• Zveřejněno: 28.02.2025

Praha, 27. února 2025 – Tisíce zemědělců po celé České republice dnes vyjely se stovkami zemědělských strojů do ulic a na hraniční přechody, aby se připojily k celoevropské vlně protestů proti zhoršujícím se podmínkám pro zemědělství. Protestní akce se konaly ve všech krajích a měly různou podobu – od symbolických blokád hraničních přechodů až po demonstrace na náměstích krajských měst. Česká republika se tak přidala k zemědělcům ze Španělska, Francie, Polska, Německa či Slovenska, kteří nesouhlasí s obchodními dohodami s třetími zeměmi, zejména s Jižní Amerikou a Ukrajinou, jež umožňují dovozy levných potravin bez odpovídajících standardů.

Podle zástupců Agrární komory ČR, Zemědělského svazu ČR, Iniciativy zemědělských a potravinářských podniků, Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů a Společnosti mladých agrárníků ČR, s podporou Potravinářské komory ČR a Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy mají protesty jasný cíl – apelovat na vládu a evropské instituce, aby zajistily férové podmínky pro evropské zemědělce a garantovaly spotřebitelům bezpečné a kvalitní potraviny.

 „Do protestních akcí se zapojili zemědělci napříč republikou. Vyrazili na hraniční přechody, pořádali protestní jízdy mezi městy a v krajských metropolích se sešli na náměstích. Jsme rádi, že se připojili i kolegové z Německa, Polska, Rakouska, Maďarska či Slovenska. Chceme vyslat jasný signál české vládě i europoslancům: Obchodní dohoda mezi EU a Mercosurem je pro evropské zemědělce likvidační. Neznám žádného evropského zemědělce, který by s ní souhlasil,“ uvedl prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.

 Protesty v České republice podpořily také rumunské profesní organizace LAPAR, UNCSV, Asociația Forța Fermierilor nebo Romania ProAgro, stejně jako italská nevládní organizace Coldiretti či francouzští zemědělci.

„V některých komentářích v médiích se tvrdí, že kvóty na dovoz zemědělských produktů minimalizují riziko dopadu smlouvy s Mercosurem na trh. Ve skutečnosti však i relativně malé objemy dovozů mohou zásadně ovlivnit podmínky na trhu a zejména cenotvorbu. Stačí, když zpracovatel nebo obchodník využije tuto cenu k tlaku na snížení ceny u domácího dodavatele. Tento tlak sám o sobě může být pro evropské zemědělce likvidační, jak ukázal i nedávný případ volného přístupu ukrajinských komodit na evropský trh,“ doplňuje předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha.

Hlavní protesty v regionech

Hodonín – centrální protest na hranicích se Slovenskem

Na hraničním přechodu mezi českým Hodonínem a slovenským Holíčem se za dohledu policie sešly stovky zemědělců s přibližně dvěma stovkami strojů, které byly ozdobeny vlajkami a hesly jako „Neberte nám práci“, „Mercosur = hormony, antibiotika a GMO“ nebo „Už toho máme dost“. K českým a slovenským farmářům se připojili i kolegové z Maďarska a Rakouska, kteří čelí stejným problémům.

Na pódiu vystoupili prezident Agrární komory ČR Jan Doležal, předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha, předseda Slovenské polnohospodářské a potravinářské komory Andrej Gajdoš, prezident maďarské Národní zemědělské komory Zsolt Papp a prezident Rakouské zemědělské komory Nikolaus Berlakovich, který je zároveň viceprezidentem evropské zemědělské organizace COPA, a zástupci dalších organizací i jednotliví protestující.

V projevech zazněla ostrá kritika obchodních dohod, které ohrožují evropské zemědělství a znevažují snahu evropských farmářů o dodržování přísných environmentálních a kvalitativních standardů. Blokáda hraničního přechodu trvala přibližně dvě hodiny a byla zakončena zpěvem státních hymen Česka, Slovenska, Maďarska a Rakouska.

Folmava – protest českých a německých zemědělců

Několik desítek traktorů českých zemědělců se zapojilo do protestní jízdy, která vedla z Mrákova přes Folmavu až na hranice s Bavorskem. Akci podpořili i bavorští farmáři, kteří dorazili se svou technikou. Společně vyjádřili obavy ze současné zemědělské politiky EU a dopadů nekontrolovaných dovozů potravin ze třetích zemí.

Na hraničním přechodu probíhaly spontánní diskuse mezi českými a německými zemědělci. „Z médií zaznívá, že jsme proti dovozu levných potravin, ale to je jen polovina pravdy. My chceme férové podmínky a stejná pravidla pro všechny. Pokud mají být dovozy bezcelní, musí splňovat stejné standardy, jaké dodržujeme my,“ shodli se čeští a němečtí farmáři podle místního tajemníka Zemědělského svazu Ludvíka Jírovce.

