• Zveřejněno: 06.10.2023
  • Autor: Miroslav Svoboda

Žádosti o podporu svých investičních plánů za téměř 10 miliard korun podali zemědělci v 1. kole nové společné zemědělské politiky EU. Ministerstvo zemědělství ČR (MZe) ve své tiskové zprávě uvádí, že může pokrýt zhruba polovinu všech požadavků ve výši 4,9 miliardy korun z unijního a národního rozpočtu. Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) zveřejnil seznamy doporučených projektů 25. září 2023.

Investiční projekty do zemědělství dostanou v rámci 1. kola společné zemědělské politiky vyváženě rozvrženou pomoc. Rozdělení finanční obálky navrhlo ministerstvo zemědělství tak, aby byla podpořena většina malých projektů s výdaji do 2 milionů korun v hospodářstvích do 150 hektarů. Větší projekty a projekty větších zemědělců týkající se chovu skotu, prasat a drůbeže byly podpořeny tak, aby úspěšnost žadatelů byla rovnoměrná. S ohledem na zákaz klecových chovů od roku 2027 budou podpořeny všechny projekty zaměřené na dobré životní podmínky nosnic, které splní dotační podmínky.

Podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) podpora většiny malých projektů a rovnoměrné rozvržení podpory větších projektů je dobrou zprávou pro posílení konkurenceschopnosti českých zemědělců. Ministerstvo se také zaměřilo na podporu investic v menších podnicích, u kterých je velký potenciál rozvoje a je pro ně obtížnější získat hotovost na rozšíření svého podnikání.

Ministerstvo zemědělství dále uvádí, že v 1. kole, v celkem 9 záměrech, podali zemědělci na investiční projekty v živočišné a rostlinné výrobě, chovu skotu, prasat, drůbeže, welfare drůbeže, ostatní živočišné výrobě a pěstování révy vinné celkem 4.371 žádostí v hodnotě 10 miliard korun. Ministerstvo zemědělství může pokrýt zhruba polovinu všech požadavků, ve výši 4,9 miliardy korun z unijního a národního rozpočtu.

Dotační program spravuje pro ministerstvo zemědělství Státní zemědělský intervenční fond (SZIF). Ten celkem v 1. kole na všechny podpory, tedy nejen na zemědělské ale i na potravinářské investice, podporu mladých zemědělců a inovace, zaregistroval 5.632 žádostí v hodnotě 13,3 miliardy korun, a to na investiční i neinvestiční projekty. Zájemci o dotaci už dostali zprávu o výsledku, uspokojeno bude 3.300 žádostí. Peníze se vyplácejí až po realizaci jednotlivých projektů, které musí být dokončeny zpravidla do dvou let od podpisu dohody mezi platební agenturou a žadatelem. 

Podle Kateřiny Adamcové, ředitelky Sekce projektových opatření PRV, OP Rybářství a Národních dotací Státního zemědělského a intervenčního fondu žadatelé, kteří se se svými projekty umístili pod čarou pro doporučení, budou mít další příležitost v příštím roce na podzim. Vyplní pouze novou žádost a projektovou dokumentaci, stavební povolení i další potřebné podklady s tím, že pokud budou platné, nemusí je znovu obstarávat. Budou tak dříve a lépe připraveni.

V 1. kole příjmu žádostí na rozvoj venkova, podle Strategického plánu společné zemědělské politiky 2023–2027 (SZP), mohli zemědělci a potravináři žádat o podpory na investice do zemědělských podniků, zpracování produktů, zahájení činnosti mladých zemědělců, inovace při zpracování produktů a zavedení výsledků výzkumu do zemědělské a potravinářské praxe.

  • Zdroj: Ministerstvo zemědělství ČR
Registrací uživatel získá přístup k exkluzivním informacím.
Registrace   |   Přihlášení

Zemědělský svaz: Rozhodnutí Ústavního soudu respektujeme, o spravedlivém nastavení veřejné podpory musíme dál jednat s politiky

  • Zveřejněno: 02.04.2025

Zemědělský svaz ČR bere rozhodnutí Ústavního soudu, kterým ve středu 2. 4.2025 zamítl návrh na zrušení současného nastavení redistributivní platby, na vědomí a respektuje jej. Veřejná debata kolem ústavní stížnosti alespoň přispěla k otevření potřebné politické diskuse o spravedlivějším nastavení přímé podpory zemědělců.

Šéfka drůbežářů: Bojíme se dovozu kuřat z Ameriky, ošetřují je chlorem, my nesmíme

  • Zveřejněno: 07.04.2025
Lidé stále méně kupují celá kuřata, trendem jsou polotovary nebo trhaná kuřecí masa, říká nová ředitelka Sdružení drůbežářských podniků Zuzana Slámová. Organizace stále řeší jednodušší nabírání zahraničních pracovníků, měli by pracovat po vyřízení v daném podniku alespoň rok, v současnosti jde o poloviční dobu, přeje si. iDNES

Hospodářský výsledek zemědělství se propadl o téměř 30 %, hlásí Zemědělský svaz ČR a potvrzuje špatné vyhlídky odvětví

  • Zveřejněno: 10.04.2025

Podle finálních výsledků interního šetření Zemědělského svazu ČR po uzavření účetního roku 2024 dosáhly zemědělské podniky v loňském roce průměrného čistého zisku 1 295 korun na hektar, což je o 28 % méně než v předchozím roce. Přepočteno na celý obor zemědělství to činí 4,5 mld. Kč, oproti 6,3 miliardám o rok dříve. V průměru si tak každý podnikatelský subjekt bez ohledu na velikost či počet hektarů v roce 2024 vydělal pouhých 151.276 korun.