• Zveřejněno: 26.01.2019

Po celý rok 2019 slaví agentura EU-OSHA 25 let spolupráce při zajišťování bezpečnějších, zdravějších a produktivnějších pracovišť v Evropě.

Agentura EU-OSHA jako součást evropského projektu Oblast bezpečnosti a ochrany zdraví při práci byla důležitou součástí evropského projektu od samého začátku, tedy již od založení Evropského sdružení uhlí a oceli. Významným mezníkem ve vznikající EU se pak stala publikace rámcové směrnice (směrnice 89/391/EHS) v roce 1989. Tento předpis stanovil společné principy a zasadil se o to, že se hodnocení rizik stalo základním výchozím bodem legislativy v oblasti BOZP. Na začátku 90. let minulého století docházelo v Evropě každoročně k více než čtyřem miliónům pracovních úrazů, z čehož 8 tisíc bylo smrtelných. V reakci na tato vysoce nepříznivá čísla vyhlásila Evropská komise rok 1992 za Evropský rok bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, čímž připravila půdu pro založení agentury EU-OSHA v roce 1994. Zbytek už je historie.

Jaká bude budoucnost?
Uplynulých 25 let bylo dobou velkých změn ve světě práce a bezprecedentních změn v EU. Budoucnost je nejistá, ovšem v důsledku technologického vývoje, politických a společenských tlaků, ekonomických a demografických změn, ale i transformací v samotné EU nepochybně přinese nové výzvy. Díky pevným vztahům se svými partnery – Evropskou komisí, národními kontaktními místy, sociálními partnery, partnery kampaní a dalšími zainteresovanými organizacemi a subjekty – má agentura EU-OSHA vynikající pozici, aby tyto výzvy zvládla.

Ať už budoucnost přinese cokoliv, EU-OSHA a její partneři budou dál usilovat o to, aby Evropa byla bezpečnějším, zdravějším a produktivnějším místem pro práci.

Zdroj: EU-OSHA

Registrací uživatel získá přístup k exkluzivním informacím.
Registrace   |   Přihlášení

České potraviny musí patřit k základnímu sortimentu na pultech tuzemských prodejen, říkají čeští zemědělci a potravináři!

  • Zveřejněno: 31.03.2025

Jak dostat české zemědělské produkty k zákazníkům, družstevnictví, jako cesta ke stabilnímu trhu, prodej lokální produkce potravin v maloobchodních řetězcích a politická debata „Kde stojí české zemědělství“ - to byly hlavní tematické bloky odborné konference „Zemědělství a české potraviny“, kterou, v úterý 25. března 2025, uspořádal, v Praze, Zemědělský svaz ČR.

Zemědělci požadují další preventivní opatření proti šíření slintavky a kulhavky

  • Zveřejněno: 02.04.2025

Vzhledem k přibývajícím ohniskům slintavky a kulhavky ve střední Evropě mají čeští chovatelé obavy ze zavlečení tohoto vysoce nakažlivého virového onemocnění do Česka. Plní proto pokyny Státní veterinární správy a dělají v rámci prevence maximum možného, protože šíření nákazy by mělo fatální následky. Agrární komora České republiky proto po dnešním jednání svého prezidia vyzvala dopisem premiéra Petra Fialu k přijetí dalších preventivních opatření k co nejvyšší ochraně území Česka.

Zemědělský svaz: Rozhodnutí Ústavního soudu respektujeme, o spravedlivém nastavení veřejné podpory musíme dál jednat s politiky

  • Zveřejněno: 02.04.2025

Zemědělský svaz ČR bere rozhodnutí Ústavního soudu, kterým ve středu 2. 4.2025 zamítl návrh na zrušení současného nastavení redistributivní platby, na vědomí a respektuje jej. Veřejná debata kolem ústavní stížnosti alespoň přispěla k otevření potřebné politické diskuse o spravedlivějším nastavení přímé podpory zemědělců.