hektar, což je o 28 % méně než v předchozím roce. Přepočteno na celý obor zemědělství to činí 4,5 mld. Kč, oproti 6,3 miliardám o rok dříve. V průměru si tak každý podnikatelský subjekt bez ohledu na velikost či počet hektarů v roce 2024 vydělal pouhých 151.276 korun.