• Zveřejněno: 01.08.2016

V předchozím článku byla popisována současně platná úpravu pracovnělékařských služeb. Nyní uvádíme základní novinky, které by měla kromě jiného obsahovat novela zákona č. 373/2011 Sb. o specifických zdravotních službách, která je v současnosti v legislativním procesu.

Jaké hlavní změny jsou navrženy?

Nově je stanovena lhůta pro vystavení výpisu ze zdravotnické dokumentace, a to 10 pracovních dnů od obdržení žádosti. Stanovení lhůty má význam zejména při vstupních prohlídkách, neboť zaměstnavatel i zaměstnanec mají zájem na tom, aby zaměstnanec mohl co nejdříve nastoupit k výkonu práce.

Výpis ze zdravotnické dokumentace může být nahrazen potvrzením o nezměněném zdravotním stavu a prováděcí vyhláška stanoví, kdy se výpis ze zdravotnické dokumentace nemusí požadovat vůbec. Jde o reakci na volání z praxe, že výpovědní hodnota výpisu ze zdravotnické dokumentace vedené registrujícím lékařem je problematická, neboť v ní nemusejí být informace o specializovaných vyšetřeních a jejich výsledcích, protože neexistuje povinné sdílení těchto informací, a je pouze na zaměstnanci, zda výsledky takových vyšetření svému registrujícímu lékaři předá.

Pro vydání lékařského posudku je nově stanovena lhůta 10 pracovních dnů (v případě nemoci z povolání do 45 pracovních dnů) ode dne obdržení žádosti. Dosud platí lhůta 30dnů, což vede k prodlevám při získávání zaměstnanců, což je nevýhodné jak pro zaměstnavatele, tak i pro uchazeče o zaměstnání.  

Nově je výslovně stanoveno, že pokud dojde k souběhu více posudků, tak např. prohlídka pro řidičské oprávnění, nemá vliv na běh lhůty pro periodickou prohlídku. Novela tak odstraňuje právní nejistotu, kdy v praxi se vyskytly případy, kdy bylo zaměstnavateli kontrolním orgánem vytýkáno, že nemůže mít vedle sebe dva různé účinné posudky o způsobilosti zaměstnance k práci. Jednalo se o souběh posudku o obecné způsobilosti, způsobilosti řidiče a způsobilost k práci v noci.

Další novinkou je ustanovení ohledně neabsolvování preventivní prohlídky. Jestliže se zaměstnanec nepodrobí preventivní prohlídce bez uvedení závažného důvodu a uplyne platnost posudku, považuje se za osobu, která pozbyla dlouhodobě zdravotní způsobilost vykonávat dosavadní práci. To je velký posun od současné právní úpravy, která toto neřeší a tak není vždy jasné, na čí straně leží překážka v práci a zda zaměstnanci náleží nebo nenáleží náhrada mzdy.

Práva na přezkoumání lékařského posudku se nově lze vzdát. Podle současné úpravy právní účinky lékařského posudku se závěrem, že zaměstnanec je způsobilý k výkonu práce, nastávají nejdříve dnem uplynutí lhůty pro podání návrhu na jeho přezkoumání, což zejména pro účely vstupu do zaměstnání nebo v případě změny sjednaného druhu práce činí v praxi problémy jak zaměstnavatelům, tak i zaměstnancům, neboť obě strany mají zájem na co nejrychlejším uzavření pracovní smlouvy a výkonu práce poté, kdy byl zaměstnanec shledán způsobilým k výkonu konkrétní práce.

Pokud jde o posudkové závěry, cílem novely je dát je do souladu se zákoníkem práce, zejména ve vztahu k důvodům pro přeložení či výpověď. Rovněž novela definuje pojem dlouhodobého pozbytí zdravotní způsobilosti vykonávat dosavadní práci (více než 180 dnů).

Lékařský posudek ukončením pracovněprávního vztahu nepozbývá platnosti, jestliže zaměstnanec do 3 měsíců uzavře nový pracovněprávní vztah se stejným zaměstnavatelem na výkon stejné párce a za stejných pracovních podmínek.To samé platí i pro zaměstnance agentury, který nastoupí k zaměstnavateli, u kterého byl předtím přidělen jako uchazeče.

V případě vstupní prohlídky je zaměstnavatel povinen nově tuto prohlídku uhradit uchazeči, se kterým uzavře pracovněprávní vztah.

Nově se prodlužuje lhůta pro preventivní prohlídky zaměstnanců pracujících v noci z jednoho na dva roky. Stávající lhůta pro tuto pracovnělékařskou prohlídku je příliš krátká a v praxi činí problém neprovázanost s ostatními periodickými prohlídkami.

Registrací uživatel získá přístup k exkluzivním informacím.
Registrace   |   Přihlášení

Zemědělský svaz: Rozhodnutí Ústavního soudu respektujeme, o spravedlivém nastavení veřejné podpory musíme dál jednat s politiky

  • Zveřejněno: 02.04.2025

Zemědělský svaz ČR bere rozhodnutí Ústavního soudu, kterým ve středu 2. 4.2025 zamítl návrh na zrušení současného nastavení redistributivní platby, na vědomí a respektuje jej. Veřejná debata kolem ústavní stížnosti alespoň přispěla k otevření potřebné politické diskuse o spravedlivějším nastavení přímé podpory zemědělců.

Šéfka drůbežářů: Bojíme se dovozu kuřat z Ameriky, ošetřují je chlorem, my nesmíme

  • Zveřejněno: 07.04.2025
Lidé stále méně kupují celá kuřata, trendem jsou polotovary nebo trhaná kuřecí masa, říká nová ředitelka Sdružení drůbežářských podniků Zuzana Slámová. Organizace stále řeší jednodušší nabírání zahraničních pracovníků, měli by pracovat po vyřízení v daném podniku alespoň rok, v současnosti jde o poloviční dobu, přeje si. iDNES

Hospodářský výsledek zemědělství se propadl o téměř 30 %, hlásí Zemědělský svaz ČR a potvrzuje špatné vyhlídky odvětví

  • Zveřejněno: 10.04.2025

Podle finálních výsledků interního šetření Zemědělského svazu ČR po uzavření účetního roku 2024 dosáhly zemědělské podniky v loňském roce průměrného čistého zisku 1 295 korun na hektar, což je o 28 % méně než v předchozím roce. Přepočteno na celý obor zemědělství to činí 4,5 mld. Kč, oproti 6,3 miliardám o rok dříve. V průměru si tak každý podnikatelský subjekt bez ohledu na velikost či počet hektarů v roce 2024 vydělal pouhých 151.276 korun.