Protestní jízda vyvrcholila kolem 12. hodiny, kdy se zemědělci seřadili u kruhového objezdu poblíž hranic a symbolicky zpomalili dopravu. Akce proběhla v koordinaci s českou a bavorskou policií.

Náchod – protest s polskými zemědělci

V Královéhradeckém kraji vyrazili zemědělci s 50 stroji na hraniční přechod v Náchodě, kde se setkali s polskými farmáři. Uspořádali happening, jehož součástí byl petiční stánek podporující iniciativu „Stop falšovaným potravinám“, která usiluje o transparentní označování původu potravin.

Před 12. hodinou se protestující přesunuli přímo na hraniční přechod, který symbolicky zablokovali na 5 minut, skandovali hesla proti Mercosuru a zazpívali píseň Ach synku, synku.

Pardubice – téměř 300 lidí na náměstí

Jedno z největších shromáždění proběhlo v Pardubicích, kde se na náměstí před Východočeským divadlem sešlo téměř 300 lidí. Jaroslav Vaňous, místopředseda Zemědělského svazu ČR, připomněl nutnost zachování potravinové soběstačnosti: „Pokud má být Evropa soběstačná a konkurenceschopná, nesmí být závislá na dovozech. Česká republika umí vyrábět bezpečné potraviny s vysokým standardem a nízkou uhlíkovou stopou. Každá regulace něco stojí a naši představitelé by o tom měli začít mluvit.“

Leoš Říha, viceprezident Agrární komory ČR, dodal: „Vadí nám, že EU chce uzavřít obchodní dohodu s Jižní Amerikou. Vyžadujeme ekologické standardy od evropských farmářů, ale zároveň otevíráme trh dovozům z regionů, kde lesy skutečně mizí.“

Protestující apelovali na politiky, aby odmítli Mercosur a nastavili férové podmínky pro evropské zemědělce.

 Zemědělci žádají Evropskou komisi a vládu o konkrétní kroky

  • Zrušení obchodní dohody mezi EU a jihoamerickým sdružením MERCOSUR.
  • Nastavení nové dohody mezi EU a Ukrajinou s cílem ochránit evropské zemědělce.
  • Zajištění maximální garance ochrany trhu ze strany Evropské unie a zajištění rovných podmínek pro podnikání na evropském trhu.
  • Snížení byrokratické zátěže a diktátu ze strany Bruselu.
  • Podpora evropské občanské iniciativy „Stop falšovaným potravinám“, která usiluje o odtajnění skutečné země původu potravin. https://eci.ec.europa.eu/049/public/#/screen/home

Zástupci českých, slovenských a maďarských zemědělských organizací vypracovávají společnou výzvu svým národním vládám a také institucím Evropské unie, kterou v nejbližší době předají politikům.

Evropa musí podporovat produkční zemědělství a férové podmínky pro farmáře!

 

Přílohy:
  • Zdroj: Agrární komora ČR
Registrací uživatel získá přístup k exkluzivním informacím.
Registrace   |   Přihlášení

České potraviny musí patřit k základnímu sortimentu na pultech tuzemských prodejen, říkají čeští zemědělci a potravináři!

  • Zveřejněno: 31.03.2025

Jak dostat české zemědělské produkty k zákazníkům, družstevnictví, jako cesta ke stabilnímu trhu, prodej lokální produkce potravin v maloobchodních řetězcích a politická debata „Kde stojí české zemědělství“ - to byly hlavní tematické bloky odborné konference „Zemědělství a české potraviny“, kterou, v úterý 25. března 2025, uspořádal, v Praze, Zemědělský svaz ČR.

Zemědělci požadují další preventivní opatření proti šíření slintavky a kulhavky

  • Zveřejněno: 02.04.2025

Vzhledem k přibývajícím ohniskům slintavky a kulhavky ve střední Evropě mají čeští chovatelé obavy ze zavlečení tohoto vysoce nakažlivého virového onemocnění do Česka. Plní proto pokyny Státní veterinární správy a dělají v rámci prevence maximum možného, protože šíření nákazy by mělo fatální následky. Agrární komora České republiky proto po dnešním jednání svého prezidia vyzvala dopisem premiéra Petra Fialu k přijetí dalších preventivních opatření k co nejvyšší ochraně území Česka.

Zemědělský svaz: Rozhodnutí Ústavního soudu respektujeme, o spravedlivém nastavení veřejné podpory musíme dál jednat s politiky

  • Zveřejněno: 02.04.2025

Zemědělský svaz ČR bere rozhodnutí Ústavního soudu, kterým ve středu 2. 4.2025 zamítl návrh na zrušení současného nastavení redistributivní platby, na vědomí a respektuje jej. Veřejná debata kolem ústavní stížnosti alespoň přispěla k otevření potřebné politické diskuse o spravedlivějším nastavení přímé podpory zemědělců.