• Zveřejněno: 25.06.2015
  • Autor: Ing. Šedivec Jaromír, svazový inspektor BOZP, OSPZV-ASO ČR

V poslední době jsme zaznamenali několik případů, kdy lékaři v rámci ošetření a léčení pracovního úrazu odmítli vypsat bodové ohodnocení bolestného pro pojišťovnu a to proto, že vyhláška č. 440/2001 Sb. byla novým Občanským zákonem zrušena a to i přesto, že se na tuto vyhlášku odkazuje Zákoník práce ve svém paragrafu § 394 odst. 2.

 Je opravdu nepochopitelné, že zákon stejné právní síly může zrušit vyhlášku, na kterou odkazuje jiný zákon.  Vznikl tedy legislativní zmetek, který se jednotlivé instituce snaží vyřešit každá svým způsobem.

Byla dokonce vypracována metodika Nejvyššího soudu, na které se údajně podíleli tři pracovníci NS, ale která nemá žádné krytí, protože jak známo, Nejvyšší soud nemůže vypracovávat metodiky, proto byla tato práce stažena i ze stránek NS.

Dále bylo vydáno společné stanovisko Ministerstva práce a sociálních věcí a Ministerstva zdravotnictví, které k tomuto článku připojuji a současně také doporučuji, se tímto stanoviskem řídit a to až do doby, než bude soudně napadeno.

V souladu s tímto memorandem MPSV a MZ bylo zveřejněno i stanovisko legislativní rady vlády, které určuje, že se v případě pracovních úrazů a nemocí z povolání bude i nadále postupovat podle této vyhlášky. Z odůvodnění vyjímám „je třeba konstatovat, že podle § 394 odst. 2 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, platí, že do doby nabytí účinnosti právní úpravy úrazového pojištění se postupuje podle vyhlášky č. 440/2001 Sb., ve znění vyhlášky č. 50/2003 Sb. Vzhledem k tomu, že zákon č. 266/2006 Sb., o úrazovém pojištění zaměstnanců, byl zrušen a nový doposud nebyl přijat, budou se nároky tohoto druhu - náhrady škody příslušející podle pracovněprávních předpisů, řídit podle předmětné vyhlášky, přestože byla novým občanským zákoníkem zrušena.

Jedná se v zásadě o obdobný postup, který je upraven v § 365 zákoníku práce odkazujícím na § 205d zrušeného zákona č. 65/1965 Sb., zákoník práce, ve věci zákonného pojištění odpovědnosti zaměstnavatele za škodu při pracovním úrazu nebo nemoci z povolání. Od doby nabytí účinnosti nového občanského zákoníku tedy nastala situace, že odškodňování bolesti a ztížení společenského uplatnění příslušející podle zákoníku práce bude realizováno podle předmětné vyhlášky, zatímco podle občanského zákoníku nikoliv“

 

Registrací uživatel získá přístup k exkluzivním informacím.
Registrace   |   Přihlášení

Zemědělský svaz: Rozhodnutí Ústavního soudu respektujeme, o spravedlivém nastavení veřejné podpory musíme dál jednat s politiky

  • Zveřejněno: 02.04.2025

Zemědělský svaz ČR bere rozhodnutí Ústavního soudu, kterým ve středu 2. 4.2025 zamítl návrh na zrušení současného nastavení redistributivní platby, na vědomí a respektuje jej. Veřejná debata kolem ústavní stížnosti alespoň přispěla k otevření potřebné politické diskuse o spravedlivějším nastavení přímé podpory zemědělců.

Šéfka drůbežářů: Bojíme se dovozu kuřat z Ameriky, ošetřují je chlorem, my nesmíme

  • Zveřejněno: 07.04.2025
Lidé stále méně kupují celá kuřata, trendem jsou polotovary nebo trhaná kuřecí masa, říká nová ředitelka Sdružení drůbežářských podniků Zuzana Slámová. Organizace stále řeší jednodušší nabírání zahraničních pracovníků, měli by pracovat po vyřízení v daném podniku alespoň rok, v současnosti jde o poloviční dobu, přeje si. iDNES

Hospodářský výsledek zemědělství se propadl o téměř 30 %, hlásí Zemědělský svaz ČR a potvrzuje špatné vyhlídky odvětví

  • Zveřejněno: 10.04.2025

Podle finálních výsledků interního šetření Zemědělského svazu ČR po uzavření účetního roku 2024 dosáhly zemědělské podniky v loňském roce průměrného čistého zisku 1 295 korun na hektar, což je o 28 % méně než v předchozím roce. Přepočteno na celý obor zemědělství to činí 4,5 mld. Kč, oproti 6,3 miliardám o rok dříve. V průměru si tak každý podnikatelský subjekt bez ohledu na velikost či počet hektarů v roce 2024 vydělal pouhých 151.276 korun.