BOZP
Pokud se podíváme na statistiku smrtelných, vážných i ostatních úrazů několik let zpátky, tak zjistíme, že nejčastější příčinou úrazu jsou pády. Nejhorší následky mají ale pády z výšky, a to nejčastěji ze žebříku.
Legislativa vztahující se k BOZP a PO pro rok 2023 zveřejněno 09.02.2023
V souvislosti s tím, jak uveřejňujeme na našich internetových stránkách návody na vytvoření materiálu pro aplikaci předpisů BOZP v praxi, se nám množí dotazy, kde je možné podklady pro tvorbu těchto materiálů získat, nebo si alespoň ověřit platnost použitých odkazů na jednotlivé Nařízení vlády České republiky, nebo na jednotlivé Zákony týkající se bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.
Prevence BOZP v zemědělství v roce 2022 zveřejněno 29.11.2022
Ve středu dne 23.11.2022 pořádal Zemědělský svaz České republiky kulatý stůl online k projektu „Prevence bezpečnosti práce a ochrany zdraví na pracovišti, a to v zemědělství rok 2022“. Tohoto kulatého stolu se účastnili také naši dva inspektoři bezpečnosti práce a to ing. Hotový Jaroslav a ing. Šedivec Jaromír za Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy.
Nebojte se žádat odškodnění i když jste zavinili dopravní nehodu a utrpěli pracovní úraz zveřejněno 23.11.2022
Je známým faktem, že nejvážnější pracovní úrazy vznikají převážně v důsledku dopravní nehody, a to při pracovních cestách. Odškodnění tohoto pracovního úrazu je ve většině případů pro zaměstnavatele jednoduché. Nehodu šetří policie a ta rozhodne o vině – zavinil nehodu, nezavinil nehodu. Tímto verdiktem se také řídí pojišťovna a provede nebo neprovede podle zákona příslušné odškodnění.
Informace o 67. zasedání Rady vlády ČR pro BOZP zveřejněno 18.10.2022
Pro všechny, kteří se zajímají o bezpečnost a ochranu zdraví na pracovišti přináším několik poznámek ze zasedání poradního orgánu vlády ČR – Rady pro BOZP.
Kontrolní činnosti nad bezpečností a ochranou zdraví zaměstnanců při práci na Slovensku zveřejněno 29.07.2022
Rok 2021 se bohužel podobně jako předchozí rok 2020 nesl ve znamení pandemie a z toho důvodu se hledaly i určité nové formy působení odborů v oblasti vytváření bezpečných pracovních podmínek a flexibilně reagovat na podmínky v jednotlivých odborových svazech. Na základě této nové situace nebylo nutné provádět fyzické kontroly přímo u zaměstnavatele v takovém rozsahu jako v minulosti. Oproti roku 2020 se však alespoň v omezeném rozsahu mohly uskutečňovat vzdělávací aktivity a přímé poskytování metodické pomoci v zaměstnavatelských subjektech.