• Zveřejněno: 07.09.2017
  • Autor: Ing. Věra Řeháčková

Na Světovém kongresu o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci, který se konal v Singapuru ve dnech 3.- 6. září 2017, předložila Evropská agentura pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci (EU-OSHA) společně s Mezinárodní organizací práce (ILO) nové odhady nákladů vzniklých v důsledku nedostatečné bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP). Nová zjištění ukazují, že poškození zdraví a zranění související s prací stojí Evropskou unii 3,3% HDP. Jedná se o 476 miliard EUR ročně, které lze ušetřit správnými strategiemi, politikami a postupy v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.

Odhady jsou jedním z výstupů velkého projektu týkajícího se nákladů a přínosů BOZP. Projekt byl realizován Mezinárodní organizací práce (ILO), finským Ministerstvem sociálních věcí a zdraví, finským Institutem pro zdraví při práci (FIOH), Institutem WSH v Singapuru, Mezinárodní komisí pro zdraví při práci (ICOH) a EU-OSHA.

Dobrá praxe v oblasti BOZP může napomoci tomu, aby podniky byly produktivní, konkurenceschopné a udržitelné, stejně tak může pomoci redukci nákladů na zdravotní péči a dalšího sociálního zatížení. Na druhé straně náklady nedostatečné bezpečnosti a ochrany zdraví při práci jsou vysoké - pro jednotlivce, podniky i společnost. Na Světovém kongresu byla prezentována další fakta:

  • onemocnění související s prací způsobují 86 % všech úmrtí v celosvětovém měřítku
  • z důvodů pracovního úrazu a nemoci v celosvětovém měřítku dochází ke ztrátě 123,3 milionů roků života v důsledku invalidity způsobené zraněním a nemocí, z toho 7,1 milionů v EU.
  • Ve většině evropských zemích nádorová onemocnění související s prací a porucha pohybového aparátu představují rozhodující část nákladů. (119,5 miliardy EUR).

Světový kongres o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci byl největším světovým setkáním odborníků a praktiků v oblasti BOZP a představoval významnou příležitost k šíření nových poznatků.

  • Zdroj: EU-OSHA
Registrací uživatel získá přístup k exkluzivním informacím.
Registrace   |   Přihlášení

České potraviny musí patřit k základnímu sortimentu na pultech tuzemských prodejen, říkají čeští zemědělci a potravináři!

  • Zveřejněno: 31.03.2025

Jak dostat české zemědělské produkty k zákazníkům, družstevnictví, jako cesta ke stabilnímu trhu, prodej lokální produkce potravin v maloobchodních řetězcích a politická debata „Kde stojí české zemědělství“ - to byly hlavní tematické bloky odborné konference „Zemědělství a české potraviny“, kterou, v úterý 25. března 2025, uspořádal, v Praze, Zemědělský svaz ČR.

Zemědělci požadují další preventivní opatření proti šíření slintavky a kulhavky

  • Zveřejněno: 02.04.2025

Vzhledem k přibývajícím ohniskům slintavky a kulhavky ve střední Evropě mají čeští chovatelé obavy ze zavlečení tohoto vysoce nakažlivého virového onemocnění do Česka. Plní proto pokyny Státní veterinární správy a dělají v rámci prevence maximum možného, protože šíření nákazy by mělo fatální následky. Agrární komora České republiky proto po dnešním jednání svého prezidia vyzvala dopisem premiéra Petra Fialu k přijetí dalších preventivních opatření k co nejvyšší ochraně území Česka.

Zemědělský svaz: Rozhodnutí Ústavního soudu respektujeme, o spravedlivém nastavení veřejné podpory musíme dál jednat s politiky

  • Zveřejněno: 02.04.2025

Zemědělský svaz ČR bere rozhodnutí Ústavního soudu, kterým ve středu 2. 4.2025 zamítl návrh na zrušení současného nastavení redistributivní platby, na vědomí a respektuje jej. Veřejná debata kolem ústavní stížnosti alespoň přispěla k otevření potřebné politické diskuse o spravedlivějším nastavení přímé podpory zemědělců